Iris domestica - angínovník čínský (anginovník čínský)
Syn.: Belamcanda chinensis
Slovensky: Leopardovka čínska
Čeleď: Iridaceae - kosatcovité
POPIS:
Vytrvalá, až 1 m vysoká bylina. Listy mečovité, až 40 cm dlouhé a cca 3 cm široké. Květy v řídkých květenstvích, 6četné, nejčastěji žluté až oranžové a červeně skvrnité. Plodem jsou tobolky. Kvete v VII až IX.
PŮVOD:
Původní ve východní Asii (Čína, Indie, Vietnam, Filipíny, Japonsko), u nás spíše zřídka pěstován.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se oddenek nebo list.
Droga obsahuje glykosidy (belamcadin, tectoridin), flavonoidy, třísloviny, silice, trochu saponinů a zřejmě i blíže neprozkoumané alkaloidy.
Oddenku se užívá při poruchách žláz s vnitřní sekrecí (např. pohlavní žlázy), při revmatismu, při nadýmáni a zácpě a protože působí i močopudně, lze jej aplikovat i při chorobách ledvin a močových cest. List se užívá obvykle čerstvý, jeho žvýkání může pomoci při angíně nebo zahlenění. Oddenek se podává ve formě odvaru, jenž se pije 4x denně po 125 ml.
Angínovník působí poměrně razantně až mírně toxicky, proto by se jej nikdy nemělo užívat v nadměrných dávkách. Žvýkání čerstvých listů by nemělo trvat déle než půl minuty a nemělo by se opakovat více než 6x denně. Pří déletrvajícím žvýkání se totiž u některých jedinců mohou objevit dosti nepříjemné alergické reakce (otoky dýchacích cest).
PĚSTOVÁNÍ:
Pěstuje se v několika odrůdách, jež se liší barvou květů. Vyžaduje slunné stanoviště, půda by měla být výživná, propustná, plus mínus neutrální, spíše vlhká, nikoliv však podmáčená. Protože špatně snáší větší mrazy, je nutné jej na zimu buďto důkladně chránit nebo přenést do nějaké chladnější místnosti nebo jej celoročně pěstovat jako hrnkovou rostlinu. Množí se dělením trsů nebo semeny, která se vysévají v únoru až v březnu. Při pokojové teplotě vyklíčí asi za 14 dní a o další 4 měsíce by již rostlina mohla kvést.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Hana napsal(a) dne 27.10.2014:
Nejsem kuřák a také mě asi po minutě žvýkání začne pálit celá pusa. Domnívala jsem se, že to tak prostě má být. Dá se to ale vydržet, není to nic tragického, horší je ovšem, že na čas přijdu o chuť, což vadí při vaření, ale rostlina opravdu pomáhá na vše na co jsem to zkoušela použít, takže to stojí za to vydržet. Pomáhá mimo bolení krku, hrtanu a průdušek i na afty.
- Vláďa napsal(a) dne 17.11.2014:
Paní Hano zkuste menší kousek listu do 1cm a před vařením užívejte místo angínovníku listy lichořeřišnice,které mají také silný léčivé účinek a před vařením Vám chuť nenaruší.bylinář Vláďa
Jitka napsal(a) dne 20.8.2014:
Zajímá mne, jak používat semena angínovníku k léčení.
Děkuji.
Jitka
- Marta Zemanová napsal(a) dne 14.10.2014:
Taky bych ráda věděla, zda lze na něco použít semena, protože jich mám spoustu. Jsou jedlá či toxická??? Případně je mohu poslat na pěstování - jsou zaručeně opylená, protože máme rostlin několik vedle sebe.
Radkasit napsal(a) dne 26.4.2013:
Loni na podzim jsem si koupila angínovník,byla to malá rostlinka,kterou jsem potřebovala zazimovat.Dala jsem jí s malým květináčkem do velkého,který jsem až po okraj zasypala mulčovací kůrou.Nevím,kdy po zimě začíná opět rašit.Chodím se dívat každý den,ale zatím nic.Mám obavy,že zahynul.Poradí mi někdo?
- Jan Machálek napsal(a) dne 8.2.2015:
Zdravím, cca v roce 1988 jsem byl pracovně v Tadžikistánu a měl jsem to štěstí, že jsem se seznámil s Tádžiky, kteří měli podobné zkušenosti jako my v roce 1968. Byli jsme u jednoho bylinkáře, který v podhůří Pamiru pěstoval podle tradic. Byljsem silně nastydlý. Chrapot a škrabání v krku. Dal mi asi 10 ks cca 3 cm kousky, pokapal vodkou a dal do zavařovací sklenice. Žvýkal jsem cca 3 min. po jednom kousku. Podle jeho rady: zásadně po jídle a nezapíjet. Po 4 kousku listu bylo po zánětu. Pálilo to jako čert, ale stálo to za to . Nebyly žádné vedlejší účinky. Dovezl jsem si semínka a pěstujeme v rodině a naši přátelé taky. Pomaličku se pěstování rozšiřuje. Poznatek, pěstovat nejméně 3 sazenice. Opylování. ( jednou při stěhování se semínka ztratily, ale koupil jsem již sazeničky).
Internetové zkušenosti jsou správné. Je ale lépe nespoléhat, že Anginovník je trvalka. stále obnovovat.
Magda napsal(a) dne 7.6.2011:
Dobrý den, potřebovala bych radu. Pokud jsem květy opýlila a získala semena z jedné rostliny, budou klíčivá? Děkuju a přeju pěkný den.
- If napsal(a) dne 11.12.2012:
Dobrý den. Z vlastní zkušenosti: Květ jsem neopylovávala, zasela jsem cca 30 semen a téměř všechna mi vyklíčila. Trvá to dlouho, už jsem to chtěla vzdát... Nakonec semínka začala postupně klíčit. Už z nich mám 20cm rostlinky. Tak ať se daří.
jirka napsal(a) dne 24.4.2011:
dobrý den,mám dotaz k případnému přihnojování angínovníku čínského,jaké hnojivo použít,děkuji za radu všem.
- vláďa napsal(a) dne 8.5.2011:
anginovník bych nepřihnojoval,většina bylinek má ráda neúrodnou půdu. V nouzi pokud je půda velmi špatné kvality bych na hnojení použil granulovaný nebo sušený kravinec. Při přihnojování většina léčivek má bujnější vzrůst a méně voní,je to na úkor kvality. bylinář Vladimír
demelova eva napsal(a) dne 26.3.2011:
anginovnik sme si koupily v podobe 4 semem asi pred mesicem zatim me nic nevylezlo .
- Jitka napsal(a) dne 10.7.2012:
mně angínovník klíčil snad i 2 měsíce, ale dočkala jsem se ;-)
- If napsal(a) dne 11.12.2012:
Vydržte, rostlinky vylezou...
Rosta napsal(a) dne 1.1.2011:
Protizánětlivý účinek Belamcanda chinensis zprostředkovávají látky ectorigenin a ectoridin (potlačují indukci enzymu cyklooxygenázy 2 resp. potlačují produkci prostaglandinu E2 - způsobuje horečku). Rovněž řada protizánětlivých léků obsahuje inhibitory COX 2 (např. nimesulid pro léčbu artróz, zánětů horních cest dýchacích apod.)
Pramen: Inflamm Allergy Drug Targets. 2008 Sep;7(3):195-202.Lead compounds for anti-inflammatory drugs isolated from the plants of the traditional oriental medicine in Korea. Hong J, Shin KH, Lim SS, Kwak JH, Zee O, Ishihara K, Hirasawa N, Seyama T, Ohuchi K.
Rosta napsal(a) dne 1.1.2011:
Extrakt z rostliny vykazoval při studiích na diabetických pokusných krysách hypoglykemický účinek. Při současném podávání Nifedipinu (blokátor kalciového kanálu I. generace) nebo Nicorandilu (aktivátor draslíkových kanálů) se tento účinek neprojevoval. Pramen: Phytomedicine. 2010 Aug 23. Hypoglycemic effect of Belamcanda chinensis leaf extract in normal and STZ-induced diabetic rats and its potential active faction. Wu C, Li Y, Chen Y, Lao X, Sheng L, Dai R, Meng W, Deng Y.
Jana napsal(a) dne 10.12.2010:
Angínka - na bolest v krku postačí ustřihnout kousek listu (asi tak 3 cm )a v ústech kousat dokud nevznikne kaše. Pak vše vyplivnout.
Zdena napsal(a) dne 10.8.2010:
Angínovník jsem vysadila na zahrádku, letos mi prvně kvete - nevymrzá. Nenáročná rostlina. Při bolestech v krku jej také používám. Opravdu dost bolestivě a dlouho pálí.
- dan napsal(a) dne 7.4.2013:
pokud vas pali jde o prudkou alergickou reakci. mne nikdy neplil, ikdyz zvykam vzdy cca 10 cm a to min 10 minut.
rené napsal(a) dne 31.7.2010:
Já jsem si koupil angínovník v Bylinkové zahradě ve Valticích, a mnohé další. Otevřeli letos v květnu a stojí to za to. Kliknete si na jejich stránky www.bylinkovazahradavaltice.cz
Lucie Novotná napsal(a) dne 25.7.2010:
Chci se přidat k vaší zázračné rostlině a varovat lidi ne všem pomůže mě spíše uškodila zbylo mi po ní dlouhotrvající silné pálení v ústech a otok v krku takže nedoporučuji žádným alergikům, to samé prožila i moje dcera.
- Anonym napsal(a) dne 13.10.2012:
To samé zažívám právě já. Ničím to nejde zajíst, zapít. Pálení je opravdu dost nesnesitelné. Mám nateklý a zarudlý krk, fakt hrůza. To angína je oproti tomu nic.
- Anonym napsal(a) dne 22.9.2013:
Angínovník pálí kuřáky!
Ivana napsal(a) dne 21.4.2010:
Angínovník mám v kuchyni na parapetu na východní straně.V září 2010 jsem si ho koupila v Hradci Králové na Slavnostech Elišky Přemyslovny.Opravdu pomáhá při bolestech v krku a nyní mě překvapil nádherným květem.
Martina napsal(a) dne 16.12.2009:
Já mám angínovník ani ne půl roku a začal mi žloutnout. Nemohl by uhynout? Jinak mi dost pomáhá hlavně při angíně. Děkuji za odpověď.
Andrea napsal(a) dne 19.8.2009:
Angínovník mám druhý měsíc a již mi i odkvetl. Ze zvědavosti ho vyzkoušela celá rodina a opravdu je účinný na bolavý krk. Doporučuji všem, kdo se nerad "cpe" léky!
Paníni napsal(a) dne 26.7.2009:
Já jsem si anginovník vypěstoval ze semínek prvně mi začal kvést až po třech letech sám ho užívám uplně na všechny bolístky svoje výpěstky můžu nabídnout
- Vlastimil Uličný napsal(a) dne 13.8.2012:
Měl bych zájem o vaše výpěstky popřípadě semínka. Rostlinu bych si vypěstoval sám. Prosím odpovězte na uvedený email popř na tel. 724410532 a uveďte podrobnosti. Děkuji Uličný
- Jindra Hájková napsal(a) dne 30.10.2013:
Prosím, ozvěte se mi, ráda bych si anginovník pro své potřeby vypěstovala.
S pozdravem,
Jindra Hájková
ŠárkaK. napsal(a) dne 18.6.2009:
Zahradnictví Kruh v Jilemnici ho prodává, mám ho už třetí rok a dobře se mu vede, ale zatím nekvetl. Uřčitě doporučuji jej koupit, jelikož je dobrý, jak píšete, na bolavý krk.
růža napsal(a) dne 16.5.2009:
To ,že angínovníku začnou žloutnout listy a usychat neznamená,že uhyne.Po čase vyrazí nové listy.Vetšinou se tak děje po odkvětu,takže nevyhazovat,ale nechat dále v květináči.Alespoň já to mám tak vyzkoušené.Jinak opravdu funguje ,tak jak se o něm píše.Ale opatrně při žvýkání listu max.5x za den
- Mirča napsal(a) dne 18.5.2009:
I já mám s touto rostlinou dobré zkušenosti, hlavně když jsem byla málá. Nevím kde jsme tenkrát (asi před 20 lety) tuto bylinu sehnali ale vážně mi vždy pomohla. Dnes nevím kde ji sehnat. Snad mi vaše doporučení pomůže. Zatím a díky
Kučerová napsal(a) dne 3.5.2009:
Anginovník jsem vyzkoučela při bolestech v krku,pomohl,nevím kde je bylina k sehnání,prosím o kontakt,
Díky
- Jana napsal(a) dne 3.5.2009:
Pokud sháníte angínovník, tak jej najdete na na adrese www.fuchsie.cz Tam jej prodávají mezi novinkami.
- Vašek napsal(a) dne 12.5.2009:
Doporučuji zahradnictví Krulich
- eva szakalova napsal(a) dne 4.6.2009:
mozem vam zaslat rastlinky Anginovnika cinskeho.
- Balková napsal(a) dne 16.8.2009:
Doporučuji e-shop http://www.paletegarden.cz/e-shop.
Nabízejí ho za 45 korun.
Rostliny pěstuji někoik let a nemám problém s přezimováním.Nechávám je normálně na záhoně.
- Mac napsal(a) dne 9.11.2009:
Dobrý den,
mohu Vám zaslat semena angínovníku,pokud jste ho již nesehnala.Zdraví Mac
- Zdenka napsal(a) dne 13.5.2010:
Já jsem ho sehnala na trhu jen za 15kč. A je moc pěkny. Takže radím první obejít trhy a až pak kupovat v drahých prodejnách. Někdy by se člověk i divil co tam všechno sežene
Lukáš napsal(a) dne 10.7.2008:
Nenáročná rostlina,lonskou zimu přežila perfektně(zima to snad ani nebyla),letos už má 6 stvolů z toho 4 již kvetou.Jednoduché množení ze semen,otestoval to kamarád,kterému po přesazení anginovník uhynul.Jako léčivku jsem ji vyzkoušel a na angínu mi opravdu pomohla.
Komentáře
Žvýkala jsem obojí a pocit ,, opařených úst 24 hodinv kuse" mám u obojího.
Díky Radka
Raději tedy 2- kvůli opylení?
Děkuji
chtěl bych se zeptat, jestli je možné pro stejný účinek žvýkat místo listů černá semena.
s pozdravem
Petr Suchan
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.