Sanguisorba officinalis - krvavec toten (toten lékařský, toten krvavec)

Slovensky: Krvavec lekársky

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 30 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jemně rýhovaná až téměř oblá, dutá, nahoře obvykle větvená. Listy lichozpeřené, se 4 až 7 jařmy, přízemní dlouze řapíkaté, na bázi pochvovitě rozšířené, lístky kopinaté až vejčité, dlouze řapíčkaté, zubaté. Květenství hustý klas, zpočátku kulovitý, připomínající strboul, později prodlužující se. Květy oboupohlavné, tmavě karmínové, 4četné. Kvete v VI až IX.
Podobu květenství dobře vystihuje i latinské rodové jméno rostliny, které v překladu znamená "krvavá bobule".

STANOVIŠTĚ:

Vlhké louky a pastviny, travnaté porosty podél komunikací, příkopy, rašeliniště, močály, horské louky, preferuje půdy hluboké, střídavě vlhké, mírně zrašelinělé, hlinité až jílovité, chudší na dusík, slabě zásadité až slabě kyselé.

ROZŠÍŘENÍ:

V celé ČR od nížin do podhorských oblastí na vlhčích stanovištích, výjimečně v nadmořských výškách nad 1000 m. Celkově roste v Eurasii a v tichomořské části Severní Ameriky.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se oddenek (Rhizoma sanquisorbae) a to nejlépe na jaře, případně na podzim. Obsahuje katechinové a galakatechinové třísloviny, triterpen sanguisorbicenin, saponin sanguisorbin, flavonoidy, fytoncidy, organické kyseliny, tanin, hořčiny, kaučuk a stopy solí. Droga působí svíravě a antibioticky, takže se výborně hodí zejména k zastavení krvácení ze zanícených sliznic (např. v dutině ústní), dobře rovněž tlumí menstruační krvácení, urychluje hojení mokvavých kožních ran, zejména infekčních, ve formě koupelí se užívá na zanícené hemeroidy. Nejčastěji se podává jako odvar nebo tinktura.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

mirek napsal(a) dne 17.5.2013:
otec jej léta na radu známého používal na léčení problémů s paradontózou a nemůže si ji vynachválit. Začal jsem kloktat nálev (i když nyní vidím, že by byl asi lepší odvar), když se mi po zákroku na zubech infikovala dáseň a docela se mi ulevilo

Nemáte oprávnění psát komentáře.