Gratiola officinalis - konitrud lékařský

Slovensky: Graciola lekárska (konitrúd lekársky)

Čeleď: Plantaginaceae - jitrocelovité

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 50 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, dutá, oblá, jemně rýhovaná, s olistěnými větvemi vyrůstajícími v paždí listů, v horní části takřka 4hranná, v dolní části do purpurova naběhlá. Listy vstřícné, přisedlé, 3žilné, poloobjímavé, kopinaté, mělce pilovité, lysé, s vnořenými žlázkami. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů, oboupohlavné, stopkaté, koruna 2pyská, bělavá, někdy lehce do červena naběhlá, trubka zelenožlutá, tmavě žilkovaná, v ústí vlnatě chlupatá, horní pysk 2cípý, dolní 3cípý. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Bahnité břehy, močálové louky, rákosiny, tůně, luční příkopy, lesní mokřady, na půdách písčitých až hlinitých, vlhkých až zbahnělých, zaplavovaných (ale snáší letní vyschnutí půdy), mírně kyselých až mírně zásaditých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně jen na jižní Moravě, jinde velmi vzácně a dále ustupuje, roste převážně v teplých oblastech, ve vyšších polohách se nevyskytuje (max. asi 580 m n.m.). Celkově roste v Evropě na západě od Pyrenejského poloostrova, Francie a Nizozemí, na východě po Balkán a povodí Volhy, na severu po Pobaltí, na jihu po Sardinii a Řecko, dále roste na západní Sibiři po Altaj, ostrůvkovitě v Malé Asii, v Zakavkazí, možná i v severním Íránu.

JEDY A DALŠÍ OBSAŽENÉ LÁTKY:

Všechny části rostliny, nejvíce ale listy a oddenek, obsahují toxické glykosidy (např. gratiosid, gratiolon, gratiotoxin, gratiolin), asi 0,02% silice, hořčiny a třísloviny.
Otrava se projevuje podrážděním zažívacího ústrojí a ledvin, dochází k překrvení malé pánve, mohou se objevit poruchy vidění, postižený zvrací, trpí kolikovitými bolestmi břicha, někdy se objevují krvavé průjmy, zánět ledvin, u těhotných hrozí nebezpečí potratu, smrt nastává v důsledku porušení činnosti srdce a dechu.
Otravy včetně smrtelných byly pozorovány u člověka i u zvířat.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se nať (Herba gratiolae, Herba gratiae dei = rostlina milosti boží) a to v době květu. Droga se suší co možná nejrychleji, za umělého sušení by teplota neměla přesáhnout 45 °C.
Obsažené látky viz. předchozí odstavec.
Droga působí velmi silně projímavě a močopudně, stimuluje srdeční činnost, místně působí silně dráždivě, užívalo se jí také proti střevním parazitům, při dně a revmatismu, zevně pak na kožní vyrážky a bércové vředy. Podává se obvykle ve formě prášku a to v denním množství max. 3 g (jednotlivá dávka by neměla přesáhnout 1 g).
Vzhledem k tomu však, že konitrud je drogou silně jedovatou v čerstvém i sušeném stavu, je třeba důrazně varovat před jeho použitím v samoléčení (tedy bez doporučení a dozoru odborníka)!

Nemáte oprávnění psát komentáře.