Origanum vulgare - dobromysl obecná
Slovensky: Pamajorán obyčajný
Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)
POPIS:
Vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina, 25 až 90 cm dlouhá, lodyha načervenalá, dřevnatějící, výběžkatá. Listy řapíkaté, vejčité, celokrajné nebo mělce vroubkované, vstřícné. Květy drobné, růžové, jsou nahloučeny na vrcholu hlavní lodyhy do lichoklasů nebo hlávek s 5 až 25 jednotlivými květy. Koruna má trojcípý dolní pysk a vykrojený pysk horní. Kvete v VII až IX.
STANOVIŠTĚ:
Lesní lemy, řídké křoviny, výslunné stráně, sušší trávníky, lesostepi, paseky, meze, železniční náspy, preferuje mělké až středně hluboké, sušší, hlinité a na živiny obvykle bohaté půdy, zásadité až slabě kyselé.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR poměrně hojně v teplejších oblastech, ve středních polohách řidčeji, maximálně nalezen v nadmořské výšce 750 m v Krkonoších. Celkově se vyskytuje v celé Evropě vyjma Islandu, na severu asi po 65 ° severní šířky, dále na Kanárských ostrovech, Azorech, v severozápadní Africe, v Malé Asii, na Kavkaze, Blízkém východě, Íránu, nižších polohách Himaláje, v jižní Číně a na Tchaj-wanu.
LÉČITELSTVÍ:
Nať dobromyslu obsahuje asi 0,4% silice (hlavně thymol thymol a karvakrol) a asi 8% tříslovin, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.
Kvetoucí nať (Herba origani vulgaris) se v červenci nebo v srpnu seřezává nad zemí, nejlépe těsně před polednem, kdy obsahuje nejvíce silic. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení s teplotou do 40 °C.
Silice v droze obsažená uvolňuje křeče při kašli, působí desinfekčně, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče, uklidňuje. Dle J.A.Zentricha lze dobromyslu také použít při žaludečních a střevních chorobách (zánětech), při žaludečních neurózách (uklidňuje), jako mírné antidepresivum, při poruchách spánku, při epilepsii, dále droga podporuje jaterní činnost, reguluje menstruaci, snižuje revmatické bolesti, působí potopudně a močopudně, prohlubuje sílu srdečního stahu, takže ji lze jako pomocnou drogu použít při angíně pectoris či při srdeční ischemii, jako kloktadlo ji lze použít při zánětu dásní nebo při onemocněních krčních.
Obvykle se dávkuje 10 až 15 g drogy na 400 ml nálevu, který se rozdělí na 3 dávky a pije se před jídlem, užívá se zejména při úporném kašli a při onemocnění dýchacího ústrojí. Inhalace dobromyslových par se osvědčila při kašli a rýmě, ale i jako prostředek potlačující migrenózní bolesti hlavy. Zevně se užívá k přípravě sílících koupelí (zejména u slabých dětí). Dobromysl nemá vedlejších účinků, takže se může podávat i dlouhodobě. Jak už název rostliny napovídá, droga příznivě působí na psychiku, čehož lze využít zejména v prevenci. Preventivně lze dobromysly také užívat při žaludečních neurózách a to nejlépe v kombinaci s meduňkou, třezalkou a hořcem nebo puškvorcem (v poměru 2:1:1:1/2) nebo zejména v zimním období je vhodné drogu přidávat do tzv. prsních čajů.
DALŠÍ UŽITÍ:
Drhnutá nebo mletá dobromysl se používá jako koření známé pod názvem oregano. Oblíbená je zejména v Mexiku a ve Středozemí, ale samozřejmě i u nás.
PĚSTOVÁNÍ:
Dobromysl se pěstuje jednak jako léčivá rostlina a koření, tak i jako květina ozdobná a to zejména na skalkách (viz foto). Vyžaduje teplé a sušší umístění, půda by měla být dobře propustná. Množení se provádí řízky a to nejlépe v pařeništi. Cizokrajné druhy (např. Origanum amanum, Origanum dictamnus) je třeba v zimě chránit před mrazem.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Renee napsal(a) dne 27.7.2009:
Doporučuji ji dát tam, kde se potřebujete zbavit rostliny Bršlice (husí nebo kozí noha).Dobromysl ji dokáže vytlačit a ještě uvidíte spoustu motýlů,včeliček a čmeláčků.
- Hans napsal(a) dne 27.7.2013:
Včelami velmi oblíbená :-),to můžu potvrdit
Libor napsal(a) dne 29.5.2009:
dobromysl + medunka a kamoš spinka jak miminko:)
Jarmil. K. napsal(a) dne 8.2.2009:
Prima rostlina, pěstuji na Ostravsku a daří se, roste sama, daří se jí, dobře se rozmnožuje, používáme i na zahr. - do grilovaných mas, zeleninových salátů, suším na zimu - do karbenátků, čočky, polévek...
jaruš napsal(a) dne 9.9.2008:
Je to pěkná rostlinka , včely se na ni jen třesou, ale roste mi i tam kam jsem ji nikdy nedala.Je velmi rozpínavá.
- Nikita napsal(a) dne 10.10.2014:
Je to pěkný plevel, krásné květy, to ano, ale množí se po zahradě.Objeví se na zcela nečekaných místech, prorostla i do pařeniště :-(. Je ji třeba hlídat....
Jiřina Broučková napsal(a) dne 12.7.2008:
Doporučuji větvičku do guláše. Vyvařit a potom zase vyndat. Bude mít lepší chuť i vůni než s majoránkou.
Radka Přibylová napsal(a) dne 10.7.2008:
Dobromysl pěstuji na zahrádce,je nenáročný.Caj z neho je výborný,podobný mateřídoušce.Rozhodne doporučuji!!