Verbascum phlomoides - divizna sápovitá

Slovensky: Divozel sápovitý

Čeleď: Scrophulariaceae - krtičníkovité

 

POPIS:

Dvouletá, hustě plstnatá, nejčastěji 70 až 200 cm vysoká bylina, jež v prvním roce vyhání jen růžici přízemních listů, kvete až v roce druhém. Lodyha přímá, nevětvená a hustě olistěná. Listy v přízemní růžici a nejspodnější listy řapíkaté, podlouhle eliptické, na bázi zúžené v řapík, jemně vroubkované až celokrajné, střední a horní lodyžní listy široce kopinaté až vejčité, přisedlé, nesbíhavé nebo jen kratičce sbíhavé. Květy uspořádány v lichoklase složeném z 3 až 5květých svazečků, koruna do plochy rozevřená, 3 až 4,5 cm v průměru, žlutá, často jemně tečkovaná, 3 horní tyčinky kratší, jejich nitky hustě bělavě vousaté, 2 dolní tyčinky delší, jejich nitky lysé a přibližně 2x delší než prašníky. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Teplé kamenité stráně, rumiště, podél cest, náspy, lomy, pískovny, paseky, na půdách vysýchavých až čerstvě vlhkých, výživných, dusíkatých, hlinitých, písčitohlinitých, štěrkovitých, slabě zásaditých až neutrálních.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dosti hojně v teplých oblastech (nejvíce Polabí a jižní Morava), ježto ale bývá často pěstována, zplaňuje celkem ochotně i v oblastech chladnějších. Celkově roste v téměř celé Evropě, na západě a severu Evropy ale jen zplaněle, dále roste na Kavkaze, v Turecku, severním Íránu a na západní Sibiři.

LÉČITELSTVÍ, JEDY, PĚSTOVÁNÍ:

Vše stejné jako divizna velkokvětá.

Komentáře   

Jana Kášová
# dotazJana Kášová 2020-07-11 17:42
co prosím zunamená sápovitá rostlin,konkrétně u divizny se objevuje tento název..ODKUD PRAMENÍ?děkuji
Bonifác
# Odp.: dotazBonifác 2020-07-18 17:32
Jméno je odvozeno od sápy = Phlomis. Koncovka "ides"je odvozený tvar od "eidos", tj. podoba. Phlomoides pak značí "podobající se sápě". Patrně tím byl zamýšlen tvar nesbíhavých listů na lodyze.

Nemáte oprávnění psát komentáře.