Typha latifolia - orobinec širokolistý
Slovensky: Pálka širokolistá
Čeleď: Typhaceae - orobincovité
POPIS:
Vytrvalá, 100 až 250 cm vysoká bylina. Listy dvouřadé, čárkovité, 1 až 2 cm široké. Květy jednopohlavné, velmi drobné, bezobalné, na bázi s dlouhými chlupy, uspořádány v hustých, válcovitých palicích. Dolní, silnější část palice, je sestaven ze samičích květů, horní, tenčí část palice, tvoří květy samčí. Obě části palice jsou přibližně stejně dlouhé a bezprostředně na sebe navazují. Kvete v VII až VIII.
STANOVIŠTĚ:
Břehy stojatých a pomalu tekoucích vod, na půdách bahnitých až písčitých, výživných, koření do 1,5 m pod hladinou.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR dosti hojně od nížin po podhorské oblasti, celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po střední Švédsko, dále roste v Asii a v Severní Americe.
LÉČITELSTVÍ:
V minulosti se užívaly zejména oddenky orobince, které obsahují velké množství škrobu. Působí močopudně, užívaly se jako krev čistící prostředek, proti úplavici a proti vředům v ústech.
UŽITÍ:
- Různé části orobince (palice, dřeň stonků i oddenky) lze různě upravovat (vařením či smažením) a pojídat. Květy jsou údajně velmi dobré i syrové.
- Chmýru ze zralých palic se v minulosti užívalo namísto peří do peřin.
- Z listů se dříve pletly rohože, košíky, klobouky apod.
- Orobince je možné použít jako součást přírodních čističek odpadních vod.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Maja napsal(a) dne 27.3.2011:
Dobrý deň,chcela by som niekoho poprosiť o radu,ako sa pripraví na použitie pri pletení.Rada by som to vyskúšala.Z prechádzky v marci mám donesených pár kusov tejto rastliny,ako pokračovať ďalej?Ďakujem za pomoc a radu.Maja
Martin napsal(a) dne 23.5.2008:
Ta možnost konzumace některých částí orobince mě překvapila. Zkoušel to někdo? Je to dobré?
- tommaso napsal(a) dne 8.9.2008:
Ahoj zajímám se o survival a zkouším jedlost různých rostlin z příruček o přežití. Orobinec se jíst dá. Zkoušel jsem to na vysočině v jednom z mnoha rybníků. Je dobré zvolit čistější rybník. Vytrhl jsem celou rostlinu i s kořenem. Nové výrůstky z kořenů chutnají za syrova jako chřest. A rovněž některé oddenky spíše mladší jsou jedlé, chuť je chřestová až neutrální.