Lavandula angustifolia - levandule lékařská

Syn.: Lavandula officinalis, Lavandula spica, Lavandula vera
Slovensky: Levanduľa úzkolistá (levanduľa lekárska)

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Bohatě větvený polokeř, 20 až 60 cm vysoký. Stonek vystoupavý až přímý, dřevnatějící, se 4hranými větvemi. Listy vstřícné, přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, dolní běloplstnaté, horní šedozelené. Květy v 5 až 10 květých lichopřeslenech, kalich šedofialový. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Suché a výslunné stráně.

ROZŠÍŘENÍ:

Západní Středozemí až po Řecko.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se květ (Flos lavandulae) nebo celá kvetoucí nať (Herba lavandulae). Větve se seřezávají za suchého počasí v červenci až srpnu, ještě před úplným rozvitím květů, a suší se nejlépe zavěšené ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Má-li být drogou pouze květ, seřezávají se pouze koncové klasy, ze kterých se po usušení květy zdrhnou a pročistí přes síto.
Květy obsahují 1 až 3% silice (zejména linaliacetát, dále borneol, isoborneol, geraniol, lonalol, cineol, kafr a dalších asi 25 složek) a asi 12% tříslovin, dále třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. V nati je méně silice, ale více tříslovin.
Látky v droze obsažené působí fytoncidně, potlačují růst baktérií, mají mírně tlumivý účinek na centrální nervstvo, mírně snižují krevní tlak, osvědčily se při křečových stavech žaludku i při rekonvalescenci, působí mírně močopudně a upravují střevní činnost při nadýmání a průjmech, stimulují slinivku břišní k vyšší produkci enzymů. Zevně se levandule užívá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně (její silice podporuje prokrvení pokožky), v koupelích ji lze použít na špatně se hojící rány. V lidovém léčitelství se uplatňuje zejména jako prostředek mírně uklidňující nervy, při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migrénách, závratích či nespavosti. Plátěný sáček se sušenou levandulí vložený pod polštář údajně podporuje klidný spánek. Nejčastěji se však užívá ve formě nálevu nebo tinktury.

DALŠÍ UŽITÍ:

Levandulová silice se užívá v kosmetickém průmyslu jako přísada do voňavek. Sušená levandule vložená do šatní skříně po sobě zanechá nejen příjemnou vůni, ale také zapuzuje moly.

PĚSTOVÁNÍ:

Levandule lékařská se pěstuje v několika odrůdách, které se liší odstínem květů a možná i obsahem účinných látek. Vyhovuje jí teplé a slunné umístění, substrát by měl být kyprý, písčitý a poněkud vápnitý, ale rostlina dobře poroste i v běžné půdě, špatně však snáší substrát přemokřený, proto zalévat až po jeho důkladném proschnutí. Během mírné zimy může rostlina zůstat venku i je-li pěstována v nádobě, při mrazech pod -10 °C je však nutno kořeny chránit např. zahrabáním nádoby do země nebo alespoň překrytím slámou či chvojím. Pokud levanduli každým rokem v březnu seříznete, získá pevnější tvar a bohatší květenství. Rozmnožuje se semeny nebo dělením trsů nebo řízky z výhonků jednoletých rostlin.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Marta napsal(a) dne 1.7.2013:
Dobrý den,

zajímalo by mě, které odrůdy levandule kromě Levandule lékařské se hodí pro přípravu čajů, a které odrůdy k tomu nejsou vhodné vůbec.
Děkuji za odpověď.

mirka napsal(a) dne 24.6.2012:
Dobrý den, mám dotaz, koupila jsem si Levanduli, má se v domácím květináči zalévat každý den? a proč mě od spodu schne, co dělám špatně? děkuji mirka

Ilona napsal(a) dne 7.6.2012:
Levanduli v kvetu ostrihat a nasusit je viborna na relax .Vypestovat ze seminek je moc zdlouhave az 1 rok prvnich 10 cm je lepsi ji koupt .Ja ji pouzivam 1 lz levandule 1 lz tymianu povarim necham 10 min odl. piji pred spanim .Pak mi nevadi ani sousesovic stekaci pes .

Jarda napsal(a) dne 12.6.2011:
ahoj, znáte někdo nějakou funkční levandulovou farmu, kam by bylo možné se zaject podívat, budu rád za jakékoli info, díky Jarda

 • Anonym napsal(a) dne 1.7.2011:
  Zkuste Botanicus Ostrá u Lysé nad Labem.Každý rok toho tam mívali celé pole. Letos, to ale nevím jistě, tak si to ještě prověřte např. telefonicky.

karolina,, napsal(a) dne 18.8.2010:
dobry den ,chtela jsem se zeptat estli mi muze pomoci levandule kdyz jsem na nervy a estli levandule uklidnuje budu rada za kazdou radu dekuji

 • dorian napsal(a) dne 6.9.2011:
  ahoj Karolinko, dej si třezalkový čajík s trochou levandulového květu, ten tě určitě hodí do klidu.. :)

Andrea napsal(a) dne 16.11.2009:
Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné levanduli pěstovat i v bytě, popř jaký typ levandule.Děkuji

 • karolina napsal(a) dne 18.8.2010:
  jo da se levandule pestovat i doma ja ji mam amoc dobre se ji dari je to levandule perchius myslim

Mikulín napsal(a) dne 8.9.2009:
Je lepší zastříhávat o 1/3 levanduli po odkvětu, nebo až na jaře?? Já mám zasazenu levanduli angustifolii. Letos krásně kvete, ale nevím, zda se mají v průběhu léta vystříhávat uschlé květy? Přiznám se, že to nedělám.
Děkuji za radu

 • lea napsal(a) dne 18.8.2010:
  ale levanduli se podari jeste lepe

lea napsal(a) dne 2.4.2009:
dobry den,
po prvom neuspechu so semenami levandule, by som sa chcela spytat na jej spravne sadenie... kedze mi vyrasilo ani nie 30 percent semiacok napadlo ma, ci levandula naparti medzi rastliny, ktorych semiacka nesmieme zasypavat zeminou.. vie mi niekto poradit? vdaka, lea

 • Daniela napsal(a) dne 21.1.2010:
  Četla jsem na www.semo.cz, že semínka se nezasypávají, jen zatlačí....

 • petra napsal(a) dne 8.6.2011:
  ja jsem si levanduly zasadila ze seminek minuly rok normalne za okno jak kdys si chcete pestovat rajcata nebo papryku ze semen udelala jsem maly parenicek az vyrostly presadila jsem je ven na zahon pekne se mi ujaly v zime jsem je prikrila chvoujim protoze byly mrazi na podzim sestrihala uschle vyrostky a muzu ric ze ted je mam pekne rozrostle a mnoho kvetu.Moc je nezalevaqm jenom obcas ale spise to necham na pocasi.

libuše napsal(a) dne 10.8.2008:
mám levanduli (10 keříků)na slunném stanovišti asi 6 let a letos mnoho nekvetla a od spodu je hodně dřevnatá. Mohu ji přesadit jinam a nahradit novými rostlinkami teď v srpnu, kdy se objevila ke koupi v zahradnictví ?

helena napsal(a) dne 13.6.2008:
Dá se omladit starý keř levandule, nebo se musí vysadit nový?

 • Anonym napsal(a) dne 25.6.2008:
  Určitě lze. Výhony o třetinu sestřihněte - buď po odkvětu, nebo na jaře, až začne obrážet. Krásně zahoustne a obrazí i odspodu a nebude vyholovat.

 • anonym no abych pravdu rekla tak by se mela vysadit nova,ale omladit se da novym napsal(a) dne 18.8.2010:
  no abych pravdu rekla tak by se mela vysadit nova,ale omladit se da novym hnojivem.

Nemáte oprávnění psát komentáře.