Deutzia scabra - trojpuk drsný
Slovensky: Trojpuk drsný
Čeleď: Hydrangeaceae - hortenziovité
POPIS:
Opadavý, vzpřímený, až 2,5 m vysoký keř. Mladé větve červenohnědé až hnědé, chlupaté, starší větve tmavohnědé až šedohnědé, s borkou odlupující se v tenkých plátcích. Listy krátce řapíkaté, vstřícné, vejčité až vejčitě kopinaté, na bázi zaokrouhlené, na vrcholu zašpičatělé, na okraji vroubkované, na obou stranách drsně chlupaté. 5četné květy jsou uspořádány v 8 až 14 cm dlouhých, úzkých latách, korunní lístky bílé, na zevní straně někdy narůžovělé. Plodem je tobolka. Kvete v VI až VII.
PŮVOD:
Čína a Japonsko.
PĚSTOVÁNÍ:
Trojpuk drsný se v Evropě pěstuje od roku 1822, do ČR byl první exemplář dovezen v roce 1865 (do Hluboké nad Vltavou). V současnosti se pěstuje v několika odrůdách včetně plnokvětých. Jde o nenáročný keř, který dobře poroste v běžné zahradní, mírně vlhčí půdě a na slunném nebo jen mírně zastíněném stanovišti. Množí se celkem snadno zelenými řízky (nejlépe na přelomu měsíců května a června).
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)miro napsal(a) dne 2.5.2008:
Je jednoduchá (jednoduchý kvet nie plnokvet) forma trojpuku medonosná t.j. atraktívna pre včely? Dík za odpoveď. Miro
- Zdena napsal(a) dne 26.6.2015:
My máme na zahradě plnokvětou variantu o velikosti 3 m výška a 2 m šířka a jakmile začne keř kvést, je slitý včelkami i čmeláky.Takže předpokládám, že včely na něm mají pořádnou pastvu.
dráža napsal(a) dne 23.4.2008:
Tak tento keř mám na zahradě již asi 20 let a skoro každý rok ji na jaře, než začne rašit, osekám staré 2leté větve, aby se vytvořily nové dlouhé výhony, které budou příští rok kvést. Ty jednoleté samozřejmě nechat , ty právě pokvetou. Myslím, že kdyby se nechala bez střihu, tak by obrůstaly staré větve malými novými výhony, ale nebyl by efekt tak, jako když se seřezávají staré větve.
- majaska napsal(a) dne 4.6.2009:
Je to presne ako píšete. Po prababke zdedený kríček som nechala niekoľko rokov bez strihu,bol to experiment. Na starých konároch je mladý obrast, ale kvitne málo, krík je nevzhľadný. Vrátim sa k osvedčenému rezu, vtedy je krík na jar vždy bohato zakvitnutý.
M.Miková napsal(a) dne 22.4.2008:
Prosím, kdy se na jaře řeže Deutzia? Po zasazení další roky, jsem ji prořezávala, větv byly duté a neobrostly novými - nerozkošatila se. Tak máme jen vysoké výhony. Co s tím? Děkuji.