Reynoutria sachalinensis - křídlatka sachalinská

Syn.: Fallopia sachalinensis, Polygonum sachalinense, Pleuropterus sachalinensis, Tiniaria sachalinensis
Slovensky: Krídlatka sachalinska

Čeleď: Polygonaceae - rdesnovité

 

POPIS:

Vytrvalá, mohutná, až 4 m vysoká bylina. Lodyha přímá, dutá, křehká, slabě rýhovaná až oblá, v horní polovině větvená. Listy řapíkaté, celistvé, celokrajné, podlouhle vejčité až vejčité, na vrcholu tupé až tupě špičaté, na bázi srdčité, až 35 cm dlouhé a 20 cm široké. Květy uspořádány v hustém lichoklase, drobné, zelenobílé, zřídka žluté, křídla květů sbíhavá po květní stopce, samčí květy jsou s 8 tyčinkami, samičí se 3 čnělkami zakončenými třásnitými bliznami. Kvete v VIII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Břehy, okraje vlhkých křovin, okolí lidských sídel.

ROZŠÍŘENÍ:

Pochází ze Sachalinu, asi od roku 1869 pěstována v Evropě, kde často zplaňuje. V ČR pěstována v parcích a zahradách a místy zplaňuje, zejména podél vodních toků.

UŽITÍ: 

  • Mladé rostliny (do výšky asi 1 m) lze použít jako čerstvé krmivo pro dobytek.
  • Křídlatka se také jeví jako perspektivní energetická plodina (usušené rostliny lze zpracovat např. do briket).
  • Luhováním listů křídlatky ve vodě nebo alkoholu lze získat ochranný prostředek proti plísním (sama křídlatka je velmi odolná proti nejrůznějším plísním a chorobám). 

PĚSTOVÁNÍ:

Křídlatka vyžaduje výživnou, dusíkatou a dostatečně vlhkou půdu s vysokou hladinou spodní vody. Množí se semeny nebo kořenovými oddenky. Semena je před vysetím nutno po dobu asi 14 dnů uchovat v ledničce při teplotě 1 °C, klíčí pak nejlépe při denní teplotě okolo 20 °C, na venkovní stanoviště se mladé rostliny přesazují, když dosáhnou výšky asi 60 cm. V prvních přibližně 3 letech nerostou křídlatky nijak "divoce", po této době se však chovají velmi expanzivně a zpravidla vytlačí ze svého stanoviště veškerý původní porost.

Nemáte oprávnění psát komentáře.