Linum flavum - Len žlutý

Syn.: Xantholinum flavum

Slovensky: Ľan žltý

Čeleď: Linaceae - lnovité

Popis:

Vytrvalá, 10 až 50 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá, v dolní části oblá, výše hranatá až křídlatá, větvená pouze v květenství. Listy jsou střídavé, přisedlé, na okraji s úzkým bílým lemem, dolní obvejčité, horní kopinaté, všechny při bázi se 2 hnědými žlázkami. Květy vyrůstají ve 25 až 40květém vidlanu. Jsou 5četné, stopkaté, kališní lísky jsou na konci špičaté až osinkaté, korunní lístky jsou tupě špičaté, sytě žluté s tmavšími žilkami. Plodem je kulovitá tobolka. Kvete v VI až VII.

Stanoviště:

Slunné a suché stráně, lesní okraje, stanoviště teplé a slunné, na půdách kamenitých, mělkých až středně hlubokých, vápnitých.

Rozšíření:

V ČR roste hojně jen v některých částech Moravy (např. Bílé Karpaty), v Čechách pouze izolovaně na několika místech středních a severních Čech, všude jen v nižších a teplých polohách (max. 500 m n.m.). Celkově roste na severu Balkánského poloostrova, na stepích Ukrajiny a jižního Ruska, vzácně v severním Turecku, na západ souvisle po jižní Moravu, dále už jen ostrůvkovitě na několika lokalitách Čech (jak už bylo zmíněno) a Německa.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.