Haworthia coarctata - Havortie (havorcie zhuštěná)

Syn.: Aloe coarctata, Catevala coarctata, Haworthia baccata, Haworthia chalwinii, Haworthia coarctatoides, Haworthia fallax, Haworthia fulva, Haworthia musculina, Haworthia resendeana

Čeleď: Xanthorrhoeaceae - žlutokapovité

Popis:

Vytrvalá, 5 až 20 cm vysoká bylina vytvářející při bázi četné odnože. Její stonek bývá zcela zakryt listy, jež vyrůstají v několika hustých spirálách. Listy jsou dužnaté, zelené (na plném slunci nebo v chladu však načevenalé), trojúhelníkovité, kýlnaté, na konci špičaté a zahnuté k ose stonku, na vnitřní straně hladké, na vnější s drobnými, do řad uspořádanými bílými hrbolky. Květy vyrůstají z horní části rostliny na až 30 cm dlouhém stvolu a jsou uspořádány v řídkém a chudém hroznu. Koruna je bělavá, trubkovitá. 

Pozn.: Rozlišuje se několik odrůd a forem, které se liší zejména tvarem a velikostí listů a množstvím hrbolků na nich (u Haworthia coarctata f. greenii většinou zcela chybí).

Rozšíření:

Roste na jihovýchodě Jihoafrické republiky (provincie Východní Kapsko), přibližně mezi městy Port Elizabeth a Grahamstown. Vyskytuje se převážně na kamenitých až skalnatých, nezastíněných místech.

Pěstování:

Jedná se o mimořádně nenáročnou rostlinu, která vydrží věru hodně. Pokud jí ovšem nechcete trápit, zasaďte jí do propustné, zásadité zeminy a nejlépe do mělkého květináče o průměru 10 až 15 cm, v němž vydrží bez přesazování spokojeně růst i několik let. Ideálním stanovištěm je slunné nebo jen mírně přistíněné místo, během letních měsíců může být umístěna venku. Zálivka by během vegetace měla být poměrně vydatná, ale vždy až po vyschnutí substrátu (nicméně vydrží i docela dlouho na sucho), v zimě však jen mírná. Celoročně je žádoucí nízká vzdušná vlhkost. Zimuje se nejlépe při teplotách okolo 10 ºC (avšak krátkodobě a při suchém substrátu údajně snese i -5 ºC). Množí se snadno pomocí odnoží.

Nemáte oprávnění psát komentáře.