Cardamine amara - řeřišnice hořká

Slovensky: Žerušnica horká

Čeleď: Brassicaceae - brukvovité (křížaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 10 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha mělce rýhovaná, olistěná, mělce rýhovaná, jednoduchá nebo v horní polovině větvená. Lodyžní listy krátce řapíkaté až téměř přisedlé, s 2 až 8 jařmy, lístky velmi variabilní, podlouhlé až okrouhlé, zubaté nebo laločnaté až téměř celokrajné. Květy v hroznech, v průměru 6 až 8 mm, bílé až narůžovělé, někdy nafialovělé, prašníky fialové. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Lesní prameniště, olšiny podél vodník toků, bažinné a lužní lesy, příkopy, náplavy, podél lesních cest, preferuje půdy vlhké, humózní, výživné, kyselé až neutrální.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až dosti hojně od nížin po podhorské oblasti, ve vyšších polohách vzácně (max. asi 1300 m n.m.). Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, na jihu po Pyreneje, střední Itálii a jižní Bulharsko, dále na západní Sibiři až po Altaj.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje hořčičný olej, hořčinu a vysoký obsah vitamínu C. Dříve užívána jako léčivka, dnes však již jen zřídka.

DALŠÍ UŽITÍ:

Bývala užívána jako zelenina, jako koření do salátů nebo jen na chleba s máslem (chutná mírně nahořkle a mírně pálivě).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Pavlíková napsal(a) dne 14.5.2015:
Zajímalo by mě na co se Amara používá. Děkuji za odpovědˇ.

  • Vladimír Vytásek napsal(a) dne 14.5.2015:
    Řeřišnice hořká se používá jako potočnice lékařská se kterou se plete. Má chuť po křenu ,po odkvětu je více nahořklá,má plno vitamínů C ,pomáhá při špatném trávení,cukrovce ,nemocných ledvinách ,čistí krev, Pití čerstvé šťávy z rostliny pomáhá při akné a anémii.V minulosti se pěstovala jako zelenina. Jedna z nejoblíbenějších léčivek na které si pochutnávají účastníci na mém bylinkovém kurzu v Těšíkově u Olomouce. bylinář Vláďa

bara napsal(a) dne 26.4.2011:
Je i fialová Reřišnice?U školy jsem fialovou našla.Těší mě že jsem sem dorazila.V žádné encyklopediji jsem tu kytku nenašla.Smekám klobouk pře tím kdo to vymyslel!

Nemáte oprávnění psát komentáře.