Euphorbia obesa - Pryšec (tučný, tlustý)

Syn.: Euphorbia obesa subsp. obesa

Čeleď: Euphorbiaceae - pryšcovité

Popis:

Vytrvalá, sukulentní, do 20 cm vysoká bylina. Její stonek je ztlustlý, bezlistý, v mládí kulovitý, později protáhlý, se 7 až 10 (nejčastěji s 8) plochými, příčně pruhovanými žebry. Celá rostlina tvarem silně připomíná beztrnný kaktus. Cyathia (květenství) vyrůstají na vrcholu stonku, jsou velmi redukovaná, samičí květy mají 3klanou bliznu, samčí nesou několik tyčinek. Na každé rostlině vyrůstají vždy květy pouze jednoho pohlaví (jedná se tedy o rostlinu dvoudomou). Plodem jsou 3pouzdré tobolky, z nichž každá obsahuje 3 semena.

Původ:

V přírodě roste vzácně pouze na malém území na východě Jihoafrické republiky (oblast Graff-Reinet), kde se vyskytuje na písčitých, až kamenitých půdách v nadmořských výškách 300 až 900 m. V těchto místech bývají velmi horká léta, zatímco během zimy může teplota krátkodobě poklesnout i mírně pod bod mrazu. Roční úhrn srážek je cca 200 až 300 mm. 

Jedy:

Mléčná šťáva (latex) vytékající po poranění z rostliny je jedovatá, což ovšem platí pro všechny pryšce (viz např. pryšec chvojka). Může dráždit pokožku a je třeba být velmi opatrný (či opatrná), aby se nedostala do úst nebo do očí.

Pěstování:

Pro svou dekorativnost se jedná o velmi oblíbený pryšec, který je pěstován již více než 100 let. Vyhovuje mu písčitá, propustná půda a slunné stanoviště (v létě je nejlépe jej pěstovat venku na plném slunci). Zálivka by měla být během vegetačního období pravidelná, ale vždy až po důkladném vyschnutí substrátu, pouze v době vrcholícího léta, kdy má rostlina jakési malé období klidu, je dobré jí omezit. Zimuje se při teplotách 10 až 15 ºC, ale pravděpodobně vydrží i mírné mrazy (v suchém substrátu snad až do -5 ºC). Během zimy se nezalévá, pouze mladým rostlinkám je dobré občas nepatrně vody dopřát. Množí se výhradně semeny, která klíčí zhruba za 3 týdny. Jak už bylo zmíněno, k získání semen je nutné pěstovat samčí i samičí rostlinu. Navíc jsou semena z plodů explozivně uvolňována (a střílena tedy do širého okolí), takže bývá nutné zajistit nějakou zábranu, která by semena zachytila (např. obvázání dozrávajících plodů gázou, umístění rostliny do akvária apod.). Kvést začíná přibližně ve věku 5 až 8 let.

Nemáte oprávnění psát komentáře.