Calendula arvensis - měsíček rolní (měsíček roční)

Slovensky: Nechtík poľný

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Jednoletá, obvykle 10 až 30 cm vysoká bylina. Lodyhy ve větším počtu, větvené, obloukovitě vystoupavé až poléhavé. Spodní listy kopisťovité, v křídlatý řapík zúžené, za květu zaschlé, ostatní listy přisedlé, chlupaté, podlouhle kopinaté, oddáleně zubaté, na bázi uťaté až klínovité. Úbory jednotlivé na koncích větví, do 2 cm v průměru, světle žluté. Kvete v V až VIII.

ROZŠÍŘENÍ:

Na západě od Kanárských ostrovů, na východ africkým i evropským středozemím do Sýrie a jižního Íránu, na severu po Francii, na jihu po Jemen. Druhotně roste i v dalších částech Evropy, na východě Severní Ameriky, v Jižní Americe, v Austrálii a na Novém Zélandu. V ČR spíše zřídka pěstován a zcela výjimečně i zplaňuje.

LÉČITELSTVÍ:

Pravděpodobně jej lze použít podobně jako měsíčku lékařského, byť informace se v tomto směru značně liší (podle některých zdrojů nemá v léčitelství žádný význam).

PĚSTOVÁNÍ:

Vyžaduje vápnitou půdu a slunné a teplé stanoviště. Množí se semeny, která snadno klíčí. Na příhodných stanovištích se v dalších letech samovolně vysemeňuje.

Nemáte oprávnění psát komentáře.