Vaccaria hispanica - kravinec španělský (kravinec jehlancovitý)

Syn.: Saponaria hispanica, Saponaria vaccaria, Vaccaria pyramidata, Vaccaria segetalis
Slovensky: Kraviarka španielska (kraviarka ihlancovitá)

Čeleď: Caryophyllaceae - hvozdíkovité (silenkovité)

 

ROD

Vaccaria zahrnuje pouze tento 1 druh.

POPIS:

U nás jednoletá nebo ozimá (v teplejších krajích u víceletá), celá ojíněná a zcela lysá, 30 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, někdy v horní části větvená. Listy jsou přisedlé, v horní polovině lodyhy poloobjímavé, dolní jsou obkopinaté až eliptické, střední a horní kopinaté až vejčité, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají v bohatě větvených vidlanech, jsou stopkaté, 5četné, oboupohlavné, korunní lístky růžové, na vrcholu někdy drobně zubaté, kalich je nápadně nafouklý a křídlatý. Kvete v V až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Zejména obilná pole, vinice, rumiště, okraje cest, pusté kamenité stráně.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR kdysi (pravděpodobně ještě v 50. letech 20. století) rostl v teplejších oblastech roztroušeně, v současné době je u nás v důsledku zemědělské činnosti téměř vyhynulý, zřejmě roste velmi vzácně pouze na jihovýchodní Moravě. Původní je pravděpodobně ve Středomoří, odkud se v dávných dobách rozšířil i do západní a střední Evropy a velké části mírného pásma Asie (přes Sibiř až na Dálný východ) a v pozdější době i do Severní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. Ve Středomoří je dodnes poměrně hojný, ze severněji položených oblastí Evropy však v posledním období velmi rychle mizí.

JEDY:

Kravinec obsahuje v semenech, nati i kořenech přibližně 5% toxických saponinů (např. saporubin). Příznaky a důsledky otravy jsou pravděpodobně velmi podobné jakou u otrav koukolem polním.

Komentáře   

Leonard
# VacarriaLeonard 2016-01-27 20:25
Ahoj,
Chtěl bych podotknout že semínka vacarrie
se používají i na akupunkturu bodů na uchu.

Nemáte oprávnění psát komentáře.