Ophrys holoserica subsp. holubyana - Tořič čmelákovitý Holubyho
Syn.: Ophrys arachnites subsp. holubyana, Ophrys fuciflora var. holubyana, Ophrys holoserica subsp. holubyana, Ophrys × holubyana
Slovensky: Hmyzovník Holubyho (trčník Holubyho)
Čeleď: Orchidaceae - Vstavačovité
Popis:
15 až 30 cm vysoká bylina s přímou lodyhou. Dolní listy vyrůstají v růžici, jsou kopinaté, až 10 cm dlouhé, horní menší, pochvovitě objímající lodyhu. Květenství je složeno z 1 až 10 květů. Vnější okvětní lístky jsou růžové až bílé, uprostřed se zelenou žilkou. Pysk je trojlaločný, hnědý až hnědočervený, se žlutou, značně proměnlivou kresbou, sametově chlupatý, v dolní části má vzhůru zahnuté přívěsky, na postranních lalocích jsou růžkovité hrbolky. Kvete v V až VI. Plodem je tobolka.
Stanoviště:
Chudé louky, okraje křovin, stanoviště suché a slunné, půda vápnitá.
Rozšíření:
V ČR roste velmi vzácně jen v Bílých Karpatech, celkově roste tento poddruh i na Slovensku, Maďarsku, Chorvatsku a v Itálii.
Pozn.: Tak jako většina ostatních tořičů i tento pachovými látkami a kresbou na dolním pysku napodobuje samičku některých druhů blanokřídlého hmyzu. Poblázněný hmyzí sameček se pak na květu pokouší kopulovat, čehož však k rozšíření svého genetického materiálu záludně využije tořič, neboť na jeho tělo přitiskne brylku (=slepenec pylových zrn), kterou pak hmyz přenese na bliznu jiného květu. Jedná se sice o mechanismus mimořádně důmyslný a rafinovaný, ale zřejmě ne příliš účinný, neboť tvorba plodů nebývá u tořičů velká (uvádí se, že pouze do 2 %).
Komentáře
www.nahuby.sk/.../ID10310
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.