Anagallis arvensis - drchnička rolní

Slovensky: Drchnička roľná

Čeleď: Primulaceae - prvosenkovité

 

POPIS:

Jednoletá, 5 až 50 cm dlouhá bylina. Lodyha poléhavá, vystoupavá až přímá, 4hranná, větvená. Listy vejčité až kopinaté, vstřícné nebo ve 3četných přeslenech. Květy vyrůstají v úžlabí listů, dlouze stopkaté, do 10 mm v průměru, cihlově červené, vzácně modré. Kvete v VI až IX.

STANOVIŠTĚ:

Pole, zahrady, vinice, rumiště, na půdách písčitých až hlinitých, kyselých až neutrálních.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně do středních poloh (max. asi 750 m n.m.), celkově původní zřejmě jen ve Středozemí, v současnosti roste téměř po celém světě.

LÉČITELSTVÍ:

Drogou je nať (Herba anagalae), která se sbírá v době květu.
Obsahuje glykosidy, anagalisaponin, třísloviny, sapotoxin a enzym primaverasin.
Užívá se zejména jako hemostatikum, osvědčila se při lehčích poruchách jater a ledvin, dobře působí při těžkých průjmech (úplavice), tlumí svědění (užívána vnitřně i zevně), zevně se užívá na hnisavé a nehojící se rány nebo bércové vředy, ve formě sedací koupele se osvědčila na hemeroidy, dříve se užívala i při epilepsii, dně či vzteklině. Podává se ve formě odvaru (vařeného jen asi 2 minuty, denně se jej pije maximálně 125 ml!) nebo tinktury.
Přestože je drchnička rostlinkou nenápadnou, její působení bývá dosti razantní, neb je řazena mezi drogy mírně jedovaté (viz. dále). Z tohoto důvodu je třeba se vyvarovat předávkování i dlouhodobému užívání!

JEDY:

Zejména v kořenech (ale zřejmě nejen tam) obsahuje mírně jedovatý glykosid cyklamin.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Iva napsal(a) dne 14.6.2008:
tuto malou nenápadnou rostlinku jsem užívala ve formě homeopatických kuliček ... na játra, která nepracovala správně - velmi mi to pomohlo, konkrétně u mě tak, že se mi upravila funkce jater a já přestala alergicky reagovat na potraviny a pyly - takže pohoda :-)

  • pavel napsal(a) dne 24.2.2012:
    dobrý den poradí mi někdo kde tuto rostlinu mohu zakoupit lekař mi jí doporučil, ale nevím kde jí sehnat. Moc děkuji Pavel

  • vláďa napsal(a) dne 25.2.2012:
    Drchnička rolní je velmi drobná jednoletá bylina,která roste velmi hojně jako plevelná na polích a zahrádkách. Zda se dá někde koupit čaj nevím,spíš asi ne ve větších dávkách je jedovatá. Spíš to chce se poradit s nějakým botanikem nebo učitelem přírodopisu,který Vám ji ukáže. Tato bylina je velmi hojná a roste téměř všude. Vláďa

Nemáte oprávnění psát komentáře.