Phytolacca esculenta - líčidlo jedlé

Syn.: Sarcoca esculenta

Slovensky: Líčidlovka jedlá

Čeleď: Phytolaccaceae - líčidlovité

 

POPIS:

Vytrvalá, až 2 m vysoká bylina. Listy jsou do 15 cm dlouhé, vejčité až eliptické, na vrcholu tupě špičaté, na bázi zužující se v křídlatý řapík. Květy vyrůstají ve zhruba 10 cm dlouhých hroznech, jejichž podprůné listeny jsou čárkovité a blanité, asi 3 mm velké, listénce jsou podobné listenům, ale jen asi poloviční. Květy jsou 5 četné, okvětní lístky jsou přibližně 3 mm dlouhé, bílé. Tyčinek je 8, prašníky jsou narůžovělé. Souplodí je tvořeno z 8 modročerných až černých, asi 4 mm velkých peckoviček s dužnatým oplodím (poněkud připomíná ostružinu). Kvete v VI až IX.

STANOVIŠTĚ:

Zahrady, podél cest, rumiště, okolí lidských sídel.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je v oblasti od Pákistánu po Japonsko, druhotně roste i jinde, v ČR bývá pěstováno a místy zplaňuje (zplaňování zaznamenáno zhruba od 30. let minulého století).

OBSAŽENÉ LÁTKY:

Obsahuje toxické saponiny phytolaccatoxin a phytolaccigenin, vzhledem k jejich nízkému obsahu je však otrava jimi takřka vyloučená.

UŽITÍ:

Plody se užívají k barvení potravin (vína, likérů, cukrovinek) nebo se přímo jedí. Uplatnění nachází i ve farmacii. Listy lze upravit podobně jako špenát (kvůli obsahu saponinů se doporučuje vařit 2x, přičemž voda z prvního vaření se vylije).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Oldřiška napsal(a) dne 10.7.2014:
Ano, mám svou rostlinu líčidla ráda, nosila jsem jí svůj genetický materiál, povídala si s ní a plody několik let ochutnávala. Byl to experiment. Nevěděla jsem o ní nic. Bylo to v poho. Poté přijela vnučka, řekla jsem jí, to můžeš, já to také jím. Vnučka (4roky) se z toho poblila. Chtěla jsem všem ukázat, že to jím normálně, snědla jsem hrstičku a poblila jsem se také. Dnes vím, že to bylo kvůli toxickým látkám phytolaccatoxin a phytolaccigenin. Přečetla jsem si, že Phytolacca esculenta umí snížit tlak, to bych potřebovala. Jak na to?
Doporučuji však rozhodně dětem nenabízet:-)

Eva napsal(a) dne 26.6.2013:
Dobrý den, ráda bych věděla zda už někdo plody této rostliny ochutnal, zda za syrova, (jako př. maliny), či převařené - džem. Jak chutná? Je ji možné nějak zlikvidovat? Čím víc se snažím, tím je jí víc. Děkuji:-)

Nemáte oprávnění psát komentáře.