Symphytum officinale - kostival lékařský

Slovensky: Kostihoj lekársky

Čeleď: Boraginaceae - brutnákovité (drsnolisté)

 

POPIS:

Vytrvalá, drsně chlupatá, až 140 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, chlupatá, dole hranatě křídlatá, obvykle větvená. Lodyžní listy střídavé, sbíhavé, vejčitě kopinaté až kopinaté, přízemní a dolní s křídlatým řapíkem, horní přisedlé, všechny s vyniklou žilnatinou, chlupaté. Květy v mnohokvětých dvojvijanech a vijanech vyrůstajících v paždí horních listů, modrofialové, vzácně růžové nebo bílé. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Příkopy, břehy, vlhké louky, lužní lesy, křoviny, zaplavovaná pole, vlhká rumiště, podél cest, preferuje půdy vlhké, hlinité i jílovité, výživné, slabě kyselé až slabě zásadité, stanoviště polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR po celém území od nížin až do vyšších podhorských oblastí roztroušeně až hojně, jen v západních Čechách řidčeji. Celkově roste na západě od Irska a severního Španělska až na východě po Střední Asii, chybí nebo jen vzácně v jižních a severních oblastech Evropy, druhotně byl zavlečen do Severní Ameriky.

LÉČITELSTVÍ:

Kostival patří už od středověku k významným léčivým rostlinám (uvádí jej již ve 12. století sv. Hildegarda pod názvem Consolida). Obsahuje slizové látky, silice, třísloviny, alkaloidy symphytocynoglossin a jeho štěpný produkt konsolicin, intermedin a acetylintermedin, glykosid konsolidin, allantoin, asparagin, symphytyn, echimidin, laziokarpin, metylpyronin, lykopsanin, acetyllykopsamin, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice, cholin aj. Sbírá se zejména kořen, méně list. Kořen se sbírá na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim (září, říjen), přednostně se užívá čerstvý, lze jej uskladnit v písku podobně jako mrkev nebo křen. Možno jej ale i sušit a to po omytí a rozpůlení na slunci nebo při umělém sušení za teplot do 45 °C.
Droga ovlivňuje krevní oběh, působí mírně projímavě, hlavně však zmírňuje bolest a podporuje regeneraci tkání. Dle J.A.Zentricha pomáhá hojit zlomené kosti, příznivě působí při zánětech, podvrknutí, výronech, pohmožděninách, bércových vředech, menších popáleninách či omrzlinách, podáván vnitřně působí hojivě na trávicí trakt, na záněty žaludku a střev, uplatní se i při léčbě respiračních chorob spojených s kašlem. Zevně se aplikuje obvykle jemně strouhaný čerstvý kořen nebo kašička uvařená z mletého, sušeného kořene a vody. Kostivalové víno se podává jako protikrvácivý a posilující prostředek, zejména při rekonvalescenci po těžkých chorobách nebo po chirurgickém zákroku. Na hojení drobnějších hnisajících ran je účinná i kostivalová mast připravená povařením strouhaného čerstvého kostivalového kořene se sádlem.
Upozornění: Vzhledem k přítomnosti alkaloidů v kostivalu, u kterých je podezření z karcinogenity a z možnosti poškození jater, se v poslední době nedoporučuje vnitřní užívání kostivalu a pokud ano, pak jen krátkodobě a v malých dávkách.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Zdenka napsal(a) dne 4.5.2015:
Dobrý večer.Chci se zeptat,jestli má někdo zkušenost s použitím kostivalu k podpůrnému léčení karcinomu prsu.

hanka napsal(a) dne 7.3.2015:
pomaha kostival i na spatne srostle kosti ?

Aghnes napsal(a) dne 1.2.2015:
Dobrý den, jsem po operaci vyhřezlé plotýnky. Chci se pouze zeptat, zda-li má smysl pro rychlejší zhojení užívat kostival nebo mi poradíte jinou rostlinu. Moc děkuji. Aghnes

Vojta napsal(a) dne 8.5.2013:
Zdravím všechny, měl jsem vážný úraz a v ruce mi schází + - 1,5 cm kosti v ruce. Babička mi tuto rostlinu doporučila ale po studování na internetu mám obavu aby mi víc neškodila než léčila. Zatím jsem kořen z této rostliny bastrouhal a dal si tuto kašičku na místo kde mi schází ten kus kosti. Myslíte že to pomůže ba růst kosti abych nemusel na další operaci kde by mi ten 1,5 cm kosti chtějí odřízbou z pánve a chtějí ho vperovat do ruky. Jaký na to máte názor? Moc děkuji za odpovědi.

  • šeri napsal(a) dne 20.5.2013:
    No, já být Vámi tak to určitě zkusím. Mám s kostivalem dobré zkušenosti. Čerství kořen nastrouhám nebo rozmixuji a zaleji francovkou a nechám macerovat. Vznikne černá kaše, kterou si pak mažu bolavá místa ( klouby, kosti).
    Zatím, to pomohlo všem, komu jsem to poradila. Chce to namazat kaší, zabalit do potr. foli a přes to nějakou látku a nechat působit přes noc. Většinou po první aplikaci už cítíte úlevu od bolestí. Tak hodně zdaru.

Sona napsal(a) dne 7.8.2012:
Mlade listy kostivalu se mohou obalit v testicku (vejce, mouka, voda) a osmazit, je to vytecne lehke letni jidlo. Take nechavam listy odlezet ve vode (mesic) a vodu pak pouzivam jako hnojeni..

jirkal napsal(a) dne 9.1.2012:
Má někdo zkušenost s použitím kostivalu na patní ostruhu?
Zábaly list nebo kořen?

tatiana napsal(a) dne 5.1.2011:
Dobrý večer,
kostival jsem již používala zevně, ale neveděla jsem, že se může používat i vnitřně ( zápaly a vředy žaludku a střev). Teď mám s tímto trošičku problémy a zvažuji možnost vyzkoušet pít čaj z kostivalu. Ví někdo poradit, jestli to vyzkoušet,jak ( dávkování ) a jestli se dá někde sehnat sušený kostival? Díky za radu.

  • Martin Malec napsal(a) dne 13.10.2011:
    Sušený kostivalový kořen stále dodává Rosa Canina z Veverské Bitýšky,v Brně se dá běžně koupit ve zdravých výživách, nevím jak jinde. Na obalu je formálně uvedeno "Surovina pro výrobu kosmetických přípravků, doporučeno k zevnímu použití", ale to je nutnost, aby se to mohlo prodávat, když je to přece tak "karcinogenní a hepatoxické". O tom, jak vážný nproblém to je, doporučuji mrknout se na Janču, který to trochu uvádí do souvislostí.

  • vláďa napsal(a) dne 13.10.2011:
    Nejlépe je používat čerstvý kořen kostivalu. Roste všude kde je vlhko. Nejúčinnější je ho vykopat na jaře nebo na podzim to má nejvíc účinných látek. Dá se dobře nastrouhat na struhadle na mazlavou kaši,která je velmi léčivá.

  • bylinářka Ludmila napsal(a) dne 27.1.2012:
    Jestli chcete používat kostival vnitřně kupte si homeopatický SYMPHYTUM OFFICINALE 9CH
    není karcinogenní a pomáhá

    Ludmila

  • dan napsal(a) dne 22.1.2015:
    zrovna uvažuji také o užití kostivalu vnitřně. jednak už nějakou dobu marodím s kolenem (obnovený úraz), ale i z jiných důvodů. kupř. ajurvéda kostival velmi chválí. nemám s tím tedy zatím žádné praktické zkušenosti, ale přesto můj názor nebo rada. prakticky až na výjimky (např. meduňka) neužívám byliny samotné. vždycky dávám přednost směsím, protože jsou všestrannější, byliny se synergizují, prakticky se eliminují vedlejší účinky a tělo se na ně prakticky nezadaptuje, tedy účinky a užívání mohou být trvalejší. na záněty žaludku a sliznic opravdu pomáhají sliznaté látky. v potravě kupříkladu oves, kroupy. do polévek, ale i směsí bylin je velmi dobré použít lněné semínky. s ním např. i sezam (do směsí). k tomu klasicky proskurník apd. případně něco na zlepšení chuti a je dobré přidat do odvarů čerstvý zázvor, jehož ostrost se krásně eliminuje výše uvedenými bylinami. na ochucení a zvýraznění bych použil i fenykl, pískavici apd.

Vojtěch napsal(a) dne 20.9.2010:
Dobrý den,
před nedávnem jsem narazil na rostlinu která vypadá jako kostival ,ale má čistě bílé květy. Chtěl bych se zepat jestli to může způsobit obsah nějakého prvku v půdě, či jestli se jedná o příbuzného kostivalu. Předem děkuji za odpověd.

  • Ľuboš Vrbický napsal(a) dne 24.9.2010:
    Kostihoj sa vyskytuje zriedkavejšie aj v forme s inou farbou kvetu, napr. biela, krémová. Najčastejšie ho však nachádzame s ružovo-fialovými, purpurovými až tmavofialovými kvetmi.

  • Dorian napsal(a) dne 31.3.2011:
    Dobrý den, nejspíš máte na mysli kostival český (Symphytum bohemicum)..to je ovšem kriticky ohrožený druh a tudíž chráněný, tak prosim nesbírat. :)

  • Peter Randis napsal(a) dne 25.6.2011:
    Podívejte se na kostlival hlíznatý (Symphytum tuberosum).

Karolína Veselovská napsal(a) dne 23.8.2010:
Dobrý den moje K´kamarádka má koně , který trpí schvácením kopyt , schvácenými spěnkovými klouby a silnou artrózou chtěla jsem se zeptat jestli by na něco z toho pomohl Kostival lékařský a jestli ano , tak v jaké podobě ho nasadit....kůň hodně trpí v případě co by jste na to nasadil .... děkuji předem za odpověď

  • Karolína Veselovská napsal(a) dne 23.8.2010:
    ješte k tomu koni ... Kůň má uz skoro 13 let važí asi kolem 500 az 800 kg zkoušeli jsme Alavis na artrózu zabral ale jeho ůčinky pominuly . Je to Kladrubský vraník .

  • Anonym napsal(a) dne 22.9.2012:
    Použijte bylinu, které se říká čertovo kopyto - harpagopfyt ležatý. A to jka vnitřně, tak zevně. Vnitřně buď výluh z namletého kořene nebo dovar z kořene nakrájeného, zevně odvar.

  • Karlos napsal(a) dne 11.12.2013:
    Pro tyto příznaky lze s úspěchem použít lněný olej s tvarohem a zamíchat do jídla

libor napsal(a) dne 7.6.2010:
pokud mate problemy s klouby, je třeba pročistit ledviny a tělo a možna se zbavit parazitu. Kostival bych doporučil hl. na urazy.

Eva napsal(a) dne 3.2.2010:
Na radu sousedů jsme letos na podzim vykopali kořen kostivalu,očistili,nakrájeli na kousky,dali do sklenice a zalili domácí slivovicí. Bude nám takto vytvořený výluh k něčemu? A jak ho používat. Děkuji za radu.

  • Jos. A. Zentrich napsal(a) dne 5.2.2010:
    Milá. paní Evo!
    Jste osoba dosti pošetilá, Vytvořil jen tak "mir nicht - dir nichts" nějaký blivajz a pak zjišťovat zdali bude k něčemu vhodný se totiž nedá nijak nazvat. Je mi docela líto té slivovice - tedy pokud byla dobrá.
    Kostival se dnes již nepoužívá vnitřně - a na vnější použití jste mohla klidne použít denaturovaný líh z lékárny nebo Alpu apod. Výluh bude mít jistý účinek na zpevnění cévních stěn a k tomu se dá v lékárně koupit za pár korun např. kostivalovo-kaštanový gel. Slivovici jste mohla poskytnouti svému choti k vypití !

  • Eva napsal(a) dne 8.4.2010:
    Výluh je hotový, nemyslela jsem, že ho budeme pít, ale chtěla jsem poradit jestli se hodí na bolavé klouby, menší záněty na končetinách apod. A té slivovice byla opravdu škoda.

  • Soňq napsal(a) dne 23.5.2010:
    Milá paní Evo.
    Udělala jste dobře hlavně tinkturu uchovejte pokod možno ve tmě.Z vlastní zkušenosti:: asi před 10 lety jsem v zimě upadla a o ledové zmrazky si ošklivě poranila ruku,měla jsem uplně roztrhanou kůži ze shora na celé pravačce.Bolelo to jak čert.Kolegyně v práci vytáhla lahvičku a namazala mi celou ránu nahnědlou vodičkou.Nevěděla jsem co to je nevěřila že to funguje.Nejen že to ránu částčně znecitlivělo,ale velmi rychle se zahojila.Dělám ji celá léta na jaře a na podzim a hojí bebíčka už i mým vnoučatům.A jak píše pán předemnou že se dá koupit-má pravdu,zkusila jsem to....ale účinnost této tinktury je mizivá.Jsou to vyhozené peníze a účinek je k pláči.Odřeniny,řezné ranky hojí velmi dobř a rychle.Zdravvím a nedejte se odradit,těch pár kapek slivovice zaa to stojí....


markyta napsal(a) dne 3.6.2009:
Zajímalo by mě jestli se může kůň přiotrávit kostivalem? Vzhledem k tomu, že už v nejednom příspěvku jsem se dočetla, že při příme konzumaci je toxický a může poškodit játra, mám nemalé obavy, že nám kostival u jednoho z našich koní způsobil vážné zažívací problémy.
Po návratu z výběhu se po dvou hodinách u koně objevily bolesti břicha, válení,malátnost a prázdný pohled, přivolaný veterinář diagnostikoval koliku i když příznaky nebyly pro koliku úplně typické. Po výplachu žaludku se po 4hod stav zlepšil a do druhého dne stabilizoval.
S koněm byli ve ve výběhu ještě tři další, kteří žádné problémy neměli. Jinak kůň neměl v jídelníčku žádnou změnu, takže jediná příčina jeho potíží se jeví právě pozření kostivalu.
Tato rostlina roste hojně ve výběhu a mám obavy tam dál koně pouštět.
Pokud máte někdo podobné zkušenosti, ozvěte se, protože koníkův stav byl vážný a myslím, že pokud by se prokázala toxikace kostivalem bylo dobré o tom nejen koňskou veřejnost informovat. Za vaše názory předem děkuji.

  • Marie napsal(a) dne 27.1.2012:
    My jsme doma chovali prasata. Kostival (medunicu), jak se u nás kostivalu říká jsme dávali v sezoně skoro denně a žádné problémy nebyly.

    s pozdravem
    Marie

  • judita napsal(a) dne 6.6.2012:
    Myslím si, že kolika nebyla způsobena kostivalem. Naši oslíci na pastvině kostival běžně konzumují, a koliku jsme naštěstí nikdy nezaznamenali. O změně jídělníčku nemusíte vždy vědět - bohužel často chodí k výběhům cizí lidé, kteří si chtějí koníčka nebo oslíčka nakrmit, většinou ani netuší, že jim tím ubližují.

  • petra napsal(a) dne 9.3.2013:
    pouze koren je toxicky, a pouze pokud je konzumovan ve vetsim mnozstvi...

RADIM BUFFALO TOBIAS napsal(a) dne 25.5.2009:
RAD BYCH VEDEL JAK TO JE S PRIMYM ZKRMOVANIM KOSTIVALU HOSPODARSKEMU ZVIRECTVU...BEZNE DAVAM NAPR. KRALIKUM VYREZANE TRSY JITROCELE, REBRICKU, SMETANKY, PODBELU, LIPOVYCH VETVICEK S LISTY A MLADYMI KVETY A I RUZNYCH OVOCNYCH STROMU...JAK JE TO S PRIMYM ZKRMOVANIM STVOLU KOSTIVALU I S KVETY A NAPRIKLAD I KVETU AKATU I S LISTIM...??? MA NEKDO ZKUSENOSTI...??? VYCHAZIM Z USUDKU, ZE NEKTERE ROSTLINY MUZOU ROZDILNE UCINKOVAT NA TO CO ONO ZVIRECTVO...MAM K DISPOZICI JEN KNIHU PRIRODNI LECBA KONI...EXISTUJE SNAD I JINA KNIHA, POPISUJICI POUZITI SMESI LECIVEK A TRAVY KE KRMENI...??? MYSLIM, ZE I KVALITA MASA BY MELA BYT LEPSI PRI KRMENI AROMATICKYMI ROSTLINAMI...

Jana napsal(a) dne 5.5.2009:
Je možné kostival použít na léčení bércového vředu?

  • Anonym napsal(a) dne 22.9.2012:
    Ne, jsou mnohem úřinější rostliny.

Lucie napsal(a) dne 1.10.2008:
Dobry den,
měla bych dotaz, tykajici se take koně, který utrpěl zlomeninu sezamove kosti, ktera se odlomila. Lekari mi nedoporucili zadne léky k vnitrnimu uzivani, ale hrejive obklady. Mohu mu nejakym zpusobem pomoci Kostivalem lekarskym, event. jak? Velice Vam děkuji za radu. Luc.

  • Jana napsal(a) dne 14.3.2009:
    Je možné zkusit dát zábal s drceným kořenem kostivalu lékařekého, ale nezaručuji účinek.

Alena Kalinová napsal(a) dne 8.7.2008:
Zdravím všechny,tvůrce těchto stránek,ale i uživatele.
Poznámka nejen k této bylině,ale všeobecně.Díky za ty stránky,jsou výbornou pomůckou všem,kteří si chtějí zdravě a bez účasti lékařů pomoci.(Samozřejmě,pokud to jde)!
K využití poskytuji výborný předpis na mast z kostivalového kořene,který jsem vyzkoušela a vřele doporučuji.Používala jsem tu mast po sejmutí sádry po zlomeném kotníku,kdy mě všichni strašili,že mě to bude strašně bolet,a bolest se bude opakovat při každé změně počasí atd,atd...Ihned po sundání jsem začala s mazáním cca 14 dnů.Je to už 2 roky a dodnes nevím,co je to bolest a už vůbec si neuvědomuji,že jsem měěla kotník někdy vůbec zlomený!!!Ťuk,ťuk..
Předpis:na stejné díly!!
1 díl drceného kostival.kořene
1 díl lanolinu
1 díl medu
dobře utřít v NEKOVOVÉ nádobě!!!!!Ani při drcení kořene se nesmí použít kovové náčiní!!!!Mast nanést na hadřík,dát na postižené místo,přesto igelit,nebo mikroten.sáček a převázat textilií.Je to sice nevzhledné, trochu "voníte" ovčínem,ale je to SUPER! Tak šťastné uzdravení.Kalinová

  • Dr.Sag napsal(a) dne 2.5.2011:
    ja kořen luhuju v alpe. Tato rozmixovana smes pomaha taky vyborne (šlachy, zlomeniny po havarii, narazeniny)

Vlasta Krahulíková napsal(a) dne 3.7.2008:
Hezký den, již 3 měsíce se trápím s tenisovým loktem a bolesti i po aplikaci obstřiku,leaseru,ultrazvuku a magnetoterapii jsou pořád stejné.Slyšela jsem,že pomáhá kořen této rostliny.Prosím o návod co s tím.DÍKY

  • dr. M. Sláma napsal(a) dne 22.7.2008:
    zcela postačí koupit si kostivalovou mast(dr.Popov), k dostání v každé lekárně nebo zdravotnických potřebách.

  • Anonym napsal(a) dne 5.9.2008:
    Dobry den,
    asi vam to bude zniet nezmyselne, ale mam skusenosti, ze v prevaznej (zdoraznujem slovo PREVAZNEJ) vacsine pripadov bolesti laktov sa jedna o upchate hrube crevo (strevo). Aj ked sa vyprazdnuje clovek pravidelne, aj ked je stolica riedka, hrube crevo moze mat na svojich stenach velmi hruby nanos zvyskov potravy. Hrube crevo ma na svojom povrchu "mapu" roznych telesnych organov a podla toho, ktora cast creva je zanesena, odraza sa tento stav na zodpovedajucich organoch. Preto sa casto stava, ze ma clovek zdanlivo problem niekde uplne inde, a pritom staci pomoct hrubemu crevu. Cerstvo pripravene zeleninove stavy a vyplach hrubeho creva urobi zazraky - mozno nielen vam, ale mnohym inym, ktorym na ich problemy ziaden "zaruceny" liek nepomaha. Ak to vyskusate, prinajmensom nic nepokazite.
    Prajem vsetko dobre
    Jana

Lucie Jedličková napsal(a) dne 18.6.2008:
Ještě koník má 18 let a váží asi 650kg.

Lucie Jedličková napsal(a) dne 16.6.2008:
Dobrý den, mám také koně s podobným problémem jak již zde byl uváděn. Kůň má těžké opotřebení kloubů, artrozu, kostnatění chrupavek. Dostává přípravky na kloubní aparát gelapony arthro, MSM apod. Zvažuju kostival lékařský, ale nevím v jaké podobě. V prodejně mají pouze chladivý kostivalový gel. Mohl by jste mi poradit, v jaké podobě je nejlépe kostival použít? Děkuji předem

  • Dr.Sag napsal(a) dne 2.5.2011:
    veškery kloubni problemy jsou od ledvin(zaneradeny telo)

Eva Procházková napsal(a) dne 6.6.2008:
Dobrý den,
prosím Vás,může se kostival lékařský používat na křečové žíly?Konkrétně přípravek: reumafit kostivalový gel s jalovcem a MSM?

  • Michaels napsal(a) dne 7.6.2008:
    Na křečové žíly doporučuji použít zůstatek vysmažených květných hlaviček Měsíčku z masti. NEVYHAZOVAT ale právě na místa křečových žíl udelat zábal - obklad.Krásně zvláční a vyhladí . Hodně úspěchů a spokojenosti
    Michaels

Pavel Hajny napsal(a) dne 4.6.2008:
Dobry den,
mam problem s obema koleny, jedno mam po operaci krizoveho vazu ve druhem poskozeny meniskus. Slysel jsem, ze lze teto rostliny vyuzit k leceni i kolen, treba k vytahovani vody z kolena ... Co je na tom pravdy a jak se aplikuje
dekuji

  • Michaels napsal(a) dne 7.6.2008:
    Hezký den , Je to pravda a spůsobů je víc, není to záležítost několika dní ale stojí to zato
    Bohužel na kořen Kostivalu teď není vhodný čas. Právě proto je možnost využití jenom listů kvetoucího kosivalu.
    Čerstvý list zapařte / dobře na večer / dělejte jsi teplé zábaly.- obklady Jako první krok posoudíte, že tyto Dary taky pomáhají !!!
    Hodně úspěchů a uspokojení
    Michaels

Anonym napsal(a) dne 4.6.2008:
Dobrý den, bolí mě za krkem, rameno a loket. Jde to ve vlnách. Lékař mi napsal léky proti bolesti, které mi způsobili jen chvilkové uklidnění. Jenže výsledek o odeznění bolesti není žádný. Doslechla jsem se o kostivalu. Pomohl by mi? Je mi 56 let. Děkuji za odpověď

  • Anonym napsal(a) dne 16.6.2008:
    Dobry den,
    z Vaseho prispevku nie je jasne, kde za krkom Vas boli, ale bolest v ramene a lakti s velkou pravdepodobnostou poukazuju na zacvikany nerv v krcnej chrbtici. Ak je tak, ziadne lieky na utisenie bolesti Vam nepomozu, len sa od nich stanete zavisly (zavisla), odhadujem, ze ani kostihoj (cesky kostival) by Vam nepriniesol ziaduci vysledok. Pomohol by Vam citlivy maser s lekarskymi znalostami, ktory by Vam vedel mechanicky uvolnit krcne stavce a platnicky (dnes si to dokaze na zodpovednost zobrat len malokto) a nasledny dlhodoby telocvik na posilnovanie krcneho svalstva a uvolnenie krcnej partie stavcov. Myslim si, ze by ste sa mohli pokusit najst niekoho, kto ovlada cinsku masaz "tui na", ten by Vam asi vedel povedat aj o vhodnych cviceniach. Na utisenie bolesti (ak by ste predsa chceli ist tou cestou) je vyborne vmasirovat na bolave miesto cedrovy olej (nikde ho nedostanete cisty, len v zmesiach, hladajte ine oleje, ktorych je sucastou; upozornujem, ze tieto pripravky su dost drahe). Prajem rychle dopatranie sa riesenia a ulavu od bolesti.
    Jana

Matabr napsal(a) dne 26.5.2008:
Dobrý den,
moc prosím o pomoc. Trpím revmatoidní artritidou a možná mám poškozený kyčelní kloub. Poradíte mi někdo, jaké bylinky by mi pomohly?
Děkuji a pěkné pozdravení
Matabr

  • Jos. A. Zentrich - bylinář napsal(a) dne 29.5.2008:
    Zdravím Matabra!
    Váš dotaz mi lehce nekoresponduje s progresí revmatoidní arthritidy. Ta totiž napadá především malé klouby. Přednostní napadení kyčelního kloubu je spíše nepravděpodobné. Je možné, že Vaše arthritida je komplikována současným rozvojem artrózy. Kromě toho jste neuvedl věk, což je také dosti důležité a potřebuji znát i současnou oficielní léčbu. Prosím, upřesněte!

  • Miroslava Cagášková napsal(a) dne 18.11.2009:
    Dobrý den moc mě trápí boles kolen trpím tři roky revmatoidní artritidou po operaci gynekologické.
    Užívám wobenzuin a salozapirin kolínka mastím začala jsem kostivalovou mastí trápí mě to od konce září. Nohy jsou tuhé a post kulhám mám 48 let jsem školnice v Mateřské školce celý den na nohách. Cvičila jsem jogu asi 8 let jednou týdně a teď chodím pouze na balony. Mám moc ráda pohy tanec a moc mě stav svírá.Začala jsem chodit plavat a pobyt v teplých vířivkách a pára 2 krát týdně na bazéně.
    Po plavání je mi lepší nohy jsou uvolněnější.
    Děkuji za radu s pozdravem Cagášková

Alexandra Mikyšková napsal(a) dne 16.5.2008:
Jsem majitelkou koně, který trpí vážnou artritidou kloubů.Je starý 21 let.Koníček jezdil western barely a tyče což je veliká zátěž na jeho klouby.Zkouším mu aplikovat kostival rozpuštěný v Alpě francovce.Můžu mu tak pomoci od bolesti?Prosím poraďte děkuji.

  • Jos. A. Zentrich - bylinář napsal(a) dne 16.5.2008:
    Milá koňařko,
    abych mohl vyslovit nějakou radu, potřebuji vědět, zda jde opravdu o artritidu (zánětlivé onemocnění) nebo spíše o artrózu (opotřebování kloubní chrupavky), což se mi zdá pravděpodobnější. Taky mi sdělte, zda koníček béře nějaké léky, kolik váží kilogramů a co všechno jste již - kromě kostivalu - zkusila mu aplikovat. Jak aplikujete kostivalový výtažek a jakou má koncentraci?

Komentáře   

Zuza
# KostivalZuza 2018-02-14 22:08
Dobry den,spatne jsem spadla a boli me obe kolena mam v nich vodu.Docetla jsem se o kostivalu.
Muzete mi prosim poradit?
Koren jsem namlela zalila horkou vodou .dala ktomu trochu oleje napatlala na nohy omotala plenou a potom stah.obvazem.Jak casto a hlavne jak dlouho mam nechat kena zavazane? Cca po hodine me to docela pali nebo spis tak jemne chladi..Dekuji za odpoved
Libor Kiska
# AlergieLibor Kiska 2015-10-12 12:19
Dobrý den, s kostivalem mám dlouhodobé zkušenosti "na vlastní kůži". Málo se ví, že v létě je možno používat i listy, při delším používání však způsobují kožní vyrážku (je to dráždění chlupatými listy nebo chemie???), která se asi po 3 dnech ztratí bez následků. Jsou známy nějaké případy, že kořen kostivalu (přímo nebo v lihové tinktuře) může vyvolat kožní alergii? Děkuji za odpověď, Libor
dave
# citlivostdave 2015-10-23 21:29
Jestli se jedná přímo o alergii si nemyslím, avšak při manipulaci s listím kostivalu cítím nepříjemné pocity na kůži. Po chvíli mi naskočí pupínky, které ale zanedlouho opět zmizí, kůže však zůstává ještě několik hodin citlivá. Pokud jde o delší expozici, pak i do druhého dne. Mám vždycky pocit, jakoby se ty chloupky z listů zabodávaly do kůže. Je to snad trochu podobné kopřivě, jen kdyby nepálila. Máte někdo podobné zkušenosti?

Nemáte oprávnění psát komentáře.