Ophrys holoserica subsp. holubyana - Tořič čmelákovitý Holubyho

Syn.: Ophrys arachnites subsp. holubyana, Ophrys fuciflora var. holubyana, Ophrys holoserica subsp. holubyana, Ophrys × holubyana

Slovensky: Hmyzovník Holubyho (trčník Holubyho)

Čeleď: Orchidaceae - Vstavačovité

 

Popis:

15 až 30 cm vysoká bylina s přímou lodyhou. Dolní listy vyrůstají v růžici, jsou kopinaté, až 10 cm dlouhé, horní menší, pochvovitě objímající lodyhu. Květenství je složeno z 1 až 10 květů. Vnější okvětní lístky jsou růžové až bílé, uprostřed se zelenou žilkou. Pysk je trojlaločný, hnědý až hnědočervený, se žlutou, značně proměnlivou kresbou, sametově chlupatý, v dolní části má vzhůru zahnuté přívěsky, na postranních lalocích jsou růžkovité hrbolky. Kvete v V až VI. Plodem je tobolka.

Stanoviště:

Chudé louky, okraje křovin, stanoviště suché a slunné, půda vápnitá.

Rozšíření:

V ČR roste velmi vzácně jen v Bílých Karpatech, celkově roste tento poddruh i na Slovensku, Maďarsku, Chorvatsku a v Itálii.


 Pozn.: Tak jako většina ostatních tořičů i tento pachovými látkami a kresbou na dolním pysku napodobuje samičku některých druhů blanokřídlého hmyzu. Poblázněný hmyzí sameček se pak na květu pokouší kopulovat, čehož však k rozšíření svého genetického materiálu záludně využije tořič, neboť na jeho tělo přitiskne brylku (=slepenec pylových zrn), kterou pak hmyz přenese na bliznu jiného květu. Jedná se sice o mechanismus mimořádně důmyslný a rafinovaný, ale zřejmě ne příliš účinný, neboť tvorba plodů nebývá u tořičů velká (uvádí se, že pouze do 2 %).

 

Komentáře   

Svetlana Kisidayova
# oprava slovenského názvuSvetlana Kisidayova 2015-07-10 10:53
Po slovensky je to hmyzovník
www.nahuby.sk/.../ID10310
wendys
# Odp.: oprava slovenského názvuwendys 2015-07-10 11:05
Děkuji za upozornění, už jasem to opravil.

Nemáte oprávnění psát komentáře.