Povijnice horní neboli jalapa1 (Ipomoea purga2 Schlecht., Exogonium purga Wend.) jest vytrvalá bylina z čeledi rostlin svlačcovitých (Convolvulaceae), blízká příbuzná s povijnicí jedlou (Ipomoea batatas Poir). Vyhání z kulovitého, až 1 dm v průměru tlustého hlavního kořene dílem podzemní výběžky, které naduřují místy v hlízy rozmanitého tvaru a různé velikosti, dílem nadzemní oplétavé, až 3 m dlouhé, obyčejně rozvětvené lodyhy se střídavými, dlouze řapíkatými, srdčitými, celokrajnými listy.
Sličné nachové květy připomínají - jako celý vnějšek rostliny - naše svlačce, mají však koruny řepicovité.
Plody jsou kulovaté tobolky pukající ve 4 chlopně.
Jalapa jest domovem ve vlhkých lesích na jihových. svazích mexických And, kde se vyskytuje dosud hojně planě. Mimo to ji však pro zdužnělé mléčnaté kořeny a hlízy též pěstují zvláště v jihových. Mexiku v okolí města Yalapy a na ostrově Jamajce, v novější době také v britské Vých. Indii.
Když hlízy na podzemních výběžcích dostatečně vyrostly, vykopají je i s hlavním kořenem, rozkrájejí je na kusy a ve zvláštních sítích, které jsou zavěšeny nad ohněm, tak dlouho je suší, až úplně ztvrdnou. Menší hlízy však se nerozkrajují, nýbrž suší se celé. Sušením dostávají hlízy svraskalý, v rýhách pryskyřičnatý povrch a tmavohnědou barvu. Na průřezu jich jeví se soustředné kruhy nebo podlouhlé, nepravidelně zprohýbané tmavší skvrny. Co do tvaru a velikosti jsou hlízy jalapové rozmanité: kulovaté, hruškovité, podlouhlé, zvíci vlašského ořechu až mužské pěsti.
Hlavní tržiště na hlízy jalapové (tubera, radix jalapae) jest svrchu uvedené mexické město Yalapa, odkudž přicházejí přes Vera Cruz do obchodu.
Poněvadž obsahují kromě jiných látek 10-20% léčivé pryskyřiče, která jim dodává chuti na počátku slabě sladké, potom odporně palčivé, připravují z nich v lékárnách už od staletí rozmanité léky proti zácpě, cizopasným hlistům a vodnatelnosti ve způsobě prášků a tinktur a také je přidávají do počisťujících pilulek. Pro prudký, dráždivý účinek předpisují však lékaři jalapové léky čím dále řidčeji.
K týmž účelům jako hliz používá se též jalapové pryskyřice (resina jalapae), kterou vytahují z hliz rozkrájených na drobné kousky.
Pozn. Vedle povijnice horní poskytují léčivých kořenů ještě i jiné druhy povijnic, zejména pov. křídlatá (I. turpethum3 R. Br.), která jest domovem ve Vých. Indii, v Australii a v Polynesii, a pov. jalapa(I. jalapa Pursh), která roste v Mexiku, zasahujíc až po Floridu. Prvá skýtá kořen turbitový (radix turpethi), druhdy i v evropských lékárnách, dnes však jen ve vlastech rostliny, jako účinné projimadlo užívaný; slabě počisťující kořen druhé byl dlouho považován za pravý kořen jalapový a dosud se s ním pravá jalapa někdy zaměňuje.
1Pojmenována tak dle kraje a města Yalapa neboli Xalapa v jihových. Mexiku, kde se hojně pěstuje.
2Tak ji zovou domorodci v Mexiku.
3Turbith nazývali arabští lékařové jakýsi praeparát rtuťový, užívaný druhdy jako prudké projímadlo.