Geranium columbinum - kakost holubičí

Syn.: Geranium gracile
Slovensky: Pakost holubí

Čeleď: Geraniaceae - kakostovité

 

POPIS:

Jednoletá až dvouletá, 20 až 40 cm vysoká bylina. Lodyha větvená, nazpět přitiskle chlupatá, často do červenofialova naběhlá. Přízemní listy dlouze řapíkaté, téměř k bázi dělené v 5 až 7 úkrojků. Lodyžní listy vstřícné, dlouze řapíkaté, téměř k bázi dělené, chlupaté. Květenství mnohem delší než list, z jehož úžlabí vyrůstá, květy ve 2květých vidlanech, korunní lístky fialově purpurové, u báze bělavé, na vrcholu vykrojené, jen o málo delší než lístky kališní, květní stopky při rozkvétání vzpřímené, pak skloněné a za dozrávání opět vzpřímené. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Suché křovinaté a kamenité stráně, meze, skály, lomy, pole, zahrady, parky, podél cest, náspy, preferuje půdy suché, skeletové, písčité nebo hlinité, zásadité, stanoviště teplé a světlé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dosti hojně, ale s různou frekvencí výskytu, převážně roste od nížin po pahorkatiny (jen vzácně v polohách nad 650 m n.m.), kromě vyšších poloh se ale ojediněle vyskytuje i na jižní Moravě, ve středním Polabí, v jižních Čechách aj. Celkově roste zejména v Evropě, na severu až po Skotsko, jih Skandinávie a pobaltské republiky, na jihu až po sever Afriky (pohoří Atlas), dále roste v Libanonu, v Malé Asii, na Krymu, na Kavkaze a v severozápadním Íránu, zavlečen byl na východ Severní Ameriky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.