Zinnia elegans - ostálka sličná (ostálka lepá, cínie)

Slovensky: Cínia pôvabná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Jednoletá, 15 až 75 cm vysoká bylina. Lodyha drsně chlupatá, řídce větvená. Listy vstřícné, přisedlé, objímavé,srdčitě vejčité až široce eliptické. Úbory na dlouhých stopkách, koncové, zákrov víceřadý, jazykovité květy dle odrůdy různých barev vyjma modré, trubkovité květy žluté (plnokvěté odrůdy bez trubkovitých květů). Kvete v VI až X.

PŮVOD:

Mexiko, v ČR pěstována, ojediněle a přechodně zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v řadě odrůd lišících se tvarem, velikostí i dobou kvetení. Existují odrůdy s květy jednoduchými, poloplnými i plnými. Ostálka vyžaduje teplé a slunné stanoviště a výživnou, humózní půdu. Špatně snáší studené a mokré léto, naopak v době sucha je třeba rostliny zalévat. Je choulostivá na mráz. Množí se semeny, která se vysévají v březnu pod sklo (optimální teplota pro vyklíčení činí 20 °C, semena se jen lehce zasypávají zeminou), na venkovní stanoviště se přesazuje až počátkem června. Ostálka se hodí i k řezu, neboť dlouho vydrží ve váze.

UŽITÍ:

Květů ostálky se užívá k barvení vlny a látek na odstíny pohybující se od žluté do červené. K barvení se hodí zejména vyšší odrůdy s jiřinovitými úbory. Květy se trhají během květu nebo ihned po odkvětu a musí se okamžitě použít, neboť sušením svou barvu ztrácejí.

Komentáře   

Lumír Poledník
# Odp.: Zinnia elegans - ostálka sličnáLumír Poledník 2016-10-20 22:51
Zplanělá žlutokvětá forma je považována za invazijní druh

Nemáte oprávnění psát komentáře.