Elytrigia repens - pýr plazivý

Syn.: Elymus repens, Agropyron repens
Slovensky: Pýr plazivý

Čeleď: Poaceae - lipnicovité (trávy)

 

POPIS:

Vytrvalá, 30 až 150 cm vysoká bylina (tráva) s dlouhými podzemními výběžky. Stébla jsou přímá nebo v kolénkách vystoupavá. Listy úzce čárkovité, max. 15 mm široké, mírně drsné, někdy chlupaté, čepel plochá, měkká, jazýček velmi krátký, ouška dobře vyvinutá a tenká. Klásky jsou přisedlé, jednotlivé, ploché, 8 až 20 mm dlouhé, se 3 až 8 květy a 2 plevami, vyrůstají na protilehlých stranách vřetena klasu, ke kterému jsou přiloženy svou širší stranou. Pluchy jsou špičaté nebo s krátkou osinkou, plevy obvykle 5žilné, klasy přímé, 5 až 15 cm dlouhé, jejich vřeteno je mezi klásky vlnitě zprohýbané. Plodem je pluchatá obilka. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Pole, zahrady, rumiště, louky, příkopy, pustá místa.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR velmi hojně až obecně, celkově roste v celé Evropě, na Sibiři, v Íránu a na severu Afriky.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se oddenek. Nejlepší období ke sběru je podzim (září - říjen), je možné jej sbírat ale i na jaře. Po důkladném omytí a odstranění vedlejší kořenů a listů se suší co možná nejrychleji na přímém slunci. Droga snadno přijímá vzdušnou vlhkost, takže je třeba ji skladovat v dobře uzavřených nádobách, případně ji občas znovu přesušit.
Obsahuje inositol, minerální soli (hlavně draselné), sacharidy, sliz, silice s agropyrenem (působí zřejmě fytoncidně), kyselinu křemičitou, polyfruktózu, inulín, triticin, saponiny, enzym mesoinosit a jiné látky.
Droga pročišťuje organismus ("čistí krev"), působí močopudně, projímavě, podporuje trávení, pokrývá nemocné sliznice léčivým slizem, celkově posiluje organismus, mírní projevy lupenky, působí proti revmatismu, příznivě ovlivňuje lehčí formy cukrovky a kožní choroby vzniklé důsledkem metabolických poruch, přispívá k detoxikaci jater a jaterního parenchymu, snižuje hladinu cholesterolu (se kterým se slučuje v droze přítomný inositol) a je vhodným prostředkem k urychlení rekonvalescence, zejména po léčení antibiotiky nebo chemoterapeutiky.
Podává se nejčastěji ve formě odvaru (1 polévková lžíce drogy se vaří 5 až 10 minut ve 1/4 l vody), který se pije 4x denně. Velmi účinná je i čerstvá šťáva z oddenku pýru, které se bere několik čajových lžiček denně.

DALŠÍ UŽITÍ:

  • Za 1. světové války se z pýru připravoval sirup.
  • Pražený pýr sloužil v minulosti jako náhražka kávy.
  • V dobách nouze se pýr používal k výrobě lihu a piva (obsahuje hodně cukru).

Nemáte oprávnění psát komentáře.