Alcea rosea - topolovka růžová (proskurník topolovka růžová)

Syn.: Althaea rosea
Slovensky: Topoľovka ružová

Čeleď: Malvaceae - slézovité

 

POPIS:

Dvouletá až krátce vytrvalá (do 5 let) bylina. V prvém roce roste pouze přízemní listová růžice, od dalších let i květonosné lodyhy, které jsou přímé, až 3 m vysoké, chlupaté. Listy dlouze řapíkaté, okrouhlé nebo vejčité, na bázi srdčité, laločnaté, vroubkované nebo zubaté, chlupaté. Květy v úžlabí listů po 1 až 3, stopkaté, velké, růžové, červené, červenofialové nebo hnědopurpurové. Kvete v VII až IX.

PŮVOD:

Protože z volné přírody není rostlina známa, není jistý ani původní areál rozšíření, zřejmě jde však o oblast Malé Asie, Balkánu a Kréty.

ROZŠÍŘENÍ:

Topolovka je v současnosti pěstována v mnoha zemích světa, někde zplaňuje a někde i zdomácňuje.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje zejména sliz, třísloviny, antokyanové glykosidy, silici a látky příbuzné hormonům. Největší obsah účinných látek je v černofialovém květu, v květech jiných barev je jich údajně méně.
Sbírá se květ, nejlépe bez kalicha, za suchého počasí krátce před rozvinutím (červen až září). Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 50 °C.
Droga tlumí podráždění sliznice, zejména pak v dutině ústní, v žaludku, ve střevech a v dýchacích cestách, takže se užívá např. při bronchiálním zánětu nebo chronickém zánětu žaludku a střev. Protože její působení je mírné, hodí se výborně pro léčení dětí či starých lidí. Topolovka působí zároveň mírně projímavě a dovede vyvolat pozastavenou menstruaci nebo slabou menstruaci zesílit.
Podává se obvykle ve formě macerátu (2 polévkové lžíce drogy na 125 ml), který se aplikuje 4x denně.

DALŠÍ UŽITÍ:

Topolovka obsahuje vínově červené barvivo althein, které se užívalo k barvení vína, sirupů, potravin či kůží.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v řadě odrůd, které se liší barvou květů (téměř všechny barvy vyjma modré, některé formy jsou i žíhané, skvrnité nebo pruhované) i tvarem květů (jednoduché, poloplné, plné). Vyžaduje slunné stanoviště a běžnou zahradní půdu. Nejčastěji se množí semeny, která se vysévají v květnu, semenáčky se v záři přesazují na stanoviště, kde mají v příštím roce kvést.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

OSTROVNÍ OLUŠ napsal(a) dne 19.6.2011:
TOPOLOVKY MI KRÁSNĚ ROSTOU I BEZ PROBLÉMŮ SE ROZMNOŽUJÍ . JEN SI NEVIM RADY S REZAVÝMI FLEKY NA LISTECH, NEZABÍRÁ NA NĚ ŽÁDNY POSTŘIK. PORADÍ MI NĚKDO?

Jiřina napsal(a) dne 15.10.2010:
Dobrý den, ráda bych věděla zda se můž čaj z TOPOLOVKY užívat při dlouhodobém užívání léku VARFARINU Děkuji

Jaroslava Muroňová napsal(a) dne 26.7.2010:
Loni jsem zasela semínka,letos mám již rostliny od 1 do 2 metrů vysoké.Květy plné,smetanové a rudé/kvetou zatím 2 rostliny/.Jsou krásné.Co ale s nimi,až odkvetou?Seříznout u země a přikrýt před zimou?

macek71 napsal(a) dne 15.4.2010:
Na rez jsou náchylné asi všechny odrůdy topolovky. Ještě jsem se nikde nesetkal s tím, že by rez nebyla;-(

marta napsal(a) dne 9.2.2009:
Letos jsem si topolovku zakoupila, neodala jsem a proto hledám návod jak se dopracovat k správnému pěstování. Vypadá krásně , je vysoká. Pokud má někdo zkušenosti, ráda si je přečtu. Díky

  • Aja napsal(a) dne 14.2.2009:
    Já topolovky pěstuji,venkovní výsev se mi nedařil, proto je vysévám ve skleníku, kde rostou pěkně. Nechám je tam až mají pěknou růžici a pak je přesazuji na stanoviště. Přesazení velice dobře snáší i poměrně velké rostliny. V našich klimatických podmínkách jsou spíš trvalky. Jen mám problém se rzí, předávají si ji navzájem s rybízem.

Nemáte oprávnění psát komentáře.