Atriplex sagittata - lebeda lesklá

Syn.: Atriplex nitens, Atriplex acuminata
Slovensky: Loboda lesklá

Čeleď: Amaranthaceae - laskavcovité

 

POPIS:

Jednoletá, 1 až 2 m vysoká bylina. Lodyha je přímá, větvená, pomoučněná, zeleně pruhovaná. Listy jsou střídavé, řapíkaté, na svrchní straně lesklé a tmavě zelené, na spodní straně šedobílé a pomoučněné, čepele dolních listů jsou trojúhelníkovité, na okraji ve spodní části laločnaté a u vrcholu téměř celokrajné. Květy vyrůstají v bohatých koncových květenstvích, jsou jednopohlavné, samičí květy jsou buď s krovkami nebo se 4 až 5četným zeleným nebo blanitým okvětím, samčí květy jsou 5četné. Plodem jsou nažky uzavřené v krovkách, jež jsou na okraji celokrajné. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Navážky, skládky, staveniště, komposty, podél cest, rumiště, na půdách hlinitých až hlinitojílovitých, často vápnitých, dusíkatých nebo zasolených, stanoviště světlé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně v teplejších oblastech, zejména v místech s masivní stavební či průmyslovou činností, v chladnějších pahorkatinách jen roztroušeně (max. asi 650 m n.m.). Celkově roste ve střední a jihovýchodní Evropě, v Malé, Střední a Přední Asii, na jihozápadní Sibiři, na východě po Altaj, druhotně i na jihu Afriky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.