Inga1 jedlá (Inga edulis Mart.), u Presla zvaná obaloš, jest strom prostřední velikosti, jehož sudozpeřené listy skládají se ze 4-5 jařem (párů) podlouhle vejčitých, celokrajných lístkův a jehož mnohomanželné, bílé květy sestaveny jsou do vrcholíkovitých svazků.

Inga jedlá - Inga edulis

Složení květů jest takové: Trubkovitý, 5zubý, vytrvalý kalich, trubkovitě zvonkovitá, 5klaná koruna, četné tyčinky z koruny daleko vyčnívající a svrchní semeník s jednoduchou čnělkou.

Plody jsou dlouhé, tenké, posléze se zkracující lusky, které obsahují v sladké dužnině větší počet semen.

V soustavě rostlinné řadí se inga do čeledi rostlin citlivkovitých (Mimoseae), blízkých příbuzných s rostlinami motýlokvětými (Papilionaceae).

Inga jedlá jest rozšířena ve Střední a Jižní Americe, zvláště v Mexiku a Brasilii, kde ji ještě s některými jinými druhy pěstují pro chutné lusky. Jediný vzrostlý strom dává ročně takové množství ovoce, že cena jeho páčí se až na 100 K, ačkoli na trzích mnohých mexických měst možno 1 kg lusků koupiti asi za 30 h. Kromě jedlých lusků dává strom také kůru bohatou tříslem, které se používá v koželužství a k barvení na žluto.

Velice tvrdé a těžké dřevo tohoto a ještě jiných druhů ing, zaváděné do obchodu obyčejně pode jménem dřeva kokusového, hodí se na práce soustružnické, na výrobu střenek a klarinetů.

1Inga sipo nebo inga espada nazývají tento strom v Brasilii.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.