Rumex obtusifolius - šťovík tupolistý

Syn.: Lapathum obtusifolium
Slovensky: Štiav tupolistý

Čeleď: Polygonaceae - rdesnovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 50 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, často do červena naběhlá. Přízemní a dolní lodyžní listy jsou dlouze řapíkaté, jejich čepele přibližně 2x delší než široké, eliptické až vejčité, na bázi srdčité, na vrcholu tupě špičaté, horní lodyžní listy jsou drobnější, krátce řapíkaté, na bázi zaokrouhlené až klínovité. Květenství je větvené, od horní poloviny obvykle bezlisté, lichopřesleny květů jsou přinejmenším v dolní části vzájemně oddálené, květy jsou oboupohlavné, 6četné, s okvětními lístky vyrůstajícími ve 2 kruzích, vnitřní okvětní lístky se před dozráním plodů zvětšují v krovky, jež jsou tvarově velmi variabilní, převážně jsou trojúhelníkovité a v dolní části zubaté, ale mohou být i celokrajné. Na 1 nebo na všech 3 krovkách se vytváří výrůstek zvaný mozolek. Plodem je trojboká nažka. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, podél cest, louky, pastviny, pole, lesní cesty, na půdách dusíkatých, čerstvě vlhkých až podmáčených.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin až po horské oblasti velmi hojně, jen v nadmořských výškách nad 1100 m vzácně (max. asi 1450 m n.m.). Celkově roste v mírném a subtropickém pásmu Evropy, v Malé Asii, na Kavkaze, zavlečen byl do Severní a Jižní Ameriky, na jih Afriky, do východní Asie i do Austrálie.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Novák Jiří napsal(a) dne 3.8.2013:
Ano, během jednoho roku mám zaneřáděnu z cca 80% pastvinu /cca 1ha/ šťovíkem tupolistým a nevím, jak se jej ekologicky zbavit. Poradí někdo? Díky. Jirka

 • jana Procházková napsal(a) dne 4.7.2014:
  Já měla taky touto rostlinou zamorenou louku. Pomohly kozy. Nedovolily se dál rozsemenovat a a oblibou ji spasaly.

Ivana Hylmarová napsal(a) dne 5.6.2012:
Já marně hledám pravý název sladkého listu,jen doufám,že je to,tento druh šťovíku,jeho listy jsou neuvěřitelně léčivé,berou horkost a vytáhnou záněty.

io napsal(a) dne 27.12.2010:
U nás na louce tento šťovík roste a s radostí ho okusují páskovky.Mooc jim chutná

karel napsal(a) dne 14.6.2009:
Připadá mi to jako "maslín" lidově u nás na Kopanicách, nevím jestli je to pravda.

Standa napsal(a) dne 29.4.2009:
Tak to bude asi ono. Na loukách toho někdy bývá tolik, že jsou celé rezavě červenohnědé... Dá se toho asi zbavit jen častým sekáním. Alespoň v zahradě to tak je. Louka se asi nedá sekat každý týden... Mě by docela zajímal ten léčivý účinek. Doslechl jsem se to, už jsem to i zkoušel, ale nevím, jestli průjem přestal díly tomuhle odvaru, nebo díky něčemu jinýmu. Vždy jsem to zkoušel až po třech dnech, kdy už člověk zkusí všechno možné... Vypil jsem malý hrnek a za 2 hodiny bylo po problému... Chtěl jsem vědět, jestli se najde někdo s podobnou zkušeností.

 • linda napsal(a) dne 6.7.2010:
  je to tak, aspoň u zvířat to mám vyzkoušené, telatům se dává proti průjmu odvar ze semínek. Kdysi se mi povedlo tímto plevelem nakrmit krávu tak, že měla zácpu.

 • babča Věra napsal(a) dne 12.6.2015:
  ... osobní zkušenost nemám, ale když jsem byla malá, moje babička (narozená v roce 1890, tj. v předminulém století) léčila odvarem ze "sladkého lupení" (šťovíku) průjem u krav...

Standa napsal(a) dne 7.4.2009:
Zdá se mi, že tato rostlina je lidově nazývána "sladké lupení". Čaj z jejích zaschlých semen údajně působí proti průjmu. Je to pravda, má někdo takovou zkušenost???

 • Petr Jordán napsal(a) dne 19.4.2009:
  S lidovým názvem sladký lupen jsem se také setkal. Strašně mi to zaneřáďuje louky.

Komentáře   

Jitka Kopecká
# Odp.: Rumex obtusifolius - šťovík tupolistýJitka Kopecká 2017-04-11 23:03
Opravdu funguje, mám ho stále ve sklenici, říkají mu zde také sladký lupen a stále jsem hledala, co je to botanicky.
Každoročně "odrhnu" květy, nechám uschnout. Vypadá něco mezi štovíkem a laskavcem, koncem léta je úplně rezavý. Doporučuji opravdu ke všem střevním problémům.

Nemáte oprávnění psát komentáře.