Senecio jacobaea - starček přímětník

Syn.: Jacobaea vulgaris

Slovensky: Starček Jakubov

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, hranatá, většinou hnědočervená, pavučinatě vlnatá až olysalá, v horní polovině větvená. Listy střídavé, pavučinaté až téměř lysé, tuhé, dolní lyrovitě peřenodílné (za rozkvětu obvykle odumřelé), konečný úkrojek velký, horní listy peřenoklané nebo peřenodílné. Úbory 15 až 20 cm v průměru uspořádány v chocholičnaté latě, zákrov jednořadý, na bázi s drobným zákrovečkem. Lůžko bez plevek, květy zlatožluté, trubkovité i jazykovité. Kvete v VI až X.

STANOVIŠTĚ:

Suché louky, mýtiny, pastviny a stráně, světlé lesy, okraje cest, skály, příkopy.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin do podhorských oblastí dosti hojně, celkově roste v Evropě na severu po Irsko, ve Skandinávii asi po 62° severní šířky, na východě po západní Sibiř, na Kavkaze, v Malé Asii, v severní Africe, zavlečen do Severní Ameriky.

JEDY:

Obsahuje alkaloidy jakobin, jakonin a jakodin, možná také senecionin a senecin. Dále je přítomen vosk, karoten, pryskyřice, třísloviny, flavonoidy, sacharosa, kávová tříslovina, hořčina a slizové látky.
Starčekové alkaloidy způsobují nekrosu (cirrhosu) jaterních buněk a poškozují centrální nervový systém, jsou podezřelé i z karcinogenního působení. Otrava se obvykle vyvíjí pomalu, projevuje se týdny trvajícími bolestmi břicha, vodnatelností, zvětšením jater (otrava v minulosti pozorována u lidí, kteří požili mouku s příměsí starčeka).

LÉČITELSTVÍ:

Obsahové látky viz. předchozí odstavec.
Sbírá se kvetoucí nať.
V minulosti bylo starčeku užíváno k zastavení krvácení (např. při menstruaci) či proti křečím. Vzhledem k toxicitě rostliny se dnes doporučuje jedině zevní užití: Několik kapek silnějšího odvaru vkápnutých do nosu zastavuje krvácení, kašovité obklady pomáhají na nehojící se rány. Při kloktání je nutné odvar vyplivovat!
Druhové jméno rostliny zřejmě pochází od jeho využití v léčitelství, neboť zapálení (zanícení) prstu se dříve říkalo přímět.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Vladka napsal(a) dne 9.10.2014:
Posekat pred dozranim je sice dobre, ale posekane rostliny se musi odklidit ! Semeno dozrava a nadale se rozsiruje. Ucinny je jenom ohen, tak ty rostliny po vytrhani ( i s korenem) vhodte na ohen. Pozor pri vytrhavani..... berte si rukavice, pri dlouhodobem vytrhava jed prochazi kuzi.

Petra napsal(a) dne 24.1.2011:
Dobrý den,
dá se nějak poznat starček v seně?
Seno není moc kvalitní a jsou v něm nějaké rostliny, které nedokážu rozeznat, protože jsou zhnědlé. Máme koně, tak bych je nerada otrávila.

  • Anonym napsal(a) dne 10.3.2014:
    Dobrý den, také mám koně, naštěstí nám ve výběhu neroste toto ale pro změnu tam mam zas třezalkukterá způsobuje reakci na sluníčko ....řeším vše tak, že jednak rostlinu likviduji mechanicky před dozráním (vyškubu to) a u trvalek to řeším rondopem. jinak se toho nelze zbavit

  • Jirka napsal(a) dne 25.5.2014:
    Anonym: A Roundup, což je chemikálie způsobující všemožné problémy (nejen v přírodě), vám nevadí? Za to vám určitě koně poděkují (a jiní)...

Anonym napsal(a) dne 16.10.2008:
Čerstá rostlina může být hořká a nechutná jak chce, ale koně jí bohužel spásají celkem bez keců :-( Takže pokud máte někdo nápad jak jí spolehlivě vymítit každá rada drahá

Koláček Josef napsal(a) dne 20.7.2008:
V posledních 2 letech se mi rozšířil nebývalým mnoštvím a jeho zkrmování skotem se nedá vyhnout.Proto prosím o informaci jak je skotu škodlivý a jakým způsobem jej lze v ekologickém zemědělství potlačit na únosnou míru?
Děkuji za odpověď Koláček.

  • Lenx napsal(a) dne 19.8.2008:
    Zrovna překládám jednu veterinární knížku o koních z angličtiny a hledám, jak vypadá starček. Ohledně otravy starčekem se v ní píše: živá rostlina je velmi nechutná, ale zvířata ji mohou sežrat, vyskytuje-li se v seně. Poškozuje játra, a první známky otravy se na zvířeti objeví až po dlouhodobém zkrmování značného množství. Dále se píše (jinde), že první příznaky poškození jater se objeví, až když dojde k poškození více jak 70% orgánu.
    Starček je mezi jedovatými rostlinami (v souvislosti s koňmi) vždy na prvním míste.
    Jak se ji zbavit vám neporadím, zkuste zemědělskou univerzitu, nebo zahradnictví.

  • avala napsal(a) dne 24.3.2010:
    melo by pomoct sekani pred dozranim semene...

Komentáře   

Pokorný Václav
# Roundup ...Pokorný Václav 2019-02-28 11:19
Při bodové likvidaci doporučuji glyphosate (Roundup). Má nízkou toxicitu (z hlediska toxikologického, nikoli ekologistického) a velmi rychle se odbourává. Pro lidi trpící roundupofobií doporučuji pít mléko od krav žeroucích seno z neošetřených luk a bude od nich pokoj - toxiny strarčeku přecházejí do mléka ve významné koncentraci. Při významějším zaplevelení doporučuji plošně Optica Trio - poměrně toxická ale rychle se vypařuje a odbourává, případně méně toxický Lontrel který má delší ochrannou lhůtu a v této době nelze ani sklízet seno. Tyto herbicidy nejsou účinné na trávy, takže není nutno louku obnovovat. Pokud je i nepříznivé sloření travního porostu je vhodná plošná likvidace Roundupem a vysetí kvalitní směsi pro pastviny

Nemáte oprávnění psát komentáře.