Lewisia cotyledon - levisie květnatá (levisie pupovicovitá)

Slovensky: Levízia

Čeleď: Montiaceae - zdrojovkovité

 

POPIS:

Vytrvalá bylina s přízemní růžicí masitých, čárkovitých až kopisťovitých listů, často na okraji zvlněných nebo s červenou linkou. Květy ve vrcholičnatém květenství vyrůstají na 20 až 35 cm vysokých stvolech a mohou mít až 15 okvětních lístků různých barev dle odrůdy. Kvete obvykle v V až VI, někdy však i 2x do roka.

STANOVIŠTĚ:

Skalní štěrbiny a jiná suchá a slunná místa.

ROZŠÍŘENÍ:

Skalnaté hory v Severní Americe.

PĚSTOVÁNÍ:

Levisie se pěstuje v mnoha odrůdách s barvou květů růžovou, broskvovou, oranžovou, bílou nebo s květy pruhovanými. Vyžaduje půdu velmi dobře propustnou, výživnou, kyselou s přídavkem štěrku, písku, rašeliny a přírodního humusu. Nadbytek vody a dlouhodobě zamokřený substrát způsobuje snadno hnilobu kořenového krčku, což bývá častou příčinou úhynu rostliny. Vhodné je proto kořeny levisie obsypat drobným štěrkem nebo rostlinu zasadit např. do spár mezi kameny nebo cihly (nejlépe bočně) nebo pod stříšku, kam neprší (a zároveň nezalévat nebo jen velmi mírně a občas). Umístění by mělo být slunné, nejlépe tedy na jižní či východní straně. Levisie mají dlouhé kořeny, proto se nedoporučuje starší rostliny přesazovat. Množí se semenem, které se vysévá brzy na jaře pod sklo.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Jiří Zirhut sen napsal(a) dne 6.7.2009:
Již řadu let se marně snažím vypěstovat levisie ze semen.Někde dělám chybu,ale kde?Je možně získat přesný postup? Moc děkuji! J.Zirhut

Zdena Hutašová napsal(a) dne 29.5.2008:
Vážený pane Pilný, také jsem podlehla kouzlu levisií a v nově založené skalce vyčlenila místo pro 2x2 levisie. Místo je ve svahu a rostliny jsem zasadila v mírném sklonu, aby voda nešla přímo do růžic. Zem, drenáž dle návodu, slunné místo. U jedné rostliny jsem minulý týden
zjistila jakoby "zhadrovatění" větších listů, ve středu růžice zatím ne. Poraďte, prosím, co je špatně, nerada bych o rostlinu přišla. Děkuji.

Martin Pilný napsal(a) dne 21.5.2008:
Lewisia je bezproblémová, pokud ji vysadíte do místa, kde od ní okamžitě odtéká voda, nebo pod přesah střechy domu. Po odkvětu je dobré počkat, zda udělá semena a ta rozsypat kolem. Jinak květy se odstřihnou. Je plně zimovzdorná, pokud má drenáž. Nejlépe roste jen v písku s nepatrným množstvím humusu a hlavně drobný štěrk kolem řepovitého krčku. POZOR, pokud ji koupíte v květináči, dobře se podívejte v čem je vysazena!! Obvykle je to rašelina!!! Tu ihned (!) odstraňte (jinak vám rostlina uhnije) a třeba i kvetoucí rostlinu přesaďte do písčito štěrkové (nevápenné) půdy s trochou kompostu. A ještě maličkost: Květy vydrží dlouho ve váze. Ahoj a jukněte se na www.skalnicky.cz - nekomerční stránky o skalničkách.

Jurníčková napsal(a) dne 16.5.2008:
Dobrý den,
tak chtěla položit stejnou otázku, jako paní Kňourková... Co dělat, jakmile má Lewisie odkvete? Ustřihnout stvoly?

Anna Kňourková napsal(a) dne 8.5.2008:
Dobrý den, prosím o informaci jak mám postupovat po odkvětu levisie, zda odstranit celý stvol a počkat na další, nebo odstranit stvolu jen část. Mám ji 3 týdny, krásně kvetla a teď již odkvétá. Děkuji moc za informaci a radu.
S pozdravem A. Kňourková

katka napsal(a) dne 24.4.2008:
nezmrzne?musim ji přesadit na zimu?

Komentáře   

Světluše Pokorná
# Semínka lewisiíSvětluše Pokorná 2020-07-31 19:29
Prosím, chtěla bych koupit semínka lewisií. Poradí mi někdo kde se prodávají, popř. kdo je má a chce prodat a může je poslat
Libuse zifcakova
# livisieLibuse zifcakova 2017-07-04 11:05
Prosím,mužu po odkvetu livisi ostrihat.děkuji za radu
Ida Nováková
# LewisieIda Nováková 2015-09-13 00:20
Tyto stránky se mi moc líbí. Informace jsou věcné a výstižné. Je fajn, že popisy jsou doplněny fotografiemi. A to kvalitními. Moc jsem si zamilovala lewisie. Koupené jsou krásné, ale ráda bych si vypěstovala "svoje" ze semen. Můžu dostat podrobnější radu pro výsev? Jak postupovat? Zda vyset stratifikovaná semínka, kdy přesně, zda výsev umístit venku či v teple, jak s výsevem zacházet, kdy přepichovat...???
Děkuji za stránky i za případné rady.
Zdravím všechny milovníky lewisií.
Ida

Nemáte oprávnění psát komentáře.