Frithia pulchra - Fritie (krásná)

Čeleď: Aizoaceae - kosmatcovité

Popis:

Drobná, do 4 cm vysoká bylina vytvářející růžice o průměru 3 až 10 cm. Stonek je silně redukován. Listy jsou dužnaté, 2 až 3 cm dlouhé a asi 0,5 cm tlusté, na průřezu zhruba oválné, šedozelené, na horní plošce s množstvím průsvitných okének, kterými jako jakýmisi světlovody proniká světlo k hlouběji uloženým chloroplastům, někdy skrytým až po povrchem země. Boky listů jsou tvořeny velkými, vertikálně uspořádanými buňkami, které se v obdobích sucha v důsledku ztráty vody smršťují a zatahují tak rostlinu hlouběji do půdy, čímž je bráněno jejímu dalšímu vysychání. Tehdy mohou z celé rostliny vyčnívat nad povrch půdy pouze její horní, vodorovné plošky listů. Květy vyrůstají jednotlivě na velmi krátkých stopkách, jsou 1 až 3 cm velké, růžové s nádechem do fialova, uprostřed žluté. Okvětních lístků je 30 až 45, tyčinky jsou žluté, kališních lístků je 5, tvarem jsou podobné listům, avšak menší. Plodem je asi 7 mm velké tobolka.

 

Rozšíření:

Roste pouze na severovýchodě Jihoafrické republiky, převážně ve vyšších nadmořských výškách. Osidluje mělké půdy s křemenným štěrkem nebo pískem, často koření v trhlinách křemencových skal. V těchto oblastech vystupují letní teploty velmi vysoko, v zimě však mohou klesnout i pod bod mrazu. Roční úhrn srážek je okolo 500 mm, z nichž drtivá většina naprší během léta.

Pěstování:

Vyžaduje chudší, dobře propustnou půdu, celoročně slunné (v zimě alespoň světlé) stanoviště a spíše střídmější zálivku. Od konce jara do podzimu by tato sukuletní rostlinka měla být v menším dávkách zalévána pravidelně, ale vždy až po dokonalém vyschnutí substrátu, ve zbylém období jen velmi málo v závislosti na okolní teplotě (je-li i během zimy v teple, zaslouží si vody trochu víc). Od jara do podzimu jí velmi prospívá umístění venku (nutno však chránit před dešti), neboť to, co jí nejvíc ohrožuje, je nevětrané a vlhké prostředí. V zimě vyhovuje teplota okolo 10 ºC, může však být pěstována i při běžné pokojové teplotě, naopak krátkodobě a za suchého substrátu by jí neměl ohrozit ani mrazík -4 ºC. Množí se semeny nebo opatrným dělením trsů (při roztržení rostliny na více částí může snadno dojít k jejímu poškození, zlomení listu apod.).

Nemáte oprávnění psát komentáře.