Luffa1 ostrohranná neboli tivuk (Luffa acutangula Roxb.) jest jednoletá bylina s popínavou, hranatou, přílysou lodyhou a střídavými, řapíkatými listy, jejichž čepele jsou na spodu srdčitě vykrojeny v 5 přítupých laloků. Vedle řapíků listových vyrůstají po stranách z lodyhy úponky jako u jiných rostlin tykvovitých.

Lufa ostrohranná - Luffa acutangula

Květy jsou jednodomé: prašníkové v chudých, úžlabních latovitých květenstvích, pestíkové ojedinělé v paždích listů. Mají 5zubý kalich, 5 volných, žlutých korunních plátků a 5 tyčinek, po případě spodní semeník.

Plody nemálo podobné našim okurkám jsou kyjovité, podélnými rýhami v ostré hrany rozbrázděné, 2-3 dm dlouhé bobule, které obsahují v dužnině četná, leskle černá semena a od našich okurek hlavně tím se liší, že dozravše úplně vyschnou a posléze se na vrcholku otevrou malým víčkem.

Luffa ostrohranná jest původním domovem v tropické Asii, odkudž však kultura její rozšířila se i do jiných teplých zemí. Nejvíce ji pěstují s podobným druhem - I. oblou (L· petola Ser.) ve Vých. Indii a v Číně.

Bílou, šťavnatou dužninu z mladých, nezralých plodův obou druhů pojídají ve způsobě okurkového salátu nebo pečenou, po případě vařenou s rýží. Ze semen tlačí se olej, jehož na Východě užívají zvláště v lékařství. Starších plodů však nelze jisti, poněvadž dužnina jejich, prostoupená pletivem tuhých vláken, jak už svrchu pověděno, úplně vysychá.

Pozn. O luffě egyptské (Luffa cylindrica Röm.) viz v odd. XI.

1Arabové ji nazývají luf.

 

 

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.