Sesamum indicum - sezam indický

Slovensky: Sezam indický

Čeleď: Pedaliaceae - sezamovité

 

POPIS:

Jednoletá, 80 až 200 cm vysoký bylina. Listy jednoduché, při bázi lodyhy vstřícné a dlanitoklané, výše střídavé, podlouhle vejčité. Květy v úžlabí listů po 1 až 3, koruna trubkovitě zvonkovitá, bílá až fialová. Plodem je 4pouzdrá tobolka.

ROZŠÍŘENÍ:

Sezam indický je pěstován zejména v Indii, Číně, Súdánu, Barmě a Mexiku.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se semeno (Semen sesami).
Semena obsahují 35 až 57% světle žlutého oleje a dále rostlinné bílkoviny, naicin, fosfor, vápník, síru a sacharidy.
Užívají se zejména jako mechanicky působící projímavý prostředek, pomáhají též při urologických a gynekologických infekcích, olej příznivě působí na cévy i hemeroidy. Užívá se buď čistý sezamový olej nebo semena (asi 4 čajové lžičky denně), která je třeba důkladně rozžvýkat nebo předem pomlít.

DALŠÍ UŽITÍ:

Světle žlutý sezamový olej svou kvalitou převyšuje i olej olivový. Lisovaný za studena se užívá k přímé konzumaci, při zpracování cukrářských výrobků, ke konzervaci, k výrobě ztužených potravinářských tuků i v lékařství. Olej lisovaný za tepla nebo extrahovaný se užívá např. při výrobě mýdel nebo (zejména dříve) kopírovacích papírů. Semen se užívá jako koření, při výrobě pečiva a cukroví, rozemletá a smíchaná s cukrem nebo medem dávají známou pochutinu zvanou chalva. Saze získané spalováním sezamového oleje se užívají pří výrobě velejemných tuší. Z květů se získává silice, jež je užívána při výrobě parfémů a pleťových mlék.

Nemáte oprávnění psát komentáře.