Merlík1 vonný neboli hrozníček (Chenopodium2 ambrosioides3 L.) jest jednoletá bylina poněkud podobná merlíku bílému (Chenopodium album L.), který u nás hojně roste jako plevel na polích a rumištích. Přímá, hranatá lodyha bývá přes 1/2 m vysoká, střídavé listy jsou kopinaté, k oběma koncům súžené, po kraji oddálené zubaté, na květonosných větvičkách však mnohem menší a celokrajné.

Merlík vonný - Chenopodium ambrosioides

Zelenavé kvítky, téhož složení jako květy merlíků našich, jsou směstnány do úžlabních klubíček, která skládají přetrhované listnaté klasy. Čočkovitá drobná semena jsou hladká a lesklá.

Celá rostlina, zvláště však rozemnuté listy, vydávají silnou kořennou vůni, připomínající vůni máty peprné (Mentha piperita L.).

Jsa domovem v Mexiku a Jižní Americe, merlík vonný pěstuje se dnes i v jižní a střední Evropě, zvláště v jižních Uhrách a ve Slavonii. Také u nás jej vídáme někdy v zahradách a jako vzácnost vyskytne se někdy tu a tam též zplanělý.

Sušená kvetoucí nať prodává se v lékárnách pod jménem mexického neboli jesuitského thé (herba chenopodii), jež se doporučuje zvláště jako dobrý prostředek močopudný.

1Od stslov. kmene merli = nslov. mrleti = slabě páliti, vzhledem k palčivé chuti některých druhů.

2Slož. z řec. husa + nožka, vzhledem ke tvaru listů některých druhů.

3Ambrosii co do vůně podoben.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.