Jambosa1 malacká (Jambosa malaccensis2 DC., J. nigra3 Rumph., Eugenia4 malaccensis L.) jest statný strom jako předcházející z čeledi rostlin myrtovitých (Myrtaceae), jehož tlustý kmen pokrývá šedohnědá kůra a jehož větve nesou vstřícné, krátce řapíkaté, kopinato-vejčité, k oběma koncům súžené, celokrajné, kožovité, až 4 dm dlouhé listy.

Jambosa malacká - Syzygium malaccense

Úhledné květy skládají postranní chudé vrcholíčky nebo vyrůstají též jednotlivě. Mají nálevkovitou číšku se 4 ušty kališními, 4 bílé korunní plátky, mnoho tyčinek a spodní semeník s jednoduchou čnělkou.Plody jsou malvice zvíci citronů, posléze barvy tmavonachové až skoro černé, obsahující v bílé, šťavnaté dužnině větší počet semen.

Jambosa malacká jest původně domovem na poloostrově Malace, odkudž byla přesazena i do jiných horkých zemí, zejména do Brasilie, kde jest v některých krajinách ovocným stromem velice rozšířeným. Šťavnaté její plody příjemné, navilé chuti a růžové vůně, známé pod jménem „východoindických růžových jablek“, pojídají v tropech bud syrové nebo všelijak upravené a připravují z nich chladící nápoje. Trpké kůry, kořenných semen, listův i květův užívají v lékařství.

Kromě jambosy malacké pěstují v tropech ještě jiné druhy jambos pro jedlé ovoce, zejména j. obecnou (Jambosa vulgaris DC, Eugenia jambos L.), která má plody žluté.

1Utvořeno ze slova sambu, jak strom tento nazývají v jeho vlasti.

2Malaccensis = malacký, na poloostrově Malace rostoucí.

3Lat. niger, nigra = černý.

4Nazvána tak ku poctě slavného vojevůdce prince Eugena Savojského, jenž byl milovníkem botaniky.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.