Galeopsis speciosa - konopice sličná (konopice zdobná)

Slovensky: Konopnica úhľadná

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Jednoletá, 60 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha větvená, chlupatá až lysá, někdy s voskovým povlakem. Listy řapíkaté, čepel vejčitě kopinatá, zubatá, řídce chlupatá. Květy v 4 až 14květých lichopřeslenech, koruna až 40 mm dlouhá, chlupatá, žlutá, střední lalok dolního pysku fialový, na jeho okraji žlutý lem a v jeho ústí žlutá skvrna s fialovou kresbou, postranní dolní laloky na špičce obvykle bílé. Kvete v VII až X.

STANOVIŠTĚ:

Stinné, vlhčí lesy a jejich okraje, vlhké příkopy, křoviny, méně rumiště, pole, preferuje půdy vlhké, slabě kyselé, neutrální až zásadité, výživné, hlinitojílovité.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně v lesnatých územích středních a vyšších poloh, v nížinách nejčastěji v lužních lesích a podél toků. Celkově roste v Evropě na západě od Britských ostrovů přes Itálii, střední Evropu, severní Balkán až po evropskou část Ruska a západní Sibiř až po Jenisej, ve Skandinávii roste po 70° severní šířky.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

reichberg napsal(a) dne 30.4.2015:
Děkuji, pane bylináři za rychlou odpověď, už se těším na sklizeň, jen jestli konopici dobře usuším. Reichberg

reichberg napsal(a) dne 28.4.2015:
Dobrý den, u nás roste jen tento druh- konopice sličná, neví někdo, jestli se může použít také pro léčení, stejně jako konopice bledožlutá? Dr. Janča ve své knize také píše jen o konopici bledožluté. dík

  • Vláďa napsal(a) dne 29.4.2015:
    Všechny konopice obsahují křemičitany a jsou stejně léčivé. bylinář Vláďa z Litovle

Nemáte oprávnění psát komentáře.