Silovoň obecný (Dipteryx1 odorata2 Willd., Coumaruna3 odorata Aubl.) jest prostředně vysoký strom z čeledi rostlin motýlokvětých, mající rozkladité větve, střídavé, zpeřeně složené listy o vejčitých, celokrajných lístcích a fialově nachové květy v latovitých květenstvích.

Silovoň obecný - Dipteryx odorata

Plody jsou vejčité, tlusté, žlutavé, jednosemenné lusky, které připomínají svojí podobou - jak uvádí cestovatel Vráz - drobné plody mangivy.

Silovoň obecný roste v lesích tropické Jižní Ameriky, zejména v poříčí Orinoka a Maraňonu.

Podlouhlá, trochu smáčknutá, na obou koncích tupě zaokrouhlená, 1-2, ale také 3-5 cm dlouhá semena o tlusté, na povrchu hrubě síťkované, lesklé, černohnědé slupce obsahují těkavý olej kumarin, který jim dodává hořce kořenné, štiplavé chuti a silné vůně, připomínající vůni našich komonic (Melilotus). Domorodci nosívají tato semena, zovouce je tonko, navlečena na šňůře okolo krku, aby jich uchránila od všelikých nemocí, a odvaru z nich užívají pro pocení jakož i pro utišení křečí.

Druhdy dovážela se semena tohoto i jiných silovoňů také do evropských lékáren a to pod jménem tonkových bobů (semen tonco). Dnešního dne však se v léčivost jejich už nevěří. Za to se tonkových bobů, jakož i kumarinu, jejž z nich lze vytáhnouti, užívá ve voňavkářství, k parfumování šňupavého tabáku a k napravování vin.

Také libovonné, velice tvrdé dřevo silovoně obecného přichází pod jménem kumaruna do obchodu.

1Slož. z řec. dvojitý+ křídlo, vzhledem ke dvěma zveličelým uštům kalicha.

2Lat. odoratus = vonný.

3Tak zovou tento strom domorodci ve Venezuele.

 

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.