Hydrangea petiolaris - hortenzie popínavá

Slovensky: Hortenzia popínavá

Čeleď: Hydrangeaceae - hortenziovité

 

POPIS:

Opadavá, popínavá nebo poléhavá dřevina s četnými příčepivými kořínky a stonky dlouhými až 25 m. Listy vstřícné, řapíkaté, srdčité, na okraji zubaté. Květy uspořádány v plochých, chocholičnatých květenstvích, uprostřed květenství jsou drobné, oboupohlavné, 4 až 5četné květy s nepatrnými kališními a korunními lístky, na okraji vyrůstají nápadné, až 3 cm velké, převážně 4četné, neplodné květy s bílými korunními lístky, jejichž úkolem je přitahovat hmyz ke středu květenství k plodným květům. Plodem je tobolka. Kvete v VI až VII.

PŮVOD:

Čína a Japonsko.

PĚSTOVÁNÍ:

Hortenzie popínavá se v Evropě pěstuje od roku 1878 (Anglie), do ČR byl první exemplář dovezen až v roce 1927 (do Průhonic). Vyžaduje vlhčí, humózní půdu a slunné až polostinné stanoviště. Lze ji pěstovat jako popínavou rostlinu (může se pnout na zdech, kmenech starých stromů, plotech apod.), nemá-li oporu, po které by se mohla pnout, roste jako přízemní plazivá rostlina se shluky až 50 cm vysokých vzpřímených výhonů. Množí se semeny nebo zelenými řízky, případně hřížením poléhavých stonků.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

ladislava napsal(a) dne 28.6.2015:
Dobrý den, dostala jsem popínavou hortenzii, po zasazení jí zrezivěly lístky, i ty nejvyšší, z kterých vyrůstá. Kde se stala chyba ? DĚKUJI ZA ODPOVĚD

Jana napsal(a) dne 1.5.2015:
Dobrý den, před několika lety jsem zakoupila malou popínavou hortenzii s cílem zakrýt sloup el. vedení těsně u domu - hortenzii neopečovávám, nestříhám (pouze na jaře těsně pod květem odstřihnu odkvetlé suché květenství), v létě pravidelně 1/ týden zalévám a roste a kvete každým rokem více než dost, pne se kolem sloupu a téměř jej pokryla jak po obvodu, tak do výšky, ač zpočátku rostla pomalu. Je ze západu přístupna přímému slunci i větru a dokonce je v průvanu - v průchodu mezi domem a zahradou - ale z ostatních svět. stran je chráněna - stíněna vzrostlými stromy nebo zdí domu. V posledních letech trochu přihnojuji - podzim, jaro - hnojivem k tomu určeným - co mi přijde do ruky, na zimu nezakrývám, rostlinka je zakořeněna u sloupu ze západ. strany, má tendenci vyhánět i do stran a dostat se zdí do domu :-) Hodně úspěchů!

Romana Tomšejová napsal(a) dne 11.6.2013:
Dobrý den ! Před 3 lety jsme koupili krásnou popínavou hortenzii,která kvetla plnými květy.Od té doby kvete pouze tak, jak ji máte vyobrazenou,pouze některé krajní květy jsou plné, ostatní jsou jiné, jak na obrázku,...znáte důvod proč koupená kvetla po celé ploše plně?

Lubka :) napsal(a) dne 28.1.2013:
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohladom tejto hortenzie ci listy jej v zime opadávajú alebo je stálozelená aj v zime.
Ďakujem

Petra K. napsal(a) dne 23.7.2012:
Dostala jsem několik větviček popínavé Hortenzie. Jsem ale úplný laik a nevím jak mám dále postupovat. Mám dát větvičky do vody a čekat až pustí kořínky, nebo jí mám rovnou zasadit do zeminy ? Asi se hloupě ptám, ale nevím si s tím rady. Moc děkuji za radu.

novotná napsal(a) dne 25.4.2011:
dobrý den, máme tuto zajímavou hortenzii už tři roky, ale vůbec neroste; vypydá dobře je krásně zelená a nasazuje na květy. je možné , že roste tak pomalu ? máme jí přihnojit?
děkuji a zdarvím z.- novotná

 • Anonym napsal(a) dne 18.9.2011:
  Dejte jí čas, ona pokud je v polostínu tak zakoření a potom po nějakém roce pokvete. Potom uvidíte jak se vám za vytrvalost odmění. Určitě bude ráda, když jí přihnojíte. Přeji hodně úspěchů. J. K.z hor

Ludmila napsal(a) dne 15.4.2010:
Paní Vlasto, děkuji za reakci ohledně popínavé hortenzie! Do nádoby by měla jít proto, že vedle té severní stěny vede příjezdová cesta a mezi ní a stěnou máme jen cca půlmetrový okapový "chodníček" z velkých oblázků. Na nich by právě měla stát ona nádoba. Pravděpodobně to tedy zkusím!
Ludmila

Eva napsal(a) dne 29.10.2009:
Mám popínavou hortenzii asi deset let. Zasadila jsem ji k severní stěně do rašeliny a od té doby ničím nehnojila jen občas zalila. Roste jako divá a krásně kvete asi od třetího roku po výsadbě.

 • Ludmila napsal(a) dne 8.4.2010:
  Dobrý večer,
  ráda bych se zeptala na popínavou hortenzii - máte ji prosím vysazenou přímo v zemi nebo v nějaké nádobě? Já právě řeším severní stěnu domku, ale raději bych nějakou rostlinu do velké nádoby. Dnes jsem viděla velmi vzrostlou sazenici (výška cca 1 m, cena kolem 400 Kč, pěkně narašená, olistěná). Myslíte, že bych ji mohla dát do nádoby se správnou skladbou substrátu, dostatečným zaléváním, zakrytím na zimu atd.?
  Moc děkuji, pokud se mi ozvete!
  Ludmila

 • Vlasta napsal(a) dne 11.4.2010:
  Právě budu taky sázet hortenzii k severní stěně, ale do půdy. Myslím, že ve velké nádobě vám taky poroste, ale asi nebude tak velká. Proč ji nedáte přímo do země? Rozhodně by se jí tam lépe dařilo.

Anonym napsal(a) dne 15.5.2009:
nestříhám, dávám rašelinu a hnojim rododendron hnojivem nebo na kvet. stejně nekvete . ach jo

 • collee napsal(a) dne 20.9.2010:
  aby rhododendron kvetl, musí se v době, kdy nasazuje na květ na další rok (po odvěku, květen-červen), hodně zalívat

hana napsal(a) dne 19.3.2009:
Zařizuji si zahrádku, chci se zeptat, jestli Hortenzie silně voní ! Mám smůlu - jsem alergik a silné vůně mě právě v létě úplně odrovnají.

 • Jitka napsal(a) dne 11.3.2010:
  Nevím jestli voní, ale určitě je to medonosná rostlina, včelky jí milujou,tak myslím, že pro alergie to nebude, žel, protože je krásná...

Kocourková napsal(a) dne 16.4.2008:
Hortenzii máme už 3,5roku a ještě ani jednou nekvetla.Co dělat,aby kvetla? Předem děkuji za dobrou radu

 • Máxima napsal(a) dne 28.8.2008:
  Hlavně nestříhat, maximálně jen odtrhnout na jaře uschlé květy. Jinak možná málo slunce, špatná jílovitá půda...

Nemáte oprávnění psát komentáře.