Salvia sclarea - šalvěj muškátová

Slovensky: Šalvia muškátová

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Dvouletá až vytrvalá bylina, vysoká 30 až 140 cm. Lodyha přímá, větvená, chlupatá, s přízemní listovou růžicí. Lodyžní listy řapíkaté, vejčité, chlupaté. Lichopřesleny 4 až 6květé, listeny velké, růžové, modré nebo fialové, květy krátce stopkaté, koruna dvoupyská, růžová, fialová nebo šedavě bílá, horní pysk přilbovitě vyklenutý, vně chlupatý, dolní pysk 3laločný. Kvete v VI až VII.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní ve Středozemí, na Krymu, na Kavkaze, ve Střední Asii, v Íránu, Afghánistánu, u nás občas pěstována.

LÉČITELSTVÍ:

Dříve hojně užívána v lidovém léčitelství podobně jako šalvěj lékařská, vzhledem k odlišnému obsahu účinných látek se dnes však již její užití v léčitelství nedoporučuje.

DALŠÍ UŽITÍ:

Vzhledem k vysokému obsahu aromatických látek se užívá zejména ve voňavkářském a potravinářském průmyslu k aromatizaci některých výrobků (např. k aromatizaci umělých muškátových vín).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Elena napsal(a) dne 7.7.2009:
Podle mých zkušeností voní pouze květy, já a kočky se chodíme o ně otírat, vůně docela ulpí na oblečení i kůži, listy nevoní. Mým chlapům však prý páchne nepříjemně, dočetla jsem se - údajně se používá pouze do pánských voňavek. Nové vysévání není téměř nutné, neboť se spolehlivě vysemení sama a na jaře rostlinky buď na místě nechám nebo přesadím. je však dobré mít v zahradě rostlinku jak letoší, ta nekvete a loňskou, která vykvete a zaseje další potomstvo.

Zdena napsal(a) dne 5.8.2008:
Já mám zkušenost přesně opačnou, rostlina při sebemenším dotyku velmi příjemně voní, je to pro mne vůně úžasná, právě jsem sedla k počítači, abych si o ní něco přečetla - kvůli té její vůni. Takže pokud vám nevoní, nemáte tu pravou. Právě se chystám sklepat semena, abych se pokusila jí sama rozmnožit a potěšit se jí na více místech.

Lenka Vildomcová napsal(a) dne 26.5.2008:
Dobrý den, mám zasazenou rostlinu, která mi byla zaslána jako Muškátová šalvěj, všude čtu jak pronikavě voní, ale ta moje nevoní vůbec. Jsou to zatím jen listy, tak jsem se chtěla zeptat zda voní jen květy????

  • Vìra napsal(a) dne 25.6.2008:
    Já už ji mám druhým rokem, takže kvete, ale taky nevoní. jsem z toho docela zklamaná. když hodně pomačkám listy, tak se nějaký náznak vůně objeví, ale je to slabé.

Komentáře   

Miroslav Hubáček
# Šalvěj muškátováMiroslav Hubáček 2018-05-23 18:01
Nejsem sice až tak velký odborník, ale přidám z německého herbáře: "Tato urostlá hluchavkovitá rostlina sice tvoří záplavu kouzelných modrých, lila nebo fialových květů, ale jejich trpce aromatická vůně tak trochu připomíná zpocené nohy. Za to je odpovědná kyselina máselná. Muškátová šalvěj je však především léčivou rostlinou..."
Ivan
# vonia nadherneIvan 2016-07-16 09:16
Nam vonia uplne cela zahrada a dvor. Silno aromaticka je cela rastlina. Uplne vesetko. Listy, stonky, kvety, semena... uplne vsetko. Cele ruky vonaju aj po dvojnasobnom umyti parfemovanym mydlom. Nadhera.
Libuše Dosedělová
# šalvěj muškátováLibuše Dosedělová 2016-06-09 20:22
jsem začátečnice v pěstování, šalvěj muškátovou mám od loňska, letos velice vyrostla a jde na květ, ale vůbec nevoní, tak jsem byla na pochybách, jestli jde o výše jmenovanou, ale tady čtu že nevoní u více pěstitelů, tak by se měl ozvat odborník a vysvětlit nám tuto záhadu.

Nemáte oprávnění psát komentáře.