Landolfie1 květnatá (Landolphia comorensis var. florida K. Schum) jest liana, t. j. rostlina křovitého vzrůstu, jejíž peň jako prst neb rámě tlustý, ale mnoho metrů dlouhý, vine se po stromech až do jejich vrcholků. Ze pně vyrůstají tenké větvičky, které nesou vstřícné, krátce řapíkaté, podlouhle vejčité, celokrajné, lesklé listy a přecházejí na konci v rozvětvené, namnoze šroubovitě točené úponky.

Landolfie květnatá - Landolphia comorensis var. florida

Květy skládají konečné, dosti bohaté vrcholíky. Shodujíce se celkem s květy našeho brčálu (Vinca minor L.), do jehož příbuzenstva landolfie náleží, mají trubkovitý, 5dílný kalich, řepicovitou, 5cípou, modravou korunu, 5 tyčinek do trubky kor. vrostlých, a kulovatý, jednopouzdrý semeník s jednoduchou čnělkou, rozeklanou na vrcholku ve 2 blizny.

Plody jsou kulaté, žlutočervené bobule podobné pomorančům a obsahují v kyselé, zlatožluté, chutné dužnině bobovitá semena.

Landolfie květnatá roste ve veškeré horké Africe, od Senegambie a zálivu Quinejského až po ostrovy Komory.

Z poraněných míst kmene této a ještě jiných, rovněž v Africe rostoucích landolfií, vytéká mléko, z něhož se připravuje dobrý kaučuk africký, dovážený v posledních třech desítiletích ve značné míře též do Evropy. Příprava tohoto kaučuku záleží v tom, že se poraněná místa pníčku landolfie natírají mořskou vodou nebo kyselými rostlinnými šťavami, kteréž vytékající mléko ihned srážejí v kaučuk. Proud vytékajícího mléka jest tak silný, že možno tvořící se kaučuk vytahovati v pentlicích a namotávati jej na dřevěné tyčinky nebo sbalovati do klubek. Často natírají si černoši mléko kaučukové, aby se v kaučuk rychleji srazilo, na holé tělo a seškrabují pak utvořenou vrstvičku kaučuku s těla v proužcích nebo v kuličkách, jež slepují dohromady ve větší massy.

Kaučuk z landolfie vyznačuje se červenou až temně hnědou barvou a vyrovná se co do kvality kaučuku parskému. Nejlepší zboží vyváží se ze Senegambie, Siery Leony, Zlatého pobřeží, Kamerunu, v novější době též ze Zanzibaru.

Na konec dlužno poznamenati, že v novější době dováží se velmi dobrý kaučuk také z Madagaskaru, jenž pochází z příbuzné landolfie madagaskarské (Landolphia madagascarensis Boj., Vahea gummifera Lam.).

Tak zv. kaučuk hedvábný, jejž v posledních létech začínají vyvážeti z pobřeží zálivu Quinejského, zejména z Lagosu a Kamerunu, pochází z kickxie pružnoklejné (Kickxia elastica Benth.), stromu z čeledi rostlin tojišťovitých (Apocyneae), tudíž z příbuzenstva landolfií.

1Pojmenována tak ku poctě lodního kapitána Landolpha, který byl náčelníkem výpravy do oné části Afriky, kde tato rostlina jest domovem.

Nemáte oprávnění psát komentáře.