Sorbus aucuparia - jeřáb ptačí

Syn.: Mespilus aucuparia, Pyrus aucuparia, Aucuparia sylvestris
Slovensky: Jarabina vtáčia

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

Opadavý, až 20 m vysoký strom. Kůra šedá, hladká, jen ve stáří lehce brázditá. Listy střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 9 až 21 lístky, které jsou přisedlé, podlouhle kopinaté, lysé, na okraji pilovité, při bázi asymetrické. Květy v bohatých vrcholících, oboupohlavné, 5četné, bílé, poněkud zatuchle páchnoucí. Plodem jsou oranžově červené malvice (jeřabiny). Kvete v V až VI.

STANOVIŠTĚ:

Velmi různorodé jako např. světlé lesy, paseky, skalní štěrbiny, rumiště, podél cest, jde o průkopnickou dřevinu, která roste na půdách vlhkých i suchých, obvykle chudších a kyselých, stanoviště slunné až polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně až roztroušeně téměř ve všech oblastech a nadmořských výškách. Celkově roste takřka v celé Evropě vyjma jejích nejjižnějších oblastí, na severu až k hranici polárního lesa, na východě po západní Sibiř a Malou Asii.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se plody (jeřabiny - Fructus sorbi aucuparii) a to koncem srpna a v září, občas se sbírá i květ (v květnu). Plody se suší nejdříve ve stínu a na závěr se dosuší na plném slunci.
Jeřabiny obsahují organické kyseliny (např. kyselinu parasorbinovou, sorbovou, jablečnou, vinnou, citronovou aj.), cukry, sorbit, sorbózu, karotinoid sorbusin, vitamin C, třísloviny, pektiny, antokyany, silice, flavonoidy a hořčiny. Květy obsahují látky podobné, navíc je však přítomna sloučenina podobná ženským hormonům.
Jeřabiny působí mírně projímavě a močopudně, zvyšují vylučování žluče, užívají se jako antirevmatikum, k rozrušování a vyplavování močového písku a menších kaménků nebo jako prostředek regulující činnost střev. Osvědčily se i při zánětech horních cest dýchacích.
Podávají se ve formě macerátu (luhují se 6 hodin, denně se pijí 2 až 3 sklenice), případně ve formě odvaru (vaří se 2 minuty a po té se luhují ještě 10 minut) nebo sirupu (čerstvé jeřabiny se odšťavní, šťáva se smíchá s cukrem v poměru 1:1 a vaří se do zhoustnutí - berou se pak 3 až 4 lžičky denně). Květy jeřábu se užívají ke koupelím končetin při některých ekzémech (např. mírná forma atopického ekzému), v ženském lékařství jich lze použít při nedostatku ženských pohlavních hormonů.
POZOR: Konzumace čerstvých jeřabin může přivodit lehčí otravu (nevolnost, bolesti hlavy, dávení), kterou zřejmě vyvolává přítomná kyselina parasorbinová a snad i kyanovodík. Sušením nebo vařením však jejich toxicita zcela mizí.

UŽITÍ: 

  • Z jeřabin se připravují kompoty a marmelády, které mají i léčivé účinky (podporují vylučování trávicích šťáv). Používají se i k výrobě pálenky zvané jeřabinka.
  • Jsou důležitou součástí stravy lesní zvěře a ptactva (po přemrznutí jsou jedlé a pro některé ptáky - např. drozdovité - zřejmě i před přemrznutím).
  • Dřevo jeřábu je poměrně tvrdé a ohebné, užívá se k např. výrobě holí, násad, dýhy nebo hudebních nástrojů. 

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v mnoha kultivarech lišících se vzrůstem, tvarem či barvou listů nebo vlastnostmi plodů (např. cv. Edulis se sladkými plody). Jde o nenáročnou dřevinu, která sice dává přednost čerstvě vlhkým půdám, ale dobře poroste i v půdě mírně suché, chudé, písčité, kamenité a slabě kyselé. Množí se semeny, která se vysévají po dozrání (tj. na podzim) přímo na venkovní stanoviště. Různé kultivary jeřábu lze roubovat nebo očkovat na původní druh.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Blanka napsal(a) dne 22.5.2015:
Rastlina podobna s jerabem (jarabinou) a ma ostne, to moze byt rakytnik..

Honza napsal(a) dne 9.11.2013:
Budu likvidovat pařez jeřabiny resp. jeřábu o průměru cca 40cm,nevíte někdo jaké má kořeny? Jestli dolů nebo povrchu do stran?Díky honza

Hana napsal(a) dne 27.11.2011:
Letos jsem poprven našla odvahu a natrhala jedné červené jeřabiny, které město asi před třemi lety vysázelo. Zavařila jsem je jako brusinky ke svíčkové a ještě jsem z nich udělala džem s jablky. Obojí je super. Doporučuji. Receptů je na internetu spousta.

Zuza napsal(a) dne 21.8.2011:
Jen jsem se chtěla podělit o svou zkušenost s touto rostlinou díky ní dnes máme malý zázrak nemohla jsem již při prvním dítěti otěhotnět a tak jsem podstoupila hormonální léčbu podruhé jsem se dozvěděla o této bylině a tak jsem ji vyzkoušela a bez pomoci doktorů kteří by mě opět ládovali léky jsem otěhotněla proto bych ho doporučila ženám které mají problém s ovulací jeřáb ptačí dá vše dopořádku jen to chce trpělivost a nespěchat.

  • Dana napsal(a) dne 9.2.2012:
    Můžeš mi prosím popsat v jaké formě a jak často jsi jeřáb užívala? Díky. D

  • Petra napsal(a) dne 13.2.2012:
    Dobrý den,
    jak často se jeřáb ptačí užívá? (Při snaze otěhotnět)
    Děkuji

  • Elis napsal(a) dne 9.3.2012:
    Já používám tinkturu herba vitalis-jeřáb. Rok sem neměla menstruaci a ládovali mě hormony injekčně a k ničemu...až jeřáb vše napravil.

Mirek napsal(a) dne 12.8.2010:
Dobrý den,
můžete mi prosím potvrdit, zda se jedná na fotografii také o Jeřáb ptačí, nebo je to jiný druh Jeřábu?
Děkuji.
http://igric-von-braak.rajce.idnes.cz/VYROBA_VLASTNI_RUNOVE_SADY/#001.JPG

tommaso napsal(a) dne 9.9.2008:
Dobrý den, existuje druh Jeřábů, který má na větvích ostny? Roste nám takový na zahradě a nejsem si jistý jedlostí...

Děkuji

  • PaedDr. Jiří Roth napsal(a) dne 26.3.2010:
    Domnívám se, že jste si tento jeřáb spletla s Hlohem, který má kolce(trny) na větvích a plody jsou podobné plodům jeřábu.

  • Petra Svobodová napsal(a) dne 17.11.2011:
    Také jsem narazila na strom velmi podobný jeřábu, byla jsem bytostně přesvědčena, že to jeřáb je. Vzrůstem i kůrou odpovídal, listy podobné spíš lísce, ovšem plody jako jeřebiny, velice chutné. Jediné, co mě zarazilo, že měl místy trny (cca 4 cm dlouhé). Hloh to opravdu nebyl, tím jsem si jistá.

Komentáře   

Petra
# MarmeládaPetra 2015-09-07 22:08
Nebyl by recept na marmeládu z jeřábu? Sice nemáme ten sladký, ale láká mě to i tak :-) Letos navíc jeřabiny zatím nesezobali kosáci, oproti loňsku.

Nemáte oprávnění psát komentáře.