Philadelphus coronarius - pustoryl věncový (pustoryl obecný, pustoryl větvený, nepravý jasmín, bledý pustoryl)

Slovensky: Pajazmín vencový

Čeleď: Hydrangeaceae - hortenziovité

 

POPIS:

1 až 4 m vysoký keř. Větve vzpřímené, později mírně ohnuté, v mládí žlutohnědé a slabě chlupaté, později tmavohnědé, s odlupující se borkou. Listy vejčité, na bázi klínovité, na vrcholu zašpičatělé, v cca horních 2/3 zubaté, na spodní straně na žilkách a v jejich paždí chlupaté. Květy nejčastěji v 5 až 10květých hroznech, intenzivně vonné, 4četné, bílé až krémové, často se slabě žlutým nádechem. Kvete v VI až VII.

PŮVOD:

Pochází pravděpodobně z oblasti od jižní Evropy (od Itálie) po Kavkaz, ale protože je již několik století pěstován a často zplaňuje, je velmi obtížné v současnosti přesně určit původní areál rozšíření. I v ČR je často pěstován a občas zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Ve střední a západní Evropě se pěstuje od 16. století, od století 18. jej lze považovat za běžně pěstovaný keř, v současnosti se nabízí v mnoha odrůdách. Vyhovuje mu téměř jakákoliv slabě kyselá až silně alkalická, propustná, nejlépe hlinitá a výživná půda a slunné nebo jen slabě přistíněné stanoviště. Jednou za 2 až 3 roky nebo každoročně po odkvětu je dobré keř prořezat (odstranit staré větve). Množí se řízky.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Lída Pleslová napsal(a) dne 24.6.2013:
Dobrý den,
máme na zhradě pustoryl již asi 7 let, zkoupený v zahradnictví.Dočítám se, že není náročný. Nám vyrost do výšky cca 2 m, je na slunném místě a ještě nikdy nekvetl. Prosím, zda někdo neví, čím by to mohlo být.Děkuji.

Marie Kodetová napsal(a) dne 6.6.2012:
Dobrý den,
mám na zahrádce cca 10 let pustoryl věncový, 2 m dlouhé větve každý rok vykvetou v nádherný vodopád bílých květů, ale bohužel nevoní. Před 7 lety jsem udělala radikální řez na asi 1/2 m kmínek kvůli stavbě plotu, nemohla jsem tím něco pokazit? Nemáte někdo radu?

Děkuji
Kodetová Marie

Pája napsal(a) dne 8.6.2011:
Můžou se květy použít na ochucení čaje? Má nějaké léčivé učinky?

 • ora napsal(a) dne 15.7.2013:
  Do čaje ho nezkoušejte. Tenhle pustoryl nemá nic společného s pravým jasmínem, jenom se mu tak v Čechách nesprávně říká.

 • vláďa napsal(a) dne 20.7.2013:
  Pustoryl má léčivé účinky na kandidu, nepoužívájí se však květy,ale listy, jedovatý není. bylinář Vláďa

Dorian napsal(a) dne 20.6.2010:
tak ten se jednoduše množí hřížením, nebo jen odstřihněte větvičku a narvěte ji do země- ona zakoření.. zajímalo by mne něco o jasmínovém čaji, co se sbírá a v jakém období a jakým způsobem sušit?? předem děkuji za nějaké rady!

Anna napsal(a) dne 24.6.2008:
Tak vďaka Vám už konečne viem, čo to v našej záhradke už 15 rokov tak nádherne kvitne a vonia. Moja stará mama to totiž volala "lipka voňavá" :) a získala to "od susedy" vo forme nového výhonku. Teraz už je to v podstate takmer strom, nikto ho nikdy netvaroval, tak už vyzera trošku bizardne. Chcela by som si z neho vypestovať nový a aj sa podeliť s ostatnými. V popise píšete, že množí sa "řízky", ale ja by som potrebovala presnejšiu odpoveď. Ako správne má taký odrezok vypadať, kam sa dáva zakoreniť, v ktorom období je to najlešie urobiť (pred, po kvitnuti) a ako správne potom ker tvarovať. Ďakujem vopred za odpoveď.

 • Jaroslav Hut napsal(a) dne 22.4.2009:
  Dobrý den paní Anno,
  ozval se Vám prosím někdo s návodem, jak tuto rostlinu množit? Stojím před stejným problémem jako Vy, a rád bych ho úspěšně vyřešil. Pokud prosím znáte již odpověď na svou otázku, dejte vědět.
  Děkuji a přeji hezký den Jaroslav Hut

 • Petr napsal(a) dne 23.7.2010:
  Na této adrese je mnoho užitečných rad ohledně množení dřevin. Určitě zde najdete i návod na množení keřů.Přeji mnoho úspěchů při řízkování.
  http://dendro.mojzisek.cz/m_rizkov.php

Nemáte oprávnění psát komentáře.