Centaurium erythraea - zeměžluč lékařská (zeměžluč okolíkatá, zeměžluč hořká, zeměžluč menší)
Syn.: Gentiana centaurium, Centaurium minus, Centaurium umbellatum, Chironia centaurium, Erythraea centaurium
Slovensky: Zemežlč menšia (zemežlč horká)
Čeleď: Gentianaceae - hořcovité
POPIS:
Dvouletá, zřídka jednoletá, 10 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, 4hranná až křídlatá, od poloviny větvená. Listy v přízemní růžici často za květu již zaschlé, obkopinaté až obvejčité, 3 až 5žilné, lodyžní listy přisedlé, kopinaté, celokrajné až jemně vroubkované, 3 až 5žilné. Květenství vrcholové, květy 5četné, zřídka 4četné, přisedlé až krátce stopkaté, růžové, vzácně bílé. Plodem je tobolka. Kvete v VI až IX.
STANOVIŠTĚ:
Paseky, lesní cesty a okraje, travnaté lesy, na půdách sušších, na minerály bohatých, nedusíkatých, stanoviště světlé.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR roztroušeně, nejvíce v teplých oblastech nížin a pahorkatin, zřídka nebo chybí v chladnějších oblastech. Celkově roste v Evropě na severu po jih Skandinávie, na východě po střed evropské části Ruska, dále na Kavkazu, v Íránu, na severozápadě Afriky, na Azorských ostrovech, druhotně v Severní Americe.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se nať (Herba centaurii) a to v období července až srpna. Nať se seřezává asi 5 cm nad zemí, při sběru je třeba dbát na to, aby nebyla rostlina vytrhávána i s kořeny (ze zbytků lodyh vyrostou nové lodyhy, které obvykle ještě týž rok vykvetou, takže se rostlina může dále vysemenit). Droga se suší co možná nejrychleji zavěšena ve svazcích nebo rozložena ve slabých vrstvách na stinném a vzdušném místě, při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 45 °C.
Droga obsahuje hořčiny, pryskyřice, glykosid gentiopicrosid, cukr, kaučuk, éterické oleje, mastné kyseliny, amid kyseliny nikotinové, flavonoidy, magnesiumlaktát, vosk a trochu silice.
Zeměžluč podporuje tvorbu trávicích šťáv a snižuje jejich kyselost, celkově zlepšuje trávení, uplatní se i při chorobách žlučníku a žlučových cest, pomáhá při nechutenství, různých žaludečních potížích apod., osvědčila se i jako celkově tonizující droga, zejména pak u starších lidí.
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (30 g drogy se přelije 500 ml vařící vody, luhuje se 5 až 10 minut a podává se pak před každým hlavním jídlem 1 šálek), případně balzámu nebo tinktury.
DALŠÍ UŽITÍ:
Zeměžluče se užívá k přípravě různých žaludečních likérů a medicinálních vín.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Jiří Kastner napsal(a) dne 6.4.2015:
Zajímalo by mne, zda se dá i pěstovat, jak a kdy si opatřit semena apod. Jiří Kastner, Plzeň
drahoš napsal(a) dne 26.6.2012:
Opravdu dobrá bylinka.Já mám výluh ve slivovici a při problémech se žaludkem nebo se žlučníkem si dám štampličku a do 15 minut mám po bolesti. Nepamatuju aby to nepomohlo.Také ji mám z Bílích karpat.Zdravím všechny Drahoš
Markéta Bednářová napsal(a) dne 13.6.2012:
Prosím Vás o odbornou radu. Jaká je doporučená denní dávka čaje ze Zeměžluče lékařského a jak dlouho ji mohu používat?
Honza napsal(a) dne 17.9.2011:
Vyrůstal jsem na vesnici.Sousedé mně požádali, zda bych o prázdninách pásl jejich dvě krávy.Když jsme hnali krávy s klukama kolem staré babičky bylinkářky, požádala mně, zda bych jí přinesl malou krásnou kytičku a zda tam v popsaném místě ještě roste.Ona na kopec Laštěk již nemohla.
Přinesl jsem jí náruč kytiček a byla to ona ZEMĚŽLUČ. Mám chatu v Máchově kraji a po 40 létech co chodím do přírody v okolí chaty jsem viděl na poli, které bylo po " sametu" ladem asi 10 let, jsem najednou poznal kytičku zeměžluč.Natrhal jsem si a uvařil čaj.Poznal jsem blahodárný účinek.Nyní se pole střídavě po lánech orá a pasou se tam koně. Když si nestihnu nařezat do konce července,pole je pak zorané a čekám na další rok.Mám ale zásobu sušené drogy.H
mirek napsal(a) dne 4.7.2011:
Jsem ročník 1943 - netrpím stálou potřebou užívání této rostliny - naposled někdy před cca 30-ti lety, dnes ( vlastně včera večer jsem udělal "dietní" chybu - trochu dost jsem se ve 21,00 večer napráskal dobrým papáním ) bych si rád udělal čaj a s velkou "chutí" ho vypil. V mládí - do puberty jsem jednou za 2-3 roky léčil své hříchy - super pomáhá. Kde jí narychlo vzít - vím, kde roste ( střední posázaví mezi Týncem n/S a Nespekami na jižních stráních - na lesních cestách a paloučkách ) - zde kvete až koncem července. tak až příště - určitě si ale letos nasuším - hezký den
Jana Holická napsal(a) dne 27.1.2011:
Zeměžluč pomůže s trávením, jak čteme níže radu bylinkáře, ale její drobné růžové květy mohou pomoci též naší psychice. Potřebujete-li konečně jednou říci NE všemu a všem, kteří Vás manipulují a vlivňují, posílit svou vůli a nebát se konfrontace, vězte, že tato léčivá bylina Vám pomůže a Vy se už nenecháte dále využívat, najdete si čas pro sebe a své potřeby.
vladimír napsal(a) dne 23.9.2009:
Vzhledem k ochraně přírody kdy zeměžluče ubývá doporučuji spíš než čaj tinkturu,kde je menší spotřeba této bylinky.Návod: do 40% alkoholu např.vodky dáme 1 pětinu kvetoucí natě necháme vyluhovat 5 týdnů scedíme a při problémech se zažíváním při nedostatku žaludečních štáv užíváme po 1 čajové lžičce této tinktury po jídle. bylinář Vladimír z Litovle
linda napsal(a) dne 10.8.2009:
Roste v Českém ráji pod kopcem Mužským. Konkrétně na cestě od Skalky po červené turistické na sever.
gasti napsal(a) dne 7.8.2009:
zde jméno rostliny vypovídá zřejmě o všem...dalo by se říct zemská žluč:-) Jinak zvláštností je že tato bylina se hojně oběvuje tam kde jsou v podzemí silné prameny obvzláště pak čisté vody....což mně dovádí selským rozumem k tomu že čistí v těle zřejmě vody zkažené:-)
Jája napsal(a) dne 13.1.2009:
Zeměžluč hodně roste v Bílých Karpatech.
Jiřina Drlíková,Petrovice u Karviné napsal(a) dne 21.8.2008:
Objevila jsem ji náhodou,na známé motokrosové trati"Petrovická kotlina".Letos je tam poprvé,díky pravidelnému sečení.Nyní je v květu- zřejmě podruhé.Podloží je hlinitopísčité a to jí vyhovuje!Při nevolnosti jsem snědla 1 lístek a ihned to pomohlo!Zázračná rostlinka.U nás v Beskydech je po ní pojmenovaná hora´ˇCantorija-ale to asi víte,že? Dík za přínosné stránky,příroda si to zaslouží,že?
Komentáře
a v lokalitách jako jsou zatopené lomy /potřebuje ke svému růstu minerály/ubývá!!!
-
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.