Salvia nemorosa - šalvěj hajní

Slovensky: Šalvia hájna

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 30 až 90 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, větvená, hustě pýřitá, žláznatá, až pod květenství rovnoměrně olistěná, bez přízemní listové růžice. Listy dlouze řapíkaté, jen horní někdy přisedlé, vejčité až vejčitě kopinaté, stejnoměrně vroubkované nebo zubaté, pýřité, na rubu plstnatě chlupaté. Lichopřesleny ze 4 až 6 květů, nahloučeny v hustý válcovitý lichoklas, listeny obvykle fialové, zřídka zelené, delší než kalich, v horní části zcela zakrývající poupata, kalich 2pyský, horní pysk 3cípý, koruna 2pyská, modrofialová, zřídka červenofialová nebo bělavá, horní pysk přilbovitý, dolní 3laločný se středním lalokem největším. Kvete v VI až VII.

STANOVIŠTĚ:

Suché trávníky, okraje polí a cest, náspy, hráze, na stanovištích slunných a půdách sprašových, zraňovaných, hlinitojílovitých, vápenatých, humózních, na minerály bohatých, zásaditých až neutrálních.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR zejména v teplejších oblastech Moravy, v Čechách častěji v Českém středohoří, v Polabí a v severní části středních Čech, tyto lokality zároveň tvoří severozápadní hranici celkového rozšíření druhu. Celkově roste v Evropě od Rakouska a Německa přes ČR do Polska a dále na Ukrajině a v evropské části Ruska, na jihu na Balkáně, odkud areál rozšíření pokračuje přes Malou Asii na Krym, na Kavkaz a do Střední Asii.

Nemáte oprávnění psát komentáře.