Hyssopus officinalis - yzop lékařský

Syn.: Hyssopus angustifolius
Slovensky: Yzop lekársky

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalý, 20 až 100 cm vysoký polokeř. Lodyha 4hranná, bohatě větvená. Listy vstřícné, téměř přisedlé, čárkovitě kopinaté, tuhé, s aromatickými žlázkami. Lichopřesleny obvykle se 3 až 7 květy tvoří koncový lichoklas. Květy modré až fialové, zřídka bílé, horní pysk plochý, vykrojený, vně chlupatý, velmi krátký, dolní 3laločný, asi 2x delší než horní, tyčinky 4, vyčnívající daleko z koruny, čnělka ještě delší. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Kamenité a skalnaté stráně a stepi, rumiště, lomy, příkopy, na půdách vápnitých a stanovištích slunných.

ROZŠÍŘENÍ:

Středozemí, na východě po Kavkaz a západní Sibiř, v ČR pěstován a zejména v teplejších oblastech občas zplaňuje.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba hyssopi), nejlépe na počátku květu, sběr lze provádět 1x až 3x ročně odřezáváním stonků asi 10 cm nad zemí. Droga se suší ve stínu, při umělém sušení za teplot do 40 °C.
Obsahuje 0,3 až 1 % silice, ve které hlavními složkami jsou pinen, pinokamfon, isopinokamfon, limonen a sabinen, dále je přítomen flavonový glykosid hesperidin, asi 8 % tříslovin, hořčiny, marubiin, organické kyseliny (např. kyselina rozmarýnová), minerály a trochu pryskyřice.
Yzop se užívá zejména při léčbě průdušek (zahlenění, kašel, bronchiální zánět, astma apod.), kde působí desinfekčně až antibioticky a podobně působí i na močové ústrojí. Příznivě působí i v oblasti trávicího traktu, účinný je při zánětech, dyspeptických potížích spojených s nadýmáním či chronickém střevním kataru. Působí jako mírné tonikum, stimuluje organismus, čehož lze výhodně využít zejména při léčbě starších osob. Za studena podávaný zabraňuje pocení (hlavně nočnímu a klimakterickému).
Podává se nejčastěji ve formě nálevu nebo odvaru (2 čajové lžičky drogy se ve 1/4 l vody přivedou k varu a nechají se 5 minut luhovat, pije se 2x denně) nebo se užívá zevně ve formě kloktadla např. při zánětu hrtanu či mandlí, yzopový sirup se osvědčil při zahlenění a na podporu vykašlávání. Yzopové víno údajně působí jako afrodisiakum (75 g drogy se 8 dní luhuje v 1 l bílého vína, pije se pak večer před spaním po 125 ml a před pohlavním stykem se rychle vypije 1/4 l tohoto vína).

DALŠÍ UŽITÍ:

Zejména ve Francii se yzopu užívá i jako koření do omáček, polévek, nádivek, zeleninových salátů, k masu (např. k telecí pečeni) nebo při výrobě likérů.

PĚSTOVÁNÍ:

Yzop vyžaduje sušší, dobře propustnou půdu s dostatkem vápníku, nesnáší vysokou hladinu spodní vody. Stanoviště by mělo být slunné, teplé a chráněné. Množí se dělením trsů, řízky (které se sází v létě do pařeniště) nebo semeny, která se vysévají koncem března rovněž do pařeniště nebo (v teplých lokalitách) koncem dubna přímo na venkovní stanoviště.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Hana Nováková napsal(a) dne 26.11.2014:
Já jsem yzopu také propadla! V zimě jsem si zasadila několik semínek a na jaře dala na zahradu. Na stráni mi dekoruje, a jedna lžička z něho sirupu mi ochutí třeba malý bílý jogurt nebo velká polévková lžíce krupičnou kaši. :-)

Marie Švarcová napsal(a) dne 15.1.2014:
Dobrý den,chci se zeptat,zda se dá yzop pěstovat i v květináči za oknem nebo např. v truhlíku na balkóně.
Dále bych ráda věděla,jak se z něj dělá likér a ten kvašený nápoj.
Děkuji.

Anonym napsal(a) dne 4.5.2013:
Dobrý den,dnes jsem si přivezl Yzop....
Chci se zeptat, zda se sbírají květy, nebo jak jsem četl stonky....jenže moje bylina má jen 10cm.....
Předem děkuji za odpověd\'
Petr

  • vláďa napsal(a) dne 4.5.2013:
    Sbírá se kvetoucí nať těsně před rozkvětem.

Katka napsal(a) dne 27.7.2010:
Kontraindikovaný v tehotenstve

Věra napsal(a) dne 10.6.2010:
Může se pít čaj z čerstvého Yzopu při kojení?Miminko má 14 dní.Děkuji za odpověď.

Milena Pekařová napsal(a) dne 25.1.2010:
Říká se, že každý má svou bylinu, tak já mám asi yzop. Dostala jsem kdysi kousek od známé, líbil se mi jak krásně modře kvetl. Dne už bych bez něj nemohla být. Používám jej nejen na kašel a trávení, ale je mi po něm prostě dobře a když si ho delší dobu neuvařím, tak už si o něj tělo říká. A tak vám radím, zkuste jej. Je nenáročný, má raději sluníčko. Tvoří pěkné keříky, které modře kvetou celé léto a může být i v záhoně nebo ve skalce. Přeji hodně zdraví.

Komentáře   

Anna Smolová
# Užívání a rozdíl barev yzopu.?Anna Smolová 2018-06-27 02:55
Zajímal by mne prosím, také jaký je rozdíl mezi modrým a růžovým yzopem.? A dávkování čaje, popřípadě ,příprava tinktůry z oleje,líh.?Lze mazat taky na kůži .?Jakou dávku denně užívat.Děkuji
Alena Bindrová
# Odpověď:Alena Bindrová 2018-10-29 07:49
Rozdíl mezi růžovým a modrým (ale také bílým) yzopem žádný není, co se účinných látek týká. Dávkování sušené drogy do čaje je stejné, jako u jiných bylin, tzn. 1-2 lžičky sušené natě na 1 šálek čaje. 2-3 šálky denně. Ale raději jej míchám s dalšími bylinami, nejen pro doladění a zjemnění účinku drogy, ale také pro doladění chuti. Z yzopu dělám také olej, který používám pro tonizující masáže. Jako výborný vitalizující prostředek je známé též tzv. yzopové víno (yzop louhovaný v suchém bílém víně), používá se často u starších osob. Recept lze najít ve většině bylinářských knih či na internetu.
Anna Smolová
# Koupím rostliny s kořenem yzopuAnna Smolová 2018-06-27 02:47
Dobrý den, jelikož jsem narazila náhodou na účinky této bylinky a její semena jsem již jsem koupila,ale dočetla jsem se ,že vyklíčení trvá až měsíc a jistě to nevím jesli vyklíčí a už by měly hlavně být v zemi, Laskavě Vás prosím, nabídnete mi nabídky. Jsem z Vč kraje Královehradeckého. Anna Smolova @email.cz
Děkuji.Anna
Anna Smolová
# Odp.: Koupím rostliny s kořenem yzopuAnna Smolová 2018-06-27 03:00
Koupím yzop s kořínkama(sazenice), Prosím nabídnětě mi je na dobírku.Semena již mám, ty už ne.! Děkuji Vám. Anna
Kristýna Rotková
# yzop a těhotenstvíKristýna Rotková 2017-02-02 22:27
Dobrý den, ráda bych věděla, proč se yzop nesmí užívat v těhotenství ? Všude píšou, že se nesmí užívat stejně jako šalvěj, ale už nepíšou důvod. Jak moc je to nebezpečné ? Při nachlazení si dělám sirup, který mi velmi pomáhá a tak jsem chtěla užívat i teď ( 34tt ), ale ouha...zákaz. PROČ ?
Skyf
# Re:yzop a těhotenstvíSkyf 2017-06-10 22:29
Ve vyšším oběmu způsobuje křeče.
Kája
# semenaKája 2016-02-05 18:42
Dobrý den, prosím, kde sehnat semena Yzopu?

Nemáte oprávnění psát komentáře.