Potentilla fruticosa - mochna křovitá (mochnovec křovitý)

Syn.: Dasiphora fruticosa
Slovensky: Nátržník krovitý

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

20 až 100 cm vysoký, vzpřímený, bohatě větvený keř. Kůra hnědočervená. Listy krátce řapíkaté, zpeřené, 3 až 5četné, lístky přisedlé, podlouhle kopinaté, krátce chlupaté. Květy stopkaté, 5četné, 1,5 až 3 cm v průměru, žluté, vnitřní kališní lístky široce vejčité, vnější kališní lístky úzce kopinaté. Kvete v VI až IX.

ROZŠÍŘENÍ:

Od Britských ostrovů na západě až po Čínu na východě, u nás velmi často pěstována.

PĚSTOVÁNÍ:

Celkem v současnosti existuje asi 130 odrůd mochny křovité, které se liší zejména barvou květů (různé odstíny žluté, bílé, oranžové, červené) nebo listů (hedvábně chlupaté). Vyžaduje slunné stanoviště a mírně vlhkou, dobře propustnou a výživnou půdu, na půdách velmi suchých nebo velmi vápnitých obvykle neprospívá dobře (může trpět chlorózou, která se projevuje žloutnutím listů a později někdy i jejich opadem). Množí se celkem snadno řízky, které se řežou z mladých výhonů v květnu až červnu a bez jakýchkoliv úprav se rovnou píchají do substrátu pod fólii.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Martin Udržal napsal(a) dne 14.7.2013:
Dobrý den,
mám vysazený živý plot z této rostliny. Posledních několik let silně ubylo květů. Při nasazení poupat konce větviček zasychají, nebo se ohnou či zlomí. Pravděpodobně se jedná o nějakého škůdce, který překusuje větvičky v místech pod poupětem. Při ohledání jsem žádné housenky či larvy neobjevil. Při rozhrnutí větví se rojí větší množství mušek.
Nemáte někdo podobné zkušenosti? Nevíte, o jakého parazita se jedná a jak jej účinně likvidovat?
Děkuji za zprávu!

  • Jarmila Jarošová napsal(a) dne 30.7.2013:
    Mám stejný problém.Ale já našla brouka.Jde o škůdce,který stejně škodí na poupatech jahod.Je to květopas jahodový.Takže provádím asi 1x za 14dní postřik proti květopasu.

  • Jirka napsal(a) dne 13.1.2015:
    Nemít živý plot z jednoho druhu rostliny. V "monokultuře" je pak pro "škůdce" ráj. Postřiky akorát zbytečně ničíte nejen brouky, ale škodíte životnímu prostředí a svému zdraví.

Nina Malá napsal(a) dne 13.4.2013:
Prosím o odpověď na dotaz. Jak a kdy řezat mochnu křovitou, kterou mám vysazenou jako živý plot. Kdy řezat odkvetlá květenství a jestli tvarovat? Děkuji. Malá.

  • vláďa napsal(a) dne 13.4.2013:
    Mochnu křovitou je nejlépe ostříhat až na podzim po odkvětu,jinak květy této mocny jsou úžasně léčivé, čaj z květů se prodává pod názvem kurilskýčaj. Užívají se žluté květy ve formě nálevu. Léčivé účinky jsou velmi rozsáhlé. Tato u nás téměř neznámá léčivka se vyznačuje protizánětlivým,protikrvácivým,antimikrobním,protistrsovým,antivirovým a analgetickým účinkem. Má baktericidní účinek při střevních infekcích včetně úplavice. Flavonoidy spolu s vitamínem C posilují cévní stěny,neutralizují škodlivé vlivy antibitik,toxinů,radiozotipů a sulfanamidů. Úspěšně se používají na zlatého stafylokoka,rotaviry a původce cholery.Posiluje imunitu,pomáhá při enuréze,neboli nočním pomočování dětí. bylinář Vláďa

Komentáře   

Malý Vlastimil
# potentilla fruticosa nemocMalý Vlastimil 2018-06-07 21:00
Koupil jsem letos na jaře potentillu fruticosa po výsadbě začala dobře růst, měla dost odnoží, ale nyní jí hnědnou a zasychají listy(jehlice) poraďte jakou ochranu.
Děkuji předem za informaci.
Malý Vlastimil-Český Brod

Nemáte oprávnění psát komentáře.