Stachys byzantina - čistec vlnatý

Syn.: Stachys lanata, Eriostomum lanatum, Stachys olympica, Stachys taurica

Slovensky: Čistec vlnatý, zajačie ušká

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, celá velmi hustě chlupatá, 20 až 80 cm vysoká bylina. Lodyha je vystoupavá, nevětvená nebo jen málo větvená v horní části. Listy jsou celé hustě plstnaté, na okraji celokrajné nebo jemně zubaté, přízemní a dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, obkopinaté až kopinaté, na vrcholu špičaté, na bázi klínovité, horní listy jsou zcela nebo téměř přisedlé, kopinaté. Květy jsou uspořádány v hustých, 15 až 20květých, v dolní části oddálených a v horní části nahloučených lichopřeslenech. Květy jsou kratičce stopkaté, 12 až 14 mm dlouhé, růžovofialové, horní pysk je vyklenutý, vně hustě chlupatý, dolní je 3laločný, na okraji chlupatý, se středním lalokem největším. Kalich je mírně 2pyský, hustě a dlouze chlupatý. Listeny jsou přisedlé, kopinaté, do 5 cm dlouhé, horní jen o délce květů, listence jsou taktéž kopinaté, do 8 mm dlouhé. Plodem jsou asi 2,5 mm velké tvrdky. Kvete v VI až VIII.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je v Asii, kde jeho areál rozšíření zahrnuje severní část Malé Asie, jihovýchodní Kavkaz, Krym a severní Írán. U nás je poměrně hojně pěstován, někdy i zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Vyžaduje dobře propustnou (možno i kamenitou) a sušší půdu a slunné nebo jen slabě přistíněné stanoviště. Hodí se jako půdopokryvná rostlina na suchá stanoviště. Množí se dělením trsů na jaře.

Pěstuje se v několika odrůdách:

  • Silver Carpet (velmi dekorativní, stříbřité listy, netvoří květy nebo jen málo)
  • Cotton Ball neboli Sheila McQueen (květy ve tvaru bílých, vlnatých klubíček)
  • Big Ears neboli Countess Helen von Stein (vysoká odrůda s velkými, až 25 cm dlouhými listy)
  • Primrose Heron (žlutavě zelené listy)

Nemáte oprávnění psát komentáře.