Symphoricarpos albus - pámelník bílý (pámelník poříční)

Syn.: Vaccinium album, Symphoricarpos racemosa, Symphoricarpos rivularis
Slovensky: Imelovník biely

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

 

POPIS:

Opadavý, až 2,5 m vysoký keř silně odnožující mnoha podzemními kořenujícími výběžky. Listy krátce řapíkaté, vstřícné, vejčité až okrouhlé, na bázi klínovité, na vrcholu zašpičatělé, celokrajné. Květy v koncových nebo úžlabních hustých hroznech nebo svazečcích, 5četné, drobné, krátce stopkaté, bělavé až načervenalé. Bobule kulovité, asi 1 cm v průměru, bílé až narůžovělé, dužnaté, se 2 semeny. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Parky, sady, obce, břehy, podél cest, křovinaté stráně.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní na západě Severní Ameriky od Aljašky po Kalifornii, pěstován a zplaněn v mnoha dalších částech světa včetně ČR.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se zejména kořen (Radix symphoricarpi), v lidovém léčitelství se však více užívají bobule, ale droga je obecně užívána málo a je považována za zastaralou.
V kořeni jsou přítomny saponiny a třísloviny, v plodech pak rovněž saponiny a trochu alkaloidu chelidoninu.
Kořen výrazně posiluje imunitu, aplikuje se však injekčně ve formě speciálně připraveného výtažku, takže jeho použití v samoléčení je vyloučeno. Plody se osvědčily zejména při potížích s močovými cestami a močovým měchýřem včetně zánětlivých onemocněních těchto orgánů - berou se 3 až 4 bobule denně (čerstvé či sušené, vždy 1 bobule po jídle) po dobu 14 dní a neodezní-li potíže po této době, udělá se 5 denní přestávka a po ní se nasadí stejná, opět 14denní kůra. POZOR: Protože plody pámelníku jsou mírně jedovaté, není rozhodně vhodné uvedené dávkování překračovat! (viz. dále)

JEDY:

Plody pámelníku jsou mírně jedovaté, po jejich požití se mohou objevit bolesti břicha a zvracení, v těžších případech se mohou objevit i závažnější poruchy žaludku či tenkého střeva (např. záněty). Otravy byly pozorovány zejména u dětí.

PĚSTOVÁNÍ:

Pámelník bílý je běžně pěstován v parcích, zahradách, na sídlištích apod., hodí se zejména pro živé ploty či jako zákryvná rostlina, nehodí se však příliš pro výsadbu v okolí dětských hřišť (viz. předchozí odstavec, na druhou stranu, děti jeho bobule rády "práskají"). Jde o keř zcela nenáročný a to jak na půdu, klima i stanoviště.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Anna napsal(a) dne 11.11.2012:
Proč při zmáčknutí dochází k barevné změně.

Šárka Traubová napsal(a) dne 30.9.2012:
Prosím o radu: Hodí se pámelník i na jižní stranu tzn. na hodně slunné místo?

  • Marek napsal(a) dne 16.10.2012:
    Dobrý den, máme na zahradě dva pámelníky na slunných stanovištích a daří se jim už léta dobře. Dvakrát do roka je stříhám do tvaru, který se mi líbí, a snášejí to dobře.

Káča napsal(a) dne 12.6.2011:
Prosím o radu.Mám na chatě na slunném i stinném místě pámelník a začal mi od spodu usychat.Ale jen místy.Listy jsou zažloutlé až hnědé.Nevím si rady

mroko napsal(a) dne 15.10.2010:
Ostrihat pri zemi a natriet pripravkom Roundup alebo Fondo.Natriet rezne rany.

  • dorian napsal(a) dne 10.10.2013:
    táhnii s Roundapem a podobnyma chemickyma sajrajtama k čertu.. Monsanto je nepřítel přírody č.1!

Vendy napsal(a) dne 8.3.2009:
Prosím o radu, koupila jsem zahradu na které je vysazený pámelník a zahradu rozděluje, což mě se nehodí a nelíbí... jak zlikvidovat tento "nezmar"? ale opravdu jednou pro vždycky ! děkuji typy Vendy

  • Milan napsal(a) dne 9.9.2010:
    PAMELNÍK v potu tváře vykopat i s kořenama, nebo vysekat a zastřihnout těsně u země a překrýt kvalitní folii nejlépe se zahradnictví tkanou s pruhem ,aby nemohla proběhnout fotosyntéza.Hodně štěstí.

Komentáře   

Guest
# Odp.: Symphoricarpos albus - pámelník bílýGuest 2016-03-17 21:29
kdy to roste ?
Miroslav Zedlitzer
# Jedovatost větví, listů pro ptákyMiroslav Zedlitzer 2016-01-21 15:28
Prosím o radu.
Je pámelník a to větve a list jedovatý pro ptáky (papoušky)? Děkuji
Léčitel Karel Haniel
# JEDOVATOSTLéčitel Karel Haniel 2019-01-17 17:51
Pámelník NENÍ jedovatý. Je pouze jedovatý při předávkování, jak je správně uvedeno v článku. Nevěřte Wikipedii (a jiným Systémáckým bludům), kde mají za cíl vás pouze vyděsit. Jinak k těm ptáčkům: Běžně ho konzumují, tedy jedovatost pro ptáky není známa.
Jiří2
# PámelníkJiří2 2019-01-17 17:56
Pokud kdokoliv napíše že Pámelník je jedovatý, pak by taky musel napsat Acylpirin je JEDOVATÝ, protože jak známo, cca 15-20 tablet Acylpirinu vás spolehlivě zabije. Dávkování je vždy otázkou zdravého rozumu, jak u léků, tak u léčivých rostlin. J.

Nemáte oprávnění psát komentáře.