Euphorbia cyparissias - pryšec chvojka

Slovensky: Mliečnik chvojkový

Čeleď: Euphorbiaceae - pryšcovité

 

POPIS:

Vytrvalá, až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní polovině obvykle s postranními nekvetoucími větvemi, listnatá, převážně lysá. Listy čárkovité až čárkovitě obkopinaté, šířka max. 3 mm, délka nejvíce 30 mm, zašpičatělé, přisedlé, celokrajné, lysé, listy na postranních větvích až čárkovité. Cyathia v koncových i úžlabních lichookolících. Zákrovní listence vidlanů ledvinovitě vejčité, vzájemně nesrostlé, špičaté, žlutavé, za plodu načervenalé. Žlázky půlměsíčité, dvourohé, žluté, později hnědé nebo hnědočervené. Kvete v IV až VI.
Pryšec chvojka je často napadán rzí hrachovou (Uromyces pisi), pro níž je mezihostitelem (aeciové stadium). Napadené rostliny mají zcela jiný vzhled nežli rostliny zdravé: Obvykle jsou nevětvené, jejich listy jsou malé a vejčité, žlutavé, příjemně vonící, rostlina nekvete, na rubu listů se objevují rezavě červené puchýřky.
Druhové latinské jméno rostliny připomíná na podobnost jejích listů s jehlicemi cypřiše.

STANOVIŠTĚ:

Meze, křoviny, stráně, lesní okraje, světlé lesy, podél cest a silnic, trávníky, rumiště, preferuje půdy kamenité, hlinité i písčité, kyselé i zásadité, velmi dobře snáší sucho.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin do podhorských oblastí hojně, místy však může zcela chybět, v nejvyšších polohách vzácně nebo zcela chybí (max. asi 1250 m n.m.). Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, na východě ostrůvkovitě až po Ural, druhotně v Severní Americe.

JEDY:

Mléčná šťáva obsahuje kyselinu euforbiovou a její anhydrid, dále euforbon, asi 3,6% gumy, 2,7% kaučuku, 16% pryskyřic, bílkoviny, organické kyseliny (např. gallovou, jablečnou), 4% cukru, silici, olej. V květech je luteolin, v semenech olej.
Mléko na kůži vyvolává pocit pálení, zrudnutí, někdy se mohou vytvořit puchýře a vředy. Po požití se objevuje pálení v ústech, zvracení, průjem a kolikové bolesti. Dostane-li se do oka, může vyvolat vředy a zákal rohovky. Po vstřebání trávícím ústrojím se otrava projevuje pálením v ústech, zvracením, průjmem, rozšířením zorniček, blouzněním, křečemi, studeným potem, svalovým třesem, nejistou chůzí, puls je nepravidelný.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Helena Gašparová napsal(a) dne 20.5.2015:
Dobrý deň,
čítala som že mliečnik chvojkový pôsobí odpudivo proti myšiam a krtkom. Ak je to pravda, ako ho vysadiť do kvetinového záhonu.

Jarka napsal(a) dne 30.7.2013:
Ano, aj ja potvrdzujem. Mala som na prste bradavicu a nepomahalo mi na nu nic. Skusali mi ju vypalovat tekutym dusikom, ale bradavice sa rozmnozili. Cestou v lese som zbadala tuto rastlinku, o ktorej liecivych ucinkom som predtym citala a potrela som si mliekom bradavicu. Ta aj mne skutocne zazracne zmizla a uz sa neobjavila :)

Zdenka napsal(a) dne 3.5.2012:
Já jsem taky díky téhle rostlině vyléčena z bradavic a i má rodina,známí a známí jejich známých.Jednoduše se utrhne a bílé mléko se kapne na bradavíci.Pak pokaždé když jdete ven kapnout a nechat zaschnout.Roste skoro všude.

Inka napsal(a) dne 21.3.2009:
Souhlasim s predchozim prispevkem popisujici ucinek teto rostliny na kuzi. Latky v pryscich jsou iritujici(zacervenani mista potreni) a mohou zpusobovat i puchyre az vredy. Tento efekt se aktualne ve svete mediciny zkouma a nekde jiz vyuziva viz. muj prispevek k pribuzne rostlince Euphorbia peplus

míša napsal(a) dne 1.8.2008:
Tato kouzelná rostlinka mne během týdne zbavila problému s narostlou bradavicí,či nějakým zvláštním výrůstkem na čele,kdy jsem již zvažoval návštěvu laserového centra.Stačilo během tří dnů jednou denně potřít bradavici mlékem z rostliny,místo zčervenalo a mírně se zanítilo,po třech dnech během sprchování se bradavice odloupla a dodnes mám klid,kůže je zcela hladká a bez stop.
Matko přírodo,děkuji!!!

  • Dana napsal(a) dne 18.3.2012:
    Ano i já jsem své tetě přiložila tuto bylinku na několik let starou bradavici a ta zmizela. Zmizelo po potření i kuří oko, se kterým si nevěděli rady na pedikůře. Jsou to již tři roky a neobjevilo se.
    Chvála této bylince.

Nemáte oprávnění psát komentáře.