Solanum nigrum - lilek černý

Syn.: Solanum americanum, Solanum humile, Solanum tauschii, Solanum nitens
Slovensky: Ľuľok čierny

Čeleď: Solanaceae - lilkovité

 

POPIS:

Jednoletá, 10 až 70 cm vysoká bylina. Lodyha přímá až šikmá, větvená, oblá nebo tupě hranatá, v mládí krátce a nežláznatě chlupatá, později téměř lysá. Listy střídavé, řapíkaté, kopinaté až vejčité, na vrcholu zašpičatělé, po kraji celokrajné až laločnaté. Květenství se 4 až 10 květy, květy 5četné, stopkaté, korunní lístky bílé, často nazpět ohnuté, vně krátce chlupaté, prašníky žluté, květní stopky přitiskle chlupaté s chlupy směřujícími vzhůru. Plodem je kulovitá bobule, za zralosti nejčastěji černá, někdy zelená až žlutozelená. Kvete v VI až X.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, komposty, pole, podél cest, smetiště, zahrady, na okrajích odpadních vod, v okolí zemědělských statků, na půdách hlinitých, dusíkatých, prohnojených, čerstvě vlhkých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dosti často zejména v teplých oblastech, ve vyšších a chladných polohách vzácně a zpravidla jen přechodně (max. asi 670 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejsevernějších cípů, na severu Afriky, na Madagaskaru, v Asii až po Japonsko a Sachalin, na americkém kontinentě zřejmě jen druhotně.

JEDY A DALŠÍ OBSAŽENÉ LÁTKY:

Zejména v nati je obsažen alkaloid solanin a stopy alkaloidu tropeinu. Ve zralých plodech je solaninu jen málo, ale stejně jako nati jsou v nich přítomny saponiny. Z dalších látek jsou významné zejména třísloviny.
Otrava se projevuje velmi podobně jako otrava lilkem potměchutí.

LÉČITELSTVÍ:

Zejména v minulosti se užívala nať jako prostředek uklidňující a protikřečový, rozmačkané čerstvé listy se přikládaly na hnisající rány.

Nemáte oprávnění psát komentáře.