Euphorbia milii - pryšec zářivý (Kristova koruna)

Slovensky: Prýštec ohnivý (Kristove tŕne)
Čeleď: Euphorbiaceae - pryšcovité

 

POPIS:

Až 2 m vysoký, křivolace větvený, trnitý keř se světle zelenými, obvejčitými, krátce řapíkatými listy, které u starších rostlin vyrůstají jen na vrcholu stonků. Květenství tvoří tzv. cyathium, což je složené, oboupohlavní vrcholičnaté květenství s jedním dlouze stopkatým samičím květem a pěti vijany samčích květů, které vyrůstají v úžlabí listenů nesoucí 4 žlázky. Listeny jsou červené, u vyšlechtěných odrůd mohou být růžové, losové nebo žluté. Pěstuje se Euphorbia milii var. splendens.


PŮVOD:

Madagaskar.

PĚSTOVÁNÍ:

  • Teplota: V létě teplota 20 až 25 °C (i více), v zimě (od října do února) nejméně 10 °C.
  • Umístění: Co nejvíce světla, snese i prudké slunce, vhodným místem je jižní okno.
  • Zálivka: Od jara do podzimu mírná zálivka, před dalším zalitím nechat substrát vyschnout, v zimě málo vody, rostlina dobře snáší suchý vzduch.
  • Přesazování: Na jaře jednou za jeden až dva roky např. do směsi složené z listovky, rašeliny a drnovky smíchané v poměru asi 3:1:2, do které je vhodné přidat asi 15% keramzitu nebo hrubého písku.
  • Množení: Stonkovými řízky, které se sází do směsi ne příliš mokré rašeliny a písku (v poměry 1:2) na slunečné místo a při teplotách 25 až 30 °C. Před zasazením nutno nechat řeznou plochu zaschnout, nesmí z ní kapat mléko. Rostlina zakoření asi za 3 týdny.

JEDY:

Stejně jako ostatní druhy rodu Euphorbia obsahuje v mléčném latexu kůži dráždící phorbolestery, toxické terpenoidní alkoholy a hořčiny. V semenech byly dále nalezeny kyanogenní sloučeniny. Phorbolestery působí dráždivě na kůži (vyvolávají pocit pálení, zrudnutí, někdy i puchýře a vředy), při požití poškozují trávící ústrojí, vyvolávají záněty trávícího ústrojí, zvracení, křeče a ochrnutí. Celkově se otrava projevuje rozšířením zorniček, pálením v ústech, zvracením, blouzněním, křečemi, studeným potem, nepravidelným pulsem a kolapsem s bledostí. Při styku s rohovkou oka může způsobit vředy nebo zákal rohovky. Při manipulaci s rostlinou proto raději používejte rukavice a pěstujte ji tam, kam nedosáhnou děti.

Nemáte oprávnění psát komentáře.